Kultura

57. Krakowski Festiwal Filmowy. Co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 13:00
Wśród 250 filmów prezentowanych w ramach 57. Krakowskiego Festiwal Filmowy jest m.in. obraz "Najbrzydszy Samochód Świata". Bohaterami opowieści są właściciele wartburga. - Dla mnie najważniejszą osią w filmie jest relacja matki z synem – przyznaje reżyser Grzegorz Szczepaniak.
Audio
  • 57. Krakowski Festiwal Filmowy. Co warto zobaczyć? (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
(zdjęcie  ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: shutterstock.com

ja i rózyccy.jpg
Joanna Sławińska i bohaterowie filmu "Najbrzydszy Samochód Świata" - Kazimiera Różycka i Bogdan Różycki

"Najbrzydszy Samochód Świata" to film drogi, obserwujemy w nim podróż bohaterów Bogdana Różyckiego i jego mamy, 96-letniej Kazimiery Różyckiej do Niemiec. - W 1943 roku pani Kazimiera została zabrana do pracy przymusowej w okolice Magdeburga. Myślę, że to jest wydarzenie, które wywarło piętno na jej życiu i na życiu Bogdana – mówi reżyser. Marzeniem syna była podróż w okolice tego miejsca.

Gdzie autor wypatrzył swoich bohaterów? Jak wyglądała realizacja filmu od strony technicznej? Jaka anegdota filmowa wiąże się z realizacją filmu i rekonstrukcją bitwy pod Mławą? Jak sami bohaterzy oceniają film, rywalizujący o nagrodę w Konkursie Polskim podczas 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której Joanna Sławińska rozmawiała także z Marią Zmarz-Koczanowicz - reżyserką filmu dokumentalnego "Gruba", który opowiada o kobietach pracujących fizycznie w kopalni "Rydułtowy". Obraz ten także jest prezentowany na krakowskiej imprezie.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Grzegorz Szczepaniak (reżyser), Kazimiera Różycka, Bogdan Różycki (bohaterowie filmu "Najbrzydszy Samochód Świata"), Maria Zmarz-Koczanowicz (reżyser)

Data emisji: 1.06.2017

Godzina emisji: 21.11

gs/pg

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Song to song" - antypody "La La Landu"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 16:19
- To absolutne antypody tego, co można by sobie wyobrazić jako amerykańskie kino o miłości i kino muzyczne, np. taki ""La La Land" - mówi Michał Montowski o filmie "Song to song".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Remember". Nowe ujęcie Holokaustu w filmie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 12:47
- To historia o tych, którzy przeżyli, i o winnych, którzy jeszcze żyją. Za 5 lat ta opowieść może będzie dziełem historycznym, ale teraz jest nowa – poprzez odmienne niż zazwyczaj ujęcie postaci - mówi Atom Egoyan, reżyser filmu "Remember".
rozwiń zwiń