Kultura

Jak zostać najlepszą biblioteką w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 12:00
Niemowlęta jako amatorzy książek? Dogoterapia w bibliotece? Kurs robótek ręcznych? Czemu nie - najlepsze placówki w kraju są otwarte na nowe pomysły, by przyciągnąć czytelników.
Audio
  • Jak zostać najlepszą biblioteką w Polsce? (Rozdroża kultury/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/ klimkin

Instytut Książki i "Rzeczpospolita" po raz piąty nagrodziły najlepsze instytuty promocji czytelnictwa, jakimi są biblioteki. Wypożyczanie i polecanie książek to tylko niektóre z zadań tych instytucji, które w obecnych czasach bardzo zmieniają swój charakter. Rozwijanie pasji, spotkania z pisarzami, atrakcje dla osób z wszystkich grup wiekowych - biblioteki są dziś prężnie działającymi centrami kultury.

Jak przekonuje dyrektorka zwycięskiej biblioteki, do czytania można zachęcać od najmłodszych lat. - Mamy ofertę nawet dla niemowlaków w ramach projektu "Od raczkowania do czytania". Zapraszamy rodziców z dziećmi, organizujemy zabawy edukacyjne, czytamy im książki - opowiada Grażyna Szafraniak.

Gdzie możemy sprawdzić, czy nasza ulubiona bibliotek znajduje się na liście najlepszych instytucji tego typu w Polsce? Co trzeba zrobić, by być najlepszą wypożyczalnią książek? Jakie są nowe pomysły na przyciągnięcie czytelników? Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Grażyna Szafraniak (dyrektorka Biblioteki Publicznej w Barcinie, która zajęła pierwsze miejsce w rankingu), Halina Kirjew (kierowniczka Gminnej Biblioteki Publicznej w Świątkach, która zajęła drugie miejsce w rankingu), Wiesława Kłosińska (dyrektor Biblioteki Publicznej gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu, która zajęła trzecie miejsce), Grzegorz Gauden (dyrektor Instytutu Książki), Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 23.11.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/pg

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Iran, Buenos Aires i mistyka. Wyrazista Marsha Mehran

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 02:00
Wokół śmierci irańskiej pisarki Marshy Mehran krąży wiele plotek i niedomówień. - Zostały po niej trzy książki. O wiele za mało, ale wystarczająco dużo, by ta autorka była dla nas wyrazista - mówi tłumaczka Jolanta Kozak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Podsiadło: życie publiczne poety to dysonans

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015 14:00
- Uroczyste gale to nie jest nasz świat. Nie chcę dotrzeć do jak największej liczby ludzi. Chcę dotrzeć do tych, którzy wezmą moją książkę do ręki - przyznaje Jacek Podsiadło, jeden z tegorocznych laureatów Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gonçalo M. Tavares: literatura pomaga nam przejrzeć

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 16:00
- Wykształcenie nie polega na znajomości nazwisk czy dat. Osoba wykształcona to ktoś, kto postrzegając konkretną czynność, będzie zastanawiał się, skąd ona się bierze i dokąd prowadzi - mówi portugalski pisarz Gonçalo M. Tavares.
rozwiń zwiń