Kultura

Bogdan Kalus i śląski kult pracy, który uczynił go profesjonalistą

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 03:50
Bogdan Kalus, Marian Dziędziel, Piotr Polk, Eryk Lubos, Franciszek Pieczka, Anna Dereszowska, Sonia Bohosiewicz - łączy ich to, że są aktorami i wywodzą się ze Śląska. Czy jest to ziemia artystów?
Audio
  • Rozmowa z Bogdanem Kalusem, śląskim aktorem (Sobota z radiową Jedynką)
Aktor serialu Ranczo Bogdan Kalus .
Aktor serialu Ranczo Bogdan Kalus .Foto: TVP/PAP/Jan Bogacz

Skąd tak duża liczba znakomitych aktorów i aktorek, pochodzących ze Śląska? - Może to wynikać z kultu pracy, który na Śląsku był i chyba nadal jest wszechobecny. To, że do wszystkiego, co robimy staramy się podchodzić profesjonalnie - mówi Bogdan Kalus.

Aktorowi sławę przyniosła mu rola Hadziuka w serialu "Ranczo". - Miałem dwie fale, jeśli chodzi o moją przygodę z aktorstwem. Pierwsza fala to był rok 1987, kiedy występowałem w kabarecie Derka, a druga, gdy zagrałem w kultowym serialu "Ranczo" - opowiada aktor.
Aktor jest związany z katowickim Teatrem Korez, który powstał w 1990 roku. - Zakładałem go i o ile mi się dobrze wydaje, to pierwszy w Polsce prywatny teatr, a działamy już 24 lata. Zaczęliśmy "Scenariuszem dla trzech aktorów" Bogusława Schaeffera, który gramy do dziś - wspomina Kalus.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Kultowym spektaklem Teatry Korez stał się "Cholonek". Janosch, czyli autor "Cholonka, czyli dobrego Pana Boga z gliny" urodził się w Zabrzu, więc był pomysł, by tam wystawić tę sztukę. - Ówczesna dyrekcja teatru stwierdziła, że nikt nie przyjdzie na sztukę po śląsku. Wtedy za jej realizację zabrał się z powodzeniem Teatr Korez - opowiada aktor.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z aktorem Bogdanem Kalusem.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

sm/ag

Zobacz więcej na temat: aktorzy FILM KULTURA TEATR
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Wesele" Marcina Libera. Między Smarzowskim i Wajdą

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 13:02
- Filmy Andrzeja Wajdy i Wociecha Smarzowskiego były dla nas filarami przy ilustracji rytuału jakim jest wesele - powiedział w radiowej Jedynce reżyser Marcin Liber. Jego "Wesele" według Stanisława Wyspiańskiego zdobyło znakomite recenzje podczas Warszawskich Spotkań Teatralnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Boczarska: aktualność "Operetki" Gombrowicza jest porażająca

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 13:50
- Magia wielkich tekstów polega na tym, że one nigdy nie tracą na aktualności - powiedziała w radiowej Jedynce aktorka Magda Boczarska, która wcieliła się w postać Albertynki w "Operetce" Witolda Gombrowicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska i Turcja - nieznane dzieje wielkiej przyjaźni

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 03:55
Teatr cieni, fotografia, rękodzieło, muzyka - to tylko niektóre dziedziny sztuki, które pozwoliły Polakom poznać kulturę kraju, z którym łączy nas 600-letnia historia.
rozwiń zwiń