Kultura

Wiesław Kot: pomysł na postać inspektora Clouseau był dość idiotyczny

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2014 14:03
- On wiecznie się o coś potyka albo na coś nadziewa. Wydaje się, że zrobi trzy takie numery w filmie i wystarczy. Clouseau jednak robi to ciągle, a my i tak się z tego śmiejemy - mówi krytyk filmowy.
Audio
  • Krytyk filmowy Wiesław Kot o sukcesie "Różowej Pantery" (Sobota z Radiową Jedynką)
Postać insp. Clouseau grana przez Petera Sellersa przesądziła zdaniem Wiesława Kota o sukcesie Różowej pantery
Postać insp. Clouseau grana przez Petera Sellersa przesądziła zdaniem Wiesława Kota o sukcesie "Różowej pantery"Foto: PAP/STARSTOCK/Photoshot

Od premiery filmu "Różowa Pantera" minęło już 51 lat. Dał on początek całej serii o zwariowanych przygodach inspektora Jacquesa Clouseau. - Scenariusz pierwszej części nie był napisany z jakimś przepisem, który gwarantowałby absolutny sukces. Z tego balonu próbnego nie ocalało pierwszych 40-50 minut filmu, który miał być żywą komedią kryminalną, a w którym nie dzieje się nic poza jednym bardzo ważnym elementem – Claudią Cardinale. Była ona wówczas wielką włoską divą ekranu i niesłychanie piękną kobietą, co udowadnia tutaj minuta po minucie - tłumaczy Wiesław Kot.

Oprócz Claudii Cardinale gość Jedynki dostrzega jeszcze dwa wielkie atuty "Różowej Pantery" (1963). - Po pierwsze to fenomenalna, dziś już historyczna czołówka z sekwencją Henry’ego Manciniego. Po drugie i najważniejsze - inspektor Clouseau. Okazało się, że postać grana przez Petera Sellersa jest tak trafiona i obiecująca, że wystarczyło na następnych 10 filmów. Rolę inspektora Clouseau grali jeszcze m.in. Alan Arkin, Roger Moore i Roberto Benigni, kontynuując pomysł z pierwszej części serii - podkreśla krytyk filmowy.

Wiesław Kot wspomina także premierę swojej ulubionej komedii, omawia wpływ postaci inspektora Clouseau na późniejsze produkcje komediowe oraz znaczenie muzyki w filmie.

***

Tytuł audycji: Sobota z Radiową Jedynką

Prowadził: Sława Bieńczycka

Gość: Wiesław Kot (krytyk filmowy)

Data emisji: 20.12.2014

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

pg/mm

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Symbol seksu lat 60. Claudia Cardinale kończy 75 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2013 13:00
Cardinale była gwiazdą takich filmów jak "Rocco i jego bracia" Viscontiego, "8 i pół" Felliniego, a także hollywoodzkiego przeboju "Różowa Pantera".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Louis de Funes - duchowy brat Kaczora Donalda

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 17:09
- De Funes z najwyższym napięciem oglądał disneyowskie kreskówki o Kaczorze Donaldzie, który jest cholerykiem i zachowuje się nadzwyczaj gwałtownie. Gdybyśmy zestawili jakiś film komika, z najlepszego okresu jego twórczości, z tą bajką, bylibyśmy bardzo zaskoczeni - opowiada w radiowej Jedynce Andrzej Kołodyński, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń