Kultura

Zamachowski: przez trzy lata byłem organistą, grałem też na weselach

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 13:00
Od dziecka marzył o karierze muzyka, piosenkarza. Grał podczas uroczystości w Urzędzie Stanu Cywilnego w rodzinnych Brzezinach.
Audio
Zbigniew Zamachowski
Zbigniew Zamachowski Foto: M.Borawska/PR

- Poza tym byłem klasycznym klezmerem. Grałem w kapeli mojego kuzyna na organach elektrycznych. Graliśmy na weselach i różnego rodzaju zabawach – zdradza Zbigniew Zamachowski, który był gościem Mai Kluczyńskiej w Polskim Radiu 24.

Aktor podkreśla, że tego typu doświadczenia uczą pokory. – Uczy takiego fajnego stosunku do muzyki i do życia – dodaje.

Mam prawo nie czuć się gwiazdą. Nie wiem, co by to znaczyło w naszym kraju. Pewnie to, że jestem ciągle obecny w tabloidach mogłoby mnie do tego upoważniać

Zbigniew Zamachowski jest autorem muzyki i tekstów piosenek, absolwentem łódzkiej filmówki, laureatem wielu nagród. Uwielbiany przez publiczność, nagradzany w plebiscytach. Słowem: bardzo znany polski aktor.

Mimo wielu zawodowych sukcesów, wciąż rosnącej popularności jak mówi "nigdy nie czuł i nie czuje się gwiazdą". - Wszystko, co robiłem i robię nie było skierowane na to, żeby być celebrytą, osobą publiczną. Po prostu robię to, co lubię – stwierdza.

Zamachowski o tym, czy czuje się gwiazdą - nagranie z 1989 roku

W tym roku mija 200 lat od "ostatniego zajazdu na Litwie", czyli akcji poematu Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz". Z tej okazji Prezydent Bronisław Komorowski zainicjował ogólnopolską akcję

Zbigniew Zamachowski o akcji "Narodowe czytanie Pana Tadeusza"

Kancelaria Prezydenta RP zwróciła się do władz wszystkich polskich województw, powiatów i gmin o to, aby organizowali publiczne czytania dzieła Mickiewicza.

Udział w akcji weźmie także Zbigniew Zamachowski. -  Bez wątpienia trzeba takie rzeczy robić. Nie możemy zapominać, kim jesteśmy, nie możemy zatracić swojej tożsamości. Nie ma, co popadać w patos. Trzeba podejść do tego rzeczowo. Czytanie lektur, w tym filarów naszej literatury jest naszym obowiązkiem – stwierdza aktor, który od lat wspiera także akcję "Cała Polska czyta dzieciom”.

 

Rozmawiała Maja Kluczyńska.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Rola aktora

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2011 15:19
Rozmawialiśmy o trudnym zawodzie aktora. O tym jak ciężko jest zapamiętać długi tekst, o ciągłym wchodzeniu w skórę innej osoby oraz o wyobraźni scenicznej i nauce grania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Serce i jego aktorskie polskie drogi

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 12:30
Choć zagrał niejedną znakomitą rolę, dla wielu jest przede wszystkim Janem Serce z kultowego serialu. Romantyczną piosenkę z tego filmu nuciła niegdyś, za Sewerynem Krajewskim, cała Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karolak: zostałem aktorem, bo chciałem zaimponować dziewczynie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 06:00
Zaczęło się od wielkiej miłości do dziewczyny. - Będąc licealistą w Mińsku Mazowieckim moja sympatia zaczęła uczęszczać do dziwnego kółka teatralnego. Bardzo mnie to denerwowało - wspomina Tomasz Karolak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Tyniec: nie traktuję teatru jak świętość

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2012 19:00
Sprzeciwia się bylejakości i tandecie. Twierdzi, że dzisiaj "jakość" gubi gdzieś po drodze literę "ć" - i dlatego w życiu szuka pełnej jakości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Afganistanie rośnie konkurencja dla Bollywood?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 07:20
W ogarniętym wojną kraju powstaje coraz więcej małych wytwórni filmowych, w których kręcone są filmy przygodowe, obyczajowe a nawet seriale telewizyjne.
rozwiń zwiń