Kultura

Marcin Ciszewski o przedwojennej Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 00:40
- Jestem warszawiakiem od trzech pokoleń, znam to miasto i bardzo je lubię. Myślę, że również czuję to miejsce wraz z jego historią. Bardzo żałuję, że substancja urbanistyczna została zaprzepaszczona, bo gdyby nie to, to nie różnilibyśmy się dzisiaj urodą od Monachium czy Wiednia - mówi pisarz, Marcin Ciszewski.
Audio
  • Marcin Ciszewski opowiada o przedwojennej Warszawie w swoich książkach (Moje książki/ Jedynka)
Brama główna Uniwersytetu Warszawskiego dziś wygląda tak jak przed II wojną światową
Brama główna Uniwersytetu Warszawskiego dziś wygląda tak jak przed II wojną światowąFoto: domena publiczna

Marcin Ciszewski 20 lat temu współpracował jako reporter z radiową Trójką. Po ukończeniu 40 lat w 2008 roku zadebiutował i od tego czasu napisał trzynaście książek. Publikacje Marcina Ciszewskiego cieszą się dużą popularnością wśród czytelników.

- Jest mi niezwykle przyjemnie, że ludzie czytają moje książki, a zawsze jest to najwyższa nagroda dla autora. Staram się uprawiać kilka poletek jednocześnie, bo zajmuję się literaturą wojenno-przygodową, jak i historią alternatywną - opowiada autor.

W programie mówiliśmy o drodze Marcina Ciszewskiego do literatury i jego pracy nad książką na temat Powstania Warszawskiego. Wyjaśniliśmy dlaczego nagrywanie świadków wydarzeń jest tak ważne i jaka była Warszawa w latach 30. XX wieku. Co jest siłą literatury Marcina Ciszewskiego?

***

Tytuł audycji: "Moje książki" w paśmie Eureka – kultura i nauka

Prowadzą: Krzysztof Michalski, Anna Stempniak  

Gość: Marcin Ciszewski (historyk, autor książki o Powstaniu Warszawskim oraz cyklu historical fiction, dawny współpracownik radiowej Trójki)

Data emisji: 27.07.2016

Godzina emisji: 20.33

sm/mg

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Sen o Rybakach" - opowieść o zaginionej ulicy

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 09:00
Juliusz Kulesza - uczestnik Powstania Warszawskiego, autor książek opowiadających o przeżyciach okupacyjnych i dokumentujących wydarzenia II wojny światowej - stworzył książkowy portret miejsca, w którym spędził dzieciństwo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marta Guzowska: bohaterowie wymykają mi się spod kontroli

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2016 17:00
- Doświadczyłam tego już przy pisaniu pierwszej powieści. To bardzo dziwne uczucie - przyznaje Marta Guzowska, archeolog i autorka m.in. kryminału "Chciwość".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Włodzimierz Odojewski umiał oddać tragedię Kresów"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2016 00:15
W czwartek (21.07) w wieku 86 lat zmarł Włodzimierz Odojewski - znakomity pisarz związany także z Teatrem Polskiego Radia i Radiem Wolna Europa.
rozwiń zwiń