EURO 2016

Euro 2016: niespodzianka na Stade de France! Włosi pokonują Hiszpanię po fenomenalnej grze

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 20:03
4 lata temu podczas Euro 2012 te dwie drużyny spotkały się dopiero w finale. Dzisiaj, po kapitalnej grze Włochów Hiszpanie wracają do domu z niczym.
  • O nastrojach w Hiszpanii po porażce na Euro 2016 w korespondencji Ewy Wysockiej (IAR)
  • Szybki powrót do domu ekipy Vicente del Bosque nie dziwi byłego reprezentanta Polski Mirosława Trzeciaka (IAR)
  • Zdaniem Trzeciaka Włosi awansowali do najlepszej ósemki mistrzostw całkowicie zasłużenie (IAR)
  • Nasza drużyna zagrała dziś znakomity mecz - mówi Sebastiano Giorgi, dziennikarz polsko-włoskiego magazynu Gazetta Italia (IAR)
Piłkarze Włoch skutecznie postawili się broniącym tytułu Hiszpanom
Piłkarze Włoch skutecznie postawili się broniącym tytułu HiszpanomFoto: PAP/EPA/FILIP SINGER

To był 35. mecz między tymi dwoma drużynami. Bilans jest wyrównany - zarówno Włosi zwyciężyli 11 razy, Hiszpanie 10 razy, zremisowali zaś 14 meczów.

Włosi zgotowali wielką niespodziankę w meczu na Stade de France, dopisując na swoje konto wygraną numer 12. Kapitalnie zorganizowani w każdej formacji, kompletnie nie dali pograć Hiszpanom. Imponowali przede wszystkim ustawieniem, agresją, płynnym przejściem z obrony do ataku.

Piorunujące kontrataki rozdzierały obronę Hiszpanii, która całkowicie przegrała walkę na bokach boiska. Zupełnie wyłączone skrzydła, agresja w środku pola, wygrany niemal każdy pojedynek główkowy. Włosi nie pozostawili rywalom żadnych złudzeń.

Kibice "Squadra Azzurra" liczyli dzisiaj przede wszystkim na swoją linię defensywną. Zawodnicy Juventusu nie zawiedli. Bardzo szczelna obrona dowodzona przez Giorgio Chielliniego, partnerujący mu Bonnuci, ale przede wszystkim genialny Buffon - oni oczarowali swoich kibiców.

Z drugiej strony była bezradna Hiszpania. Wolne konstruowanie ataków, słabe tempo i przegrywane pojedynki. Do tego dodajmy złe zmiany, brak klasycznego napastnika w ostatnich 10 minutach. To nie była "La Furia Roja" - to była prawdopodobnie najgorsza Hiszpania od dwóch lat i pamiętnej porażce z Holandią w mistrzostwach świata.

Włosi w ćwierćfinale zagrają z Niemcami. Szkoda, że już w 1/4, gdyż w takiej formie zasługują oni na finał - a Niemcy wydają się jedyną drużyną, która może zagrozić zawodnikom z Półwyspu Apenińskiego.

Włochy - Hiszpania 2:0 (1:0).

Bramki: 1:0 Giorgio Chiellini (33), 2:0 Graziano Pelle (90+1).

Żółta kartka - Włochy: Mattia De Sciglio, Graziano Pelle, Thiago Motta. Hiszpania: Nolito, Sergio Busquets, David Silva.

Sędzia: Cuneyt Cakir (Turcja). Widzów 75 000.

Włochy: Gianluigi Buffon - Andrea Barzagli, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini - Alessandro Florenzi (84. Matteo Darmian), Marco Parolo, Daniele De Rossi (54. Thiago Motta), Emanuele Giaccherini, Mattia De Sciglio - Graziano Pelle, Eder (82. Lorenzo Insigne).

Hiszpania: David de Gea - Juanfran, Gerard Pique, Sergio Ramos, Jordi Alba - Cesc Fabregas, Sergio Busquets, Andres Iniesta - David Silva, Alvaro Morata (70. Lucas Vazquez), Nolito (81. Pedro, 46. Aritz Aduriz).

Tak relacjonowaliśmy spotkanie:

94 min. - KONIEC! Wielki sukces Włochów!

93 min. - Hiszpania bezradna

92 min. - Pelle strzela niemal bliźniaczą bramkę jak w meczu z Belgią! Wolej po dośrodkowaniu, oko w oko z bramkarzem, piłka niemal rozrywa siatkę!

91 min. - GOOOOOOOOL! Graziano Pelle! FENOMENALNA kontra!

90 min. - ALEŻ SZANSA! Pique po zgraniu głową sam przed Buffonem, ale bramkarz Juventusu znów czaruje!

89 min. - Żółta kartka dla Thiago Motty. Nie zagra w ćwierćfinale

86 min. - Rzut rożny dla Hiszpanii, piłka wybita przed pole karne, z pierwszej piłki uderza Pedro - wysoko w trybuny

85 min. - Indywidualna akcja Insigne, strzał z okolic 20. metra, odbija piłkę De Gea!

83 min. - Z boiska schodzi Florenzi - wchodzi Matteo Darmian. Conte wzmacnia defensywę!

82 min. - W miejsce Edera wchodzi Lorenzo Insigne

81 min. - Schodzi kontuzjowany Aduriz - w jego miejsce Pedro. Pech napastnika Athletic Bilbao

80 min. - Dziesięć minut do końca podstawowego czasu gry!

78 min. - Trudne chwile Włochów. Czy wytrzymają?

77 min. - Pique sprzed bola karnego! Ależ huknął! Znów kapitalnie Buffon!

76 min. - INIEEESTAAAA! Co za wolej! Broni Buffon!

75 min. - Co jeszcze mogą zrobić Hiszpanie żeby sforsować Włoski mur?

74 min. - Piękna akcja Hiszpanów, ale na spalonym Vasquez. Jego strzał trafia w słupek

71 min. - Coraz więcej groźnych ataków Hiszpanii. Doskonała okazja Sergio Ramosa, ale po rzucie rożnym niecelnie uderzył głową!

70 min. - Moratę zmienia Lucas Vasquez

69 min. - Przepuszcza piłkę Iniesta, lewą nogą uderza z pierwszej piłki Aduriz - obok słupka!

68 min. - Hiszpanie wymieniają coraz więcej podań - coraz głębiej cofają się Włosi. Zapowiada się murowanie bramki w końcówce

66 min. - Mecz wkracza w decydującą fazę

65 min. - Kompletnie zablokowane pole karne Włochów. Szybka kontra Hiszpanów skończyła się na wycofaniu piłki

63 min. - Z lewej strony Giaccherini, ścina do środka, ale dośrodkowanie ląduje w rękach De Gei

62 min. - Ależ kontra Włochów! Piłka na lewą stronę, płaskie dośrodkowanie De Sciglio, piłka wędruje w pole karne - nikt jednak nie zdołał jej uderzyć

61 min. - Dośrodkowanie Moraty z lewej strony spokojnie wyłapuje Buffon

60 min. - Długa piłka do Moraty, walka bark w bark, próba lobu - nieudana. Piłka znacznie mija bramkę Buffona

56 min. - Dośrodkowanie Juanfrana, niecelnie głową uderza jednak Aduriz

55 min. - Kapitalne podanie Pelle piętą i sam na sam wychodzi Eder! W pełnym biegu jednak uderza w De Geę! Ależ to była sytuacja!

54 min. - Żółta kartka dla Graziano Pelle po faulu łokciem

53 min. - Na boisko wchodzi Thiago Motta - zmieni on De Rossiego. Ten drugi lekko zdziwiony decyzją selekcjonera

52 min. - Obudzili się Hiszpanie. Kilka szybkich ataków, dośrodkowań, niecelny strzał z dystansu Fabregasa. Zrobili w te kilka minut znacznie więcej, niż przez całą pierwszą połowę

51 min. - Jeszcze garść statystyk z pierwszej połowy: Hiszpanie wymienili jedynie 210 podań, co jest najgorszym wynikiem od 2008 roku

50 min. - Strzał głową Moraty z najbliższej odległosci po rozegraniu piłki z rzutu rożnego! Czujny Buffon!

49 min. - Zagranie ręką Bonucciego i będziemy mieli rzut wolny z prawej strony

48 min. - Bardzo zła pierwsza połowa w wykonaniu Sergio Busquetsa

47 min. - Znów oskrzydlający atak, z prawej strony w pole karne wpadł Florenzi, Hiszpanie wybijają piłkę na rzut rożny!

46 min. - W miejsce Nolito na boisko wchodzi Aritz Aduriz

46 min. - Ruszamy z drugą połową

18.57 - Statystyki w przerwie. Zwróćcie uwagę na posiadanie piłki!

18.53 - De Rossi zakłada "siatkę" Inieście

18.51 - Znaczna przewaga Włochów w pierwszej części spotkania, Hiszpania jest bezradna. Zaryzykujemy stwierdzenie, że "Squadra Azzurra" rozegrała najlepsze 45 minut tych mistrzostw. Pokaz siły!

46 min. - Gwizdek sędziego. Koniec pierwszej połowy!

45 min. - Znów świetny kontratak Włochów! Giaccherini schodzi do środka, mocny strzał pod poprzeczkę - fenomenalna parada bramkarza Hiszpanów!

44 min. - Świetnie ustawieni są Włosi

43. min - Dobra kontra Włochów, piłka zawędrowała na prawę stronę, w pełnym biegu dośrodkowywał Florenzi - wprost w ręce De Gei

40 min. - To już siódmy gol Chielliniego w reprezentacji

36 min. - Kapitalnie grają dzisiaj Włosi. Wysoki pressing, agresja, wygrane niemal wszystkie pojedynki główkowe!

33 min. - GOOOOOL! Z wolnego uderzył Eder, odbił piłkę przed siebie De Gea, ale najszybszy był Chiellini. Dobitka z najbliższej odległości i Włosi prowadzą!

32 min. - Bardzo mądrze ustawił się Pele i wymusił rzut wolny na 20. metrze! De Gea w opałach

29 min. - Rzut rożny dla Włochów - gwizdek arbitra po przepychance w polu karnym. Chwila oddechu dla Hiszpanów

28 min. - Ależ niewiele brakowało! De Sciglio płasko dośrodkował wzdłuż bramki, Ramos bliski strzelenia samobójczego gola!

27 min. - Dobra wymiana podań, zagranie na lewą stronę, dośrodkowywał Jordi Alba, ale piłka została zablokowana

25 min. - Dośrodkowanie z lewej strony De Sciglio, głową nie trafia Parolo! Było blisko

24 min. - Żółta kartka dla De Sciglio

23 min. - Wycofanie do Iniesty, ten dorzuca, ale piłka mija wszystkich. Od bramki Buffon

22 min. - Atakują Hiszpanie. Dośrodkowanie Moraty zablokowane, mamy rzut rożny

21 min. - Włosi są bardzo dobrze ustawieni w środkowej formacji

20 min. - Pierwszy groźny atak Hiszpanii. Sprzed pola karnego uderzał Fabregas, ale jego strzał został zablokowany przez Chielliniego

15 min. - Bardzo dobry pierwszy kwadrans w wykonaniu Włochów. Narzucili oni wysokie tempo, póki co Hiszpania zamknięta na własnej połowie

14 min. - Pograli wreszcie piłką Hiszpanie, ale niecelnie dośrodkowywał Silva

11 min. - Dośrodkowanie z prawej strony, zgranie głową, przewrotką uderza Giaccherini! De Gea zbija piłkę na słupek, ale wcześniej gwizdek sędziego

10 min. - Dobrze weszli w ten mecz podopieczni Antonio Conte. Kilka szybkich ataków, wysoki pressing, dzieje się na Stade de France!

9 min. - Dośrodkowanie z rzutu wolnego wprost na głowę Pelle, kapitalnie broni De Gea!

8 min. - Dobrze poszedł lewą stroną Chiellini, zagrał dośrodka, faul na Ederze. Rzut wolny na 30 metrze dla Włochów

6 min. - W dobrej sytuacji znalazł się Eder. Atak pozycyjny Włochów, zagranie w pole karne, strzał - zablokowany przez obrońców Hiszpanów.

4 min. - Znajomy obrazek

3 min. - Rozpadało się w Saint Denis. Jak to wpłynie na poczynania obu zepołów?

2 min. - Zamieszanie w polu karnym Hiszpanów po dośrodkowaniu Florenziego, znów spokojnie wyłapuje De Gea

1 min. - Rozpoczęli Hiszpanie, szybko jednak stracili piłkę i po kontrze Włochów piłkę wyłapuje De Gea

18.00 - Pierwszy gwizdek. Ruszamy!

17.59 - Ustawienie Hiszpanów

17.58 - Ustawienie Włochów

17.57 - Zgadzamy się

17.55 - Obie reprezentacje wychodzą na murawę Stade de France!

17.49 - Włosi liczą dzisiaj na swoją turyńską defensywę

17.46 - Andresa Iniestę z trybun wspiera żona wraz z rodziną

17.42 - Zawodnicy już w rozgrzewce

17.40 - Nasycyony i gruby kocur, który leniwie uderza łapą w swojego rywala - tak określano Hiszpanów przed turniejem. Faza grupowa przyniosła huśtawkę nastrojów. Najpierw zwycięstwo w końcówce z Ukrainą, później pokaz fantastycznego futbolu z Turcją, na koniec rozczarowująca porażka z Chorwacją.

Forma reprezentacji stoi więc pod dużym znakiem zapytania. Teraz już nie ma miejsca na pomyłkę. Czy Hiszpanie potwierdzą klasę i wygrają z dobrze zorganizowaną reprezentacją Włoch?

17.35 - Wielki sprawdzian dla Włochów. Trochę niedoceniani, bez wielkich postaci w formacjach ofensywnych - pokazali bardzo zorganizowany i skuteczny futbol w meczu z Belgią, zamykając tym samym usta krytykom. Siła tej reprezentacji tkwi w doskonałym przygotowaniu taktycznym i szczelnej obronie.

Czy Włochów stać na niespodziankę i zwycięski marsz do finału? Jeżeli wygrają z Hiszpanią na pewno wrócą do grona wielkich faworytów.

17.25 - Kibice przed meczem już rozgrzani. Świetna atmosfera przed stadionem w Saint-Denis

17.24 - Wielki hit przed nami. Zaczynamy naszą relację!

Przemysław Kornak, PolskieRadio.pl

aby dodać komentarz
brak

Euro 2016: Hiszpania na "samobójczym szlaku, który można było ominąć"

22.06.2016 10:45
Broniąca tytułu Hiszpania awansowała do 1/8 finału piłkarskich mistrzostw Europy, ale z drugiego miejsca w grupie. „Hiszpania poplątała sobie ścieżki” - narzeka dziennik sportowy Marca.
Załamani piłkarze reprezentacji Hiszpanii
Załamani piłkarze reprezentacji HiszpaniiFoto: EPA/CAROLINE BLUMBERG
01'15 - Hiszpania poplątała sobie ścieżki - narzeka dziennik sportowy Marca. Z Barcelony, Ewa Wysocka (IAR)
więcej

Koniec euforii. Hiszpańskiej reprezentacji nie udało się wypełnić planu, awansować do 1/8 finału na pierwszym miejscu i ominąć „rekiny” - jak nazywane są najgroźniejsze drużyny mistrzostw Europy. W najbliższy poniedziałek drużyna Vicente del Bosque rozegra mecz z Włochami - przeciwnikiem, z którym nie miała ochoty na spotkanie.

Czytaj dalej
Wielki mecz Chorwatów, Hiszpania pokonana

„Hiszpania władowała się w kłopoty” - podsumowuje przegraną dziennik sportowy „Marca”. Komentatorzy uważają, że po strzeleniu gola w siódmej minucie, Hiszpanie stracili czujność.

„Uznali, że już wygrali, że pierwsze miejsce mają w kieszeni i pomylili się” - czytamy w „Marce”.

„Chorwacja przeciągnęła nas na ciemną stronę” - tytułuje sportowy „As”. Autor artykułu obawia się poniedziałkowego meczu i przypomina, że kolejnymi rywalami mogą być Niemcy i Francja. „Samobójczy szlak, który można było ominąć” - napisał dziennikarz „Asa”.

Komentatorzy krytykują strategię Vicente del Bosque. Trener wystawił na mecz z Chorwacją tych samych zawodników, którzy grali z Czechami i Turcją. Uważają, że powinien wykorzystywać też innych i zastanawiają się, dlaczego ani razu nie stanął na bramce Iker Casillas.

Mecz Hiszpania - Włochy w 1/8 finału zostanie rozegrany Saint-Denis w poniedziałek 27 czerwca o godzinie 18.