EURO 2016

Euro 2016: biało-czerwoni już w kraju. Powrócili jak zwycięzcy

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 17:00
Około godz. 16.00 wracający z mistrzostw Europy we Francji polscy piłkarze wylądowali na warszawskim Okęciu. Ubrani w garnitury udali się bezspośrednio do autokaru. Setki kibiców powitały ich okrzykiem "dziękujemy".
  • Kibice zgromadzeni w hali przylotów stołecznego lotniska nie pozostawili złudzeń co do tego, jak oceniają występ Polaków we Francji (IAR)
  • Kibice podkreślali, że nie mogło ich zabraknąć również na lotnisku, w dniu powrotu piłkarzy do kraju (IAR)
  • Kibice doceniali jakość gry reprezentacji Polski (IAR)
Kamil Grosicki na warszawskim lotnisku Okęcie. Piłkarze reprezentacji Polski witani przez kibiców na lotnisku w Warszawie. Polacy wrócili do kraju z mistrzostwa Europy we Francji. Wczoraj w Marsylii Polska przegrała po rzutach karnych w ćwierćfinale Euro 2016 z PortugaliąFoto: PAP/Paweł Supernak

Dzień wcześniej biało-czerwoni przegrali po rzutach karnych 3-5 z Portugalią w ćwierćfinale mistrzostw Europy.

Kibice zaczęli gromadzić się w hali warszawskiego lotniska już w ciągu dnia, niektórzy czekali parę godzin na przylot piłkarzy. Co chwila wybuchały spontaniczne przyśpiewki - "Polska, biało-czerwoni", "Adam Nawałka", "Jesteśmy z wami" i inne. Odśpiewano także "Mazurka Dąbrowskiego".

Odpadnięcie z Euro 2016 jest dla wielu powodem do smutku, ale pretensji do Polaków raczej nikt nie ma.

- To strasznie fajne, że po raz pierwszy po dużym turnieju nie ma rozmowy o tym, kto teraz ma objąć tę kadrę i ją uzdrowić - mówili kibice.

Czytaj dalej
Przegraliśmy wojnę nerwów. Koniec marzeń po heroicznym boju

Ścieżka, którą mieli przejść piłkarze, była odgrodzona od kibiców słupkami i linkami, pilnowali jej też funkcjonariusze policji. Na początku byli trochę spięci, ale po chwilę z uśmiechem przysłuchiwali się radośnie śpiewającym sympatykom biało-czerwonych.

- To jest szał. Każdy chce tych piłkarzy dotknąć, zdobyć autograf, zrobić zdjęcie... Wyznaczyliśmy ścieżkę dla zawodników, ale tłum był tak duży, że to przejście robiło się coraz węższe i piłkarze ledwo się zmieścili. Takiego szaleństwa nie było nawet wtedy, gdy reprezentacja siatkarzy wracała ze srebrnym medalem mistrzostw świata w Japonii - ocenił Przybylski.

Wprawdzie tuż przed przylotem w szeregi zgromadzonych zaczęło wkradać się zniecierpliwienie, bo samolot spóźnił się o ok. godzinę, ale kibice spędzali czas skandując po kolei nazwiska reprezentantów Polski. Gdy ci weszli w końcu do hali przylotów, zapanowała euforia.

W czwartek, przy stanie 4-3 dla Portugalii, rzutu karnego nie wykorzystał Jakub Błaszczykowski. Później decydujący strzał z 11 metrów oddał Ricardo Quaresma, pieczętując triumf rywali.

- Że też akurat na Kubę musiało trafić. Ten chłopak tyle w życiu przeszedł, w ostatnim sezonie tak naprawdę w tej Fiorentinie nie grał, sam się przygotowywał do turnieju i praktycznie nas wprowadził do fazy pucharowej. Mam nadzieję, że się szybko po tym pozbiera - dodał inny fan biało-czerwonych.

Portugalia zagra w półfinale ze zwycięzcą pary Walia - Belgia. W grze pozostały jeszcze Niemcy, Włochy, Francja i Islandia. Biało-czerwoni osiągnęli największy sukces w historii występów na mistrzostwach Europy.

ah, man

aby dodać komentarz
brak

Smutek miesza się z dumą, cała Polska czuje niedosyt, bo biało-czerwoni rozwinęli we Francji skrzydła do dalekiego lotu. Niestety został on przerwany. Dziś trenerowi Nawałce i jego drużynie dziękujemy za emocje i za to, że polska piłka nożna odzyskała swoje miejsce w elicie. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji.
Robert Lewandowski w otoczeniu kolegów, Łukasza Piszczka i Arka Milika
Robert Lewandowski w otoczeniu kolegów, Łukasza Piszczka i Arka Milika Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski
00'24 Kibice zgromadzeni w hali przylotów stołecznego lotniska nie pozostawili złudzeń co do tego, jak oceniają występ Polaków we Francji (IAR)
00'26 Kibice podkreślali, że nie mogło ich zabraknąć również na lotnisku, w dniu powrotu piłkarzy do kraju (IAR)
00'15 Kibice doceniali jakość gry reprezentacji Polski (IAR)
00'24 Józef Młynarczyk, były bramkarz reprezentacji Polski, a także były gracz FC Porto, żałował, że reprezentacji Polski po raz drugi nie udało się rozstrzygnąć "jedenastek” na swoją korzyść, wspierał pechowego w karnych Jakuba Błaszczykowskiego (IAR)
00'21 Zdaniem Józefa Młynarczyka zespół trenera Adama Nawałki mimo wyeliminowania w ćwierćfinale zasłużył na słowa uznania (IAR)
00'21 Mistrz olimpijski z Monachium Lesław Ćmikiewicz podkreśla, że nie wolno surowo oceniać Błaszczykowskiego (IAR)
00'14 Stefan Majewski, były reprezentacyjny obrońca Polski, a także były selekcjoner kadry, nie ukrywał żalu po meczu, jaki obejrzał z trybun marsylskiego stadionu (IAR)
00'13 We Francji oglądaliśmy drużynę w pełnym tego słowa znaczeniu - zdaniem Stefana Majewskiego polscy piłkarze. którzy wystąpili w Euro, jeszcze pokażą, na co ich naprawdę stać (IAR)
01'30 We Włoszech ćwierćfinałowe zwycięstwo nad Polską, odniesione po rzutach karnych, wywołało duże zaskoczenie. Relacja Marka Lehnerta (IAR)
00'25 Marek Saganowski, były reprezentant Polski podkreśla, że Polacy dali z siebie na francuskich boiskach wszystko i należą się im podziękowania, podobnie, jak trenerowi Adamowi Nawałce (IAR)
00'35 Mieszkający w Polsce Portugalczycy świętują awans, ale jednocześnie doceniają postawę biało-czerwonych (IAR)
00'49 - Jesteśmy jedną z najlepszych drużyn w Europie - podsumowuje występ biało-czerwonych Jerzy Engel (IAR)
00'52 O reakcji portugalskich piłkarzy i kibiców po spotkaniu z Polską i awansie w korespondencji Adrianny Bąkowskiej (IAR)
00'34 - Polacy pokazali, że są w czołówce drużyn Starego Kontynentu" - mówi były reprezentant Polski Tomasz Rząsa (IAR)
00'53 W Belgii wierzą w awans "Czerwonych Diabłów" do półfinału. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
więcej

23.10 - To wszystko na dziś. Zapraszamy na jutro. Wtedy odbędzie się hit ćwierćfinałów Niemcy - Włochy

22.50 - Koniec meczu. Walia zagra w półfinale z Portugalią

22.41 - Chyba jest po wszystkim. W 86. minucie Sam Vokes podwyższa prowadzenie Walii na 3:1

22.30 - Mistrz świata w siatkówce Andrzej Wrona docenia wynik polskich piłkarzy

TVN24/x-news

22.10 - W 55. minucie Walia wychodzi na prowadzenie! Kapitalne zachowanie w polu karnym Robsona-Kanu

21.45 - Do przerwy sprawiedliwy remis. Oglądamy bardzo ciekawe spotkanie

21.30 - Mamy wyrównanie. Ashley Williams i Walia znowu w grze

21.20 - Prezes PZPN Zbigniew Boniek ocenia występ reprezentacji na Euro 2016

TVP

21.13 - Fantastyczne uderzenie Radji Nainggolana i Belgia na prowadzeniu

21.00 - Rozpoczął się mecz Walia - Belgia. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji z tego spotkania

Kto rywalem pogromców Polaków?

20.40 - Zapraszamy do przeczytania komentarza Przemysława Kornaka na temat występu Polaków na Euro 2016

Balonik poleciał wysoko w przestworza

20.20 - Za czterdzieści minut rozpocznie się drugi ćwierćfinał. Znamy już składy drużyn

20.00 - Słowa wsparcia dla Kuby Błaszczykowskiego od Agnieszki Radwańskiej

19.40 - Wygląda na to, że Joachim Loew przykłada dużą wagę do stałych fragmentów gry

19.20 - Jakub Błaszczykowski - człowiek, który nigdy nie rezygnuje

Błaszczykowski: podnieść się i walczyć dalej

18.55 - Kibice reprezentacji Walii, którzy jadą do Francji na piątkowy mecz ich drużyny z Belgią w ćwierćfinale piłkarskich mistrzostw Europy, utknęli w korkach przed wjazdem do Eurotunelu. Fani "Smoków" apelują o przesunięcie rozpoczęcia spotkania - UEFA odmówiła

18.40 - Wśród mieszkańców Islandii nie ma żadnej wątpliwości, że ich piłkarze pokonają w niedzielę w Paryżu Francję w ćwierćfinale Euro 2016. Media przypominają, że stołeczne miasto zostało złupione przez Wikingów w IX wieku, niedługo po tym jak ich ofiarą padła Anglia

"Francja padła ofiarą Wikingów niedługo po Anglii - tak też będzie na piłkarskich mistrzostwach Europy" - napisano w mediach

18.20 - Rzecznik lotniska Przemysław Przybylski oszacował, że pojawiło się ok. pięciu tysięcy osób. - Hala mieści 10 tysięcy, na pewno połowa była zapełniona. To duże przedsięwzięcie, port lotniczy nie jest przystosowany do takich imprez masowych. Ale obyło się bez incydentów i zagrożeń - zaznaczył.

18.00 - Robert Lewandowski pod wrażeniem

17.40 - My też dziękujemy

17.20 - Takich akcji będzie na Euro 2016 brakować pewnie nie tylko polskim fanom

17.00 - Kibice wierzą w kadrę Nawałki

16.40 - Tak polską reprezentację witali kibice na lotnisku w Warszawie

TVP

16.20 - Komisja dyscyplinarna UEFA wszczęła postępowania w stosunku do federacji polskiej i portugalskiej m.in. w związku z incydentami z udziałem kibiców z tych krajów podczas ćwierćfinałowego meczu mistrzostw Europy we Francji.

Zarzuty wobec obu związków dotyczą "odpalania przez fanów środków pirotechnicznych". W stosunku do Portugalczyków pojawił się również zarzut "wtargnięcia kibica na boisko", a Polaków - "niewłaściwego zachowania widzów".

16.00 - Sześć i pół miliona euro (ok. 29 mln złotych) UEFA wypłaci PZPN za udział w mistrzostwach Europy we Francji. W czwartek polscy piłkarze przegrali w 1/4 finału z Portugalią po rzutach karnych 3-5. W regulaminowym czasie i po dogrywce był remis 1:1.

15.45 - Reprezentacja Polski wylądowała na lotnisku Chopina.

15.25 - Występ polskich piłkarzy w meczu z Portugalią to powód do dumy, zabrakło szczęścia - powiedziała w piątek premier Beata Szydło. Podkreśliła, że biało-czerwona drużyna ma przed sobą wielkie perspektywy i dostarczyła kibicom wiele radosnych momentów

15.10 - Janusz Kupcewicz uważa, że polscy piłkarze odpadli w ćwierćfinale z Portugalią po być może najlepszym meczu na mistrzostwach Europy. - Odczuwam niedosyt, ale też i dumę. Mamy świetną reprezentację - powiedział były zawodnik biało-czerwonych

14.55 - Mistrz olimpijski w pływaniu stylem dowolnym na 200 m z Londynu Francuz Yannick Agnel zapowiedział, że jeśli Islandia zostanie piłkarskim mistrzem Europy, to popłynie do tego kraju. W ćwierćfinale ekipa z wyspy gejzerów walczyć będzie w niedzielę z gospodarzami turnieju

14.40 - Były reprezentant kraju Radosław Majdan uważa, że z mistrzostwami Europy polscy piłkarze pożegnali się z honorem i dużym niedosytem. - Porażka po rzutach karnych boli, ale z Portugalią graliśmy jak równy z równym - powiedział

14.25 - To jeszcze nie był ostatni turniej Kuby?

14.05 - Setki kibiców zgromadziły się w warszawskim Porcie Lotniczym im. Fryderyka Chopina. Fani czekają na samolot, którym podróżują powracający z mistrzostw Europy we Francji polscy piłkarze.

13.40 - Skandynawskie media oceniły ćwierćfinał mistrzostw Europy Polska - Portugalia jako mecz dwóch wyrównanych drużyn, lecz nudny i w słabym tempie, a porażkę kadry Nawałki jako "karę" za zrezygnowanie z ofensywnej gry i "wstrzymanie ognia po pierwszym trafieniu"

Szwedzki dziennik "Aftonbladet" skomentował, że "po wspaniałej akcji już w setnej sekundzie spotkania Polska uzyskała prowadzenie i rozbiła psychicznie rywala. Czekaliśmy, że pójdą za ciosem, lecz niestety tempo spadło i w końcu Portugalczycy po dojściu do siebie ukarali Polaków za osłabienie tempa i cofnięcie się. Po wyrównaniu na 1:1 mecz stracił już na atrakcyjności" - napisano

13.25 - Gareth Bale zdobył dziesięć z osiemnastu ostatnio strzelonych przez reprezentację Walii goli. Dzisiaj dołączy do kolekcji kolejnego?

13.05 - Belgia i Walia zagrają dziś w Lille w ćwierćfinale piłkarskich mistrzostw Europy. - Belgowie są dla mnie faworytem tego spotkania. Jestem pod wrażeniem ich gry z kontrataku" - mówi Józef Młynarczyk, były bramkarz reprezentacji Polski, Widzewa Łódź i FC Porto

00:22 Józef Młynarczyk przed meczem Belgia - Walia.mp3 Józef Młynarczyk przed meczem Belgia - Walia (IAR)

12.45 - Reprezentacja Polski opuszcza hotel w La Baule

12.25 - Niemieckie media nie kryją rozczarowania słabym, ich zdaniem, poziomem meczu Polska-Portugalia. "Die Welt" pisze wręcz, że wejście drużyny Ronaldo do półfinału zakrawa na kiepski żart

"Wejście Portugalii do półfinału zakrawa na kiepski żart" - pisze Sven Flohr w relacji z meczu. Komentator nie oszczędza obu drużyn

"Nie oglądaliście Państwo meczu? Gratulacje. Widzieliście go? Moje kondolencje" - pisze dziennikarz "Die Welt"

Euro 2016: "Wejście Portugalii do półfinału zakrawa na kiepski żart"

12.00 - Reprezentacja Polski dzisiaj wraca do kraju. Kadra wyleci z Saint-Nazaire już o godz. 13. W Warszawie biało-czerwoni są spodziewani po godz. 15

Źródło/PAP

11.40 - Kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski dziękuje kibicom

11.20 - Tak wyglądają "jedynki" portugalskich gazet

11.00 - Portugalscy komentatorzy zgodnie twierdzą, że rodzimy zespół awansował dzięki szczęściu, pokonując dopiero w rzutach karnych potencjalnie słabszą Polskę. Nie brak głosów, że to biało-czerwoni zasłużyli na półfinał Euro 2016

Euro 2016: łut szczęścia pozwolił Portugalii pokonać polski monolit

10.35 - Karne są dla ludzi odpornych nerwowo. To jest loteria - mówił w Jedynce Lesław Ćmikiewicz, wielokrotny reprezentant Polski w piłce nożnej i srebrny medalista olimpijski

Przerwany lot biało-czerwonych orłów. "Boli, ale to dopiero początek czegoś dobrego"

09.45 - Jak pokazują statystyki UEFA mecz Polski z Portugalią (1:1, karne 3-5) był bardzo wyrównanym spotkaniem, w którym walka toczyła się głównie w środku boiska

Choć biało-czerwoni oddali w sumie 14 strzałów, tj. o siedem mniej niż rywale, wykazali się większą skutecznością i zaliczyli pięć celnych trafień przy sześciu przeciwnika

Spośród polskich zawodników większość uderzeń w światło bramki - cztery, przy czterech próbach wykonał kapitan zespołu oraz zdobywca gola Robert Lewandowski. W drużynie Portugalii dwukrotnie celnie na bramkę Łukasza Fabiańskiego uderzał Nani. Po jednej próbie zanotowali też Pepe, Jose Fonte, Renato Sanches oraz Cristiano Ronaldo. Znaczną część - 10 z 21 strzałów Portugalczyków, w tym trzy Ronaldo zostało zablokowanych

09.25 - "Byliśmy o krok od półfinału. Zagraliśmy kapitalne, mądre, wyrównane 120 minut z Portugalią, będąc lepszymi w wielu momentach. Nasz zespół pokazał wielką klasę w tym meczu, podopieczni Nawałki mogą wracać do domu z podniesionymi głowami" - tak portal PolskieRadio.pl podsumował występ biało-czerwonych w meczu z Portugalią. Jak poszczególnie spisali się Polacy?

Polska - Portugalia. Jak spisały się nasze "orły"?

09.00 - Trener Adam Nawałka po meczu z Portugalią powiedział. - Myślę, że dostarczyliśmy kibicom naprawdę bardzo dużo radości. Piłka nożna znowu odzyskała swoje miejsce w sercach fanów, to fantastyczne. Po meczu trudno o takie mądre podsumowania, przyjdzie czas na dokładną analizę. Cały czas bardzo analitycznie podchodzimy do tego, co dzieje się zarówno podczas meczów, jak i na treningach, i na pewno wyciągniemy właściwe wnioski

Przełamanie "Lewego", fochy Ronaldo i znów rzuty karne, tym razem dla nas pechowe

08.40 -
My jednak żyjemy jeszcze tym, co się wydarzyło wczoraj. W sercach polskich kibiców smutek. Remis z Portugalią po regulaminowym czasie gry i dogrywce, a przegrana w rzutach karnych to niesprawiedliwe dla reprezentantów Polski finał. Fanów powinna jednak rozpierać duma - kto stawiał, że biało-czerwoni awansują do ćwierćfinału? Jesteśmy wśród ośmiu najlepszych drużyn Europy, nie przegraliśmy meczu z gry, straciliśmy tylko dwa gole

Przegląd Twittera po meczu z Portugalią: Polacy, jesteście wielcy!

08.20 - Dzisiaj na Euro kolejny mecz ćwierćfinałowy. Piłkarze Belgii mają szansę na trzecie podium w historii występów w mistrzostwach Europy. O godz. 21.00 w Lille zmierzą się z debiutującą w turnieju tej rangi Walią

08.00 - Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji NA ŻYWO z kolejnego dnia Euro 2016