Wielki Powrót

Akcja "Wielki Powrót". Polacy ze Wschodu wracają do kraju

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 11:00
Ruszyła kampania informacyjno-edukacyjna Stowarzyszenia Wspólnoty Polskiej na antenach Polskiego Radia. To cykl audycji realizowanych i emitowanych przez Program 1 Polskiego Radia oraz Polskiego Radia 24. Głównym celem projektu jest przygotowanie Polaków i polskiej opinii publicznej do akcji repatriacyjnej Polaków ze wschodu, w szczególności z Syberii i Kazachstanu.
Wywiezieni na pustkowie
Wywiezieni na pustkowieFoto: Komisja Historyczna Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków

"Dzień Repatrianta w radiowej Jedynce" 2 maja zainaugurował akcję "Wielki powrót". Przez cały dzień słuchacze mogli poznać materiały zrealizowane przez Edytę Poźniak i Piotra Pogorzelskiego w Irkucku i okolicach. Częścią "Dnia Repatrianta" była także "Debata Jedynki".

3 maja o godzinie 20.33 Polskie Radio 24 wyemitowało audycję Grzegorza Ślubowskiego "Syberia-Polska. Operacja POWRÓT", która byłą pierwszą z cyklu cotygodniowych audycji pod tym tytułem.

Oprócz tego w radiowej Jedynce w ramach pasma "Noc z Jedynką" w godz. 0.00-3.00 (noc z czwartku na piątek) jest nadawana nocna audycja z udziałem słuchaczy "Powroty Polskie"


O akcji "Wielki powrót"

Głównym celem projektu jest przygotowanie społeczeństwa polskiego do akcji repatriacyjnej Polaków ze Wschodu, w szczególności z Syberii i Kazachstanu. Celami szczegółowymi jest edukacja i upowszechnienie zagadnienia repatriacji, z uwzględnieniem obszarów tematycznych dotyczących dawnej i bliskiej historii - stanowiących fundament wiedzy i wstęp do dyskusji - oraz współczesnego ujęcia repatriacji i jej wymiaru praktycznego

  • 300-letniej historii obecności Polek/Polaków na szeroko rozumianej Syberii, od czasów powstań do lat 50.,
  • historii nowszej, przyczyn przesiedleń i warunków życia Polaków/Polek w okresie od upadku ZSRR do dzisiaj,
  • współczesnej sytuacji Polek/Polaków na szeroko rozumianej Syberii oraz osób przybyłych do Polski. 

Nieznajomość dziejów wspólnot polskich żyjących przez dziesięciolecia z dala od kraju może doprowadzić do nieporozumień z przybyszami, a nawet lokalnych konfliktów. Dlatego wiedza o tych społecznościach i konkretnych osobach może, w opinii autorów cyklu, takim nieporozumieniom zapobiec.

Temu służy też wyprodukowanie słuchowisk i audycji dokumentalnych. Reportaże mają być umieszczone na płycie i później na ich podstawie mogą być prowadzone lekcje w szkołach.

Materiały z audycji realizowanych w ramach akcji "Wielki powrót" znaleźć będzie można na stronie wielkipowrot.polskieradio.pl.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak