Redakcja Programów Katolickich

Albania - wzór międzyreligijnego pokoju?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 14:46
Przed laty przeprowadzono tu okrutny eksperyment totalnej ateizacji. Dziś religia nie jest okazją do podziału i konfliktu ale płaszczyzną dialogu. Stąd tez wyruszyła w swoją życiową misję Matka Teresa z Kalkuty.
Papież Franciszek z wizytą w Albanii
Papież Franciszek z wizytą w AlbaniiFoto: PAP/EPA/ARMANDO BABANI

Papież Franciszek 21 września przebywał w Albanii. „Poprzez tę krótką podróż pragnę utwierdzić w wierze Kościół w Albanii oraz zanieść świadectwo otuchy i miłości dla kraju, który tak długo cierpiał na skutek minionych ideologii” – podkreślił przed pielgrzymką Ojciec Święty.

W 1967 r. Albania została oficjalnie ogłoszona pierwszym ateistycznym państwem na świecie. W ówczesnej konstytucji albańskiej obecny był zapis: „Państwo nie uznaje żadnej religii, jednocześnie popiera i prowadzi propagandę ateistyczną w celu zakorzenienia w ludziach materialistyczno-naukowej koncepcji świata”. Meczety, cerkwie i kościoły zburzono lub przemieniono na magazyny, pralnie, stodoły, czy koszary. Duchowni i wierni trafiali do obozów pracy, nawet w prywatnych domach nie mógł wisieć krzyż, modlitwa była zakazana. Swobodę praktyk religijnych przywrócono dopiero w 1990 r. Obecnie Kościół w Albanii boryka się z wyzwaniem głoszenia Chrystusa w post-ateistycznym społeczeństwie.

Tegoroczna Papieska wizyta miała miejsce 21 lat po pielgrzymce, jaką odbył tam św. Jan Paweł II. Albania była wówczas krajem wciąż odczuwającym skutki komunistycznego reżimu. Jednak przyczyniło się to do zacieśnienia więzi między różnymi wspólnotami wyznaniowymi, które boleśnie doświadczyły skutków ateistycznych prześladowań.

Dziś Albania może stanowić wzór pokojowego współistnienia religii, także chrześcijaństwa i islamu. Choć kraj ten jest nadal peryferią Europy, to może pochwalić się najmłodszym społeczeństwem na Starym Kontynencie oraz względnym pokojem społecznym, wynikającym także z zakorzenienia mieszkańców w tradycyjnych wartościach.

W audycji porozmawiamy:

- o współczesnej i historycznej roli i pozycji Kościoła w Albanii,

- o obecnych stosunkach chrześcijan z przedstawicielami innymi wyznań,

- o wyzwaniach na jakie wskazuje wierzącym Albańczykom papież

- o znaczeniu wizyty papieskiej w Albanii w perspektywie Kościoła powszechnego.

Familijna Jedynka, niedziela, 28 września od godziny 6.00 do 9.00.

Czytaj także

Papież: ludzkość nie wyciągnęła dotąd lekcji z wojen

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2014 14:40
Franciszek podkreślił, że trzeba zrozumieć, że wojna nie jest odpowiedzią na zło i nienawiść.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwierzchnicy religijni muszą być ludźmi pokoju

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 15:00
Zwierzchnicy religijni muszą być ludźmi pokoju, a dialog i współpraca są w stanie wykorzenić ducha wojny. Papież Franciszek pisze o tym w przesłaniu na międzynarodowe spotkanie na rzecz pokoju odbywające się w Antwerpii. W duchu spotkania w Asyżu organizuje je Wspólnota św. Idziego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pielgrzymka papieża do Albanii. "To kraj ludzi heroicznych"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 12:52
Papież Franciszek zaapelował w Tiranie, by nikt nie stosował przemocy w imię Boga. Rozpoczynając wizytę w Albanii wskazał, że sytuacja w tym kraju dowodzi, iż możliwe jest pokojowe współistnienie ludzi i wspólnot należących do różnych religii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papież w Albanii: zabijanie w imię Boga jest świętokradztwem

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 17:10
Papież Franciszek przedstawił Albanię jako wzór dialogu różnych religii i wyznań. W Tiranie mówił światu, że "nikt nie może używać imienia Boga, by popełniać akty przemocy". O niedzielnej wizycie w Albanii rozmawialiśmy w audycji "Trzy strony świata".
rozwiń zwiń