Redakcja Programów Katolickich

Święto dobrej książki

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 16:00
Zakończyły się XXI Targi Książki Katolickiej, to jedyne takie wydarzenie w Europie skupiające wydawców chrześcijańskich oraz czytelników zainteresowanych wartościową literaturą.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Już po raz kolejny Arkady Kubickiego przy Zamku Królewskim w Warszawie, odwiedziło tysiące osób. Kilkudziesięciu wydawców i wystawców z Polski i zagranicy zaprezentowało dzieła z dziedziny teologii, psychologii, filozofii, pedagogiki, historii a także podręczniki i programy multimedialne. Punktem kulminacjnym Targów było zaś rozdanie Feniksów dorocznych nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, które promują i wyróżniają wartościowych ludzi i ich publikacje. W tym roku laureatami nagrody głównej Feniks Złoty 2015 zostali dwaj kardynałowie z Watykanu Gianfranco Ravasi i Gerhard Müller oraz paulin ojciec Bazyli Degórski.

Jan Pniewski z Redakcji Katolickiej Polskiego Radia, autor cyklu audycji „Lumen” oraz „Ważne sprawy”, otrzymał nagrodę małego Feniksa za promowanie książek katolickich. Jak podkreślił laureat, na rynku jest coraz szersza oferta publikacji, która może pogłębić wiarę człowieka, istotne jest jednak promowanie i wskazanie najbardziej wartościowych. - Książka katolicka powinna dbać o swoje miejsce na rynku księgarskim, ponieważ dla człowieka wierzącego powinna być ona niesłychanie ważna. Żyjemy w społeczeństwie coraz bardziej spluralizowanym poglądowo, jeżeli więc człowiek chce być świadomie wierzącym, powinien korzystać z tej literatury, aby móc wejść w dialog wewnętrzny i zewnętrzny - powiedział Jan Pniewski.

W trakcie Targów Katolickich odbyło się wiele imprez towarzyszących. Ciekawą inicjatywą było m.in. promowanie czytelnictwa wśród mężczyzn. Zdaniem uczestników sobotniej Rodzinnej Akademii Czytania, rodzice powinni nie tylko czytać, ale uczyć dzieci czerpać radość z tego. Organizatorzy przekonywali zaś, że czytanie dzieciom to także męska rzecz. - Coraz mniej czyta się w Polsce. Chcemy jednak pokazać, że czytanie zwłaszcza w relacji ojca a syna to rzecz normalna – powiedział Łukasz Bilewicz, nauczyciel szkoły „Żagle” stowarzyszenia Sternik w audycji „Familijna Jedynka”, w radiowej Jedynce.

Gościem honorowym Targów był kard. Gianfranco Ravasi - Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, który był także uczestnikiem oraz pomysłodawcą innego istotnego wydarzenia, które miało miejsce w Warszawie.

W dniach 15 i 16 kwietnia odbyły się debaty zapowiadające „Dziedziniec Dialogu”, których głównym tematem był dialog ateistów i chrześcijan. Jak tłumaczył Sebastian Duda, filozof, teolog, publicysta, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II, prowadzący debatę „Podstawa Podstaw – o godności ludzkiej”, „Dziedziniec” jest pomyślany, jako przestrzeń dialogu między wierzącymi z ateistami agnostykami i obojętnymi religijnie.

Inicjatorem tych spotkań był papież Benedykt XVI, który w ten sposób kontynuował nauczanie św. Jana Pawła II. Podstawą do organizowania „Dziedzińca Dialogu” była rozmowa ówczesnego kardynała Josepha Ratzingera ze słynnym filozofem niemieckim Jürgenem Habermasem. Jak się wówczas okazało, rozmowa konserwatywnego chrześcijanina i ateistycznego filozofa jest możliwa, może nawet prowadzić do consensusu. Kard. Gianfranco Ravasi zaczął więc organizować spotkania, nazwane „Dziedzińcem pogan”, nawiązując do miejsca w świątyniach jerozolimskich gdzie wstęp mieli wszyscy, nie tylko Żydzi. - Chodziło tu o nawiązanie do miejsca, gdzie można będzie prowadzić dialog miedzy wierzącymi i ateistami – wyjaśnił Sebastian Duda.

W wywiadzie dla „Familijnej Jedynki, kard. Gianfranco Ravasi powiedział, że spotkania te mają duże znaczenie zarówno dla chrześcijan jak i dla tych, którzy nimi nie są. - Prawdziwi niewierzący ukazują nam wierność etyce, która nie opiera się na wartościach i instancjach zewnętrznych np. na Bogu, Kościele, ale na własnym sumieniu.

Zdaniem Przewodniczącego Papieskiej Rady, nie istnieje ateizm świadomy i spójny. - Coraz częściej spotykamy zaś coś takiego co ja nazywam „apateizmem” tzn. apatią ateistyczną, która uderza również w wierzących. Chodzi o obojętność oraz o to, że nie liczą się wartości ostateczne tylko te, które przynoszą korzyść – dodał kardynał.

„Dziedzińce” są obecnie organizowane od paru lat w różnych miejscach na świecie. W Polsce, ponieważ wydźwięk słowa poganin źle się kojarzy, nazwano je Dziedzińcem Dialogu, z których pierwszy odbył się w 2013 r. W tym roku ma miejsce kontynuacja tego projektu i przygotowanie do głównych debat, które będą miały miejsce 7 i 8 października. Wydarzenie zapowiadające „Dziedziniec dialogu”, była debata „Kościół, świat, dialog”, która odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Dyskutowali tam m.in.: kard. Gianfranco Ravasi, socjolog prof. Mirosława Grabowska, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik, poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Jurek i prof. Wiktor Osiatyński – prawnik i działacz społeczny. Jak zauważył Sebastian Duda, rozmowa ta była przez wielu oceniona, jako „za bardzo kulturalna” i nieoddająca temperatury sporów, które toczymy na co dzień. - Dialog jest jednak naszą powinnością, podobnie jak ewangelizacja. Nie można ograniczać się tylko do mówienia o Bogu – powiedział gość audycji.

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia, zapraszają Mariola Orłowska i Maciej Orłowski.

***

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadził: Mariola Orłowska i Maciej Orłowski

Data emisji: 19.04.2015 r.

Godzina emisji: 06.00

 

kawa

 

 

Czytaj także

Polacy i religia. Tak wygląda nasza wiara w Boga i naukę Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 15:10
Niewiele ponad połowa Polaków jest przekonana bez cienia wątpliwości o istnieniu Boga. Jednocześnie tylko co czwarty ankietowany przez CBOS zdecydowanie wierzy, że istnieje piekło i coraz mniej Polaków wierzy w zbawienie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nuncjusz apostolski w Polsce: chrześcijaństwo to nie zbiór zakazów, ale pozytywne przesłanie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2015 20:35
- Trzeba uświadomić sobie na nowo, że chrześcijaństwo nie jest zbiorem zakazów, ale ma do zaproponowania pozytywne treści - przekonywał na Jasnej Górze nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papież Franciszek potępił "antysemickie tendencje w Europie"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 13:24
Mówił o tym w poniedziałek podczas spotkania z delegacją europejskich rabinów. Papież oddał hołd zmarłemu byłemu głównemu rabinowi Rzymu Elio Toaffowi, nazywając go "człowiekiem pokoju i dialogu".
rozwiń zwiń