Redakcja Programów Katolickich

Czym jest wiara dziś?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2016 15:00
Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego to wydarzenie, które miało miejsce na Jasnej Górze prawie 60 lat temu. W jakim stopniu Polacy zrealizowali wezwanie Kościoła w życiu codziennym?
Audio
Jasna Góra
Jasna GóraFoto: Wikipedia/Aw58

W tym roku przeżywamy 60-lecie złożenia Ślubów Jasnogórskich, czyli odnowienia przyrzeczeń, które wobec Maryi Królowej Polski zostały złożone w klasztorze częstochowskim. Były to przyrzeczenia naszej chrześcijańskiej tożsamości i wierności Bogu. Dotyczyły one różnych dziedzin życia, społecznego, osobistego, rodzinnego. Konkretne zobowiązania, które zostały wówczas przypomniane i podjęte na nowo. Rok 1956 był to czas rozpoczęcia wielkiej nowenny, którą Prymas Tysiąclecia zaproponował Polakom. Dziś możemy ją sobie przypomnieć i powtórzyć.

- Wiara nie może zatrzymać się na etapie światopoglądowym i obrzędowym. Musi to być osobista relacja z Bogiem. Jest ona wielkim darem, ale nie jest dana raz na zawsze. Nie można powiedzieć, że się ją „ma”. Powinno się o nią dbać i jej bronić. Nie możemy jej zamknąć w kościelnej kruchcie – powiedział ks. Krzysztof Ołdakowski.

W roku 1050-lecia chrztu Polski i w Roku Miłosierdzia, istotna jest również rocznica 60-lecia odnowień przyrzeczeń jasnogórskich. Paulini z częstochowskiego klasztoru powrócili przy tej okazji do wielowiekowej tradycji dysput teologicznych na Sali Rycerskiej. Zapraszając na rozpoczęcie tych spotkań, z których pierwsze odbyło się we wrześniu 2015 r. o. Marian Waligóra, przeor klasztoru jasnogórskiego podkreślał: - 50 lat po Millenium Chrztu Polski pragniemy podjąć refleksję nad programem zawartym w Ślubach Jasnogórskich Prymasa Tysiąclecia.

Wydarzenie nosiło tytuł: Raport jasnogórski 2016”,a ostatnie spotkanie z tego cyklu odbyło się 1 maja 2016 r. - To próba percepcji, co Śluby Jasnogórskie kiedyś raz złożone wniosły w nasze życie społeczne. Dziewięcioletnia nowenna przed rokiem 1966 przygotowywała Kościół i Naród do odnowy moralnej i życia chrześcijańskiego. Dziewięciomiesięczna modlitwa i dysputa jasnogórska miała przygotować do przeżycia 1050. rocznicy chrztu. Przez refleksję nad treściami poszczególnych ślubów jasnogórskich naród przygotowywał się do rocznicy ich złożenia. Zastanawiano się także nad ich aktualnością w życiu Polaków i w Kościele XXI wieku. W ten sposób zostanie opracowany dokument: Raport Jasnogórski 2016.

„Przyrzekamy stoczyć pod Twoim sztandarem najświętszy i najcięższy bój z naszymi wadami narodowymi. Przyrzekamy wypowiedzieć walkę lenistwu i lekkomyślności, marnotrawstwu, pijaństwu, rozwiązłości.” – brzmiał jeden z fragmentów Przyrzeczenia napisany podczas trwającego 3 lata internowania kard. Stefana Wyszyńskiego w Komańczy. - Dokładnie 16 maja 1956 r. w święto Andrzeja Boboli, który nie dość, że był świadkiem Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza, to jeszcze był ich autorem - powiedział Bartłomiej Noszczak z Instytutu Pamięci Narodowej, autor książki p.t.: "Sacrum" czy "profanum"?: spór o istotę, obchodów milenium polskiego”. - Prymas stworzył wyjątkowy program, nie tylko religijny, ale również społeczny. Zorientowany ku przyszłości, ale także mocno osadzony w historii. Punktem wyjścia jest przeszłość, ale wszystko jest zorientowane ku przyszłości i ma służyć człowiekowi – dodał Bartłomiej Noszczak.

Już wkrótce, 3 maja nasz naród zostanie ponownie zawierzony Matce Bożej. Stanie się tak, ponieważ pewne sprawy, które 60 lat temu były zobowiązaniem dziś nie do końca zostały dopełnione. – Wiele z tych przyrzeczeń nie zostało dopełnionych. Można więc powiedzieć, że ksiądz prymas był prorokiem naszych czasów. Widział te problemy społeczne w dalekiej perspektywie. Choćby obrona życia, problem małżeństwa i rodziny, zniewolenie od używek – podkreśliła Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasowskiego.

Śluby jasnogórskie napisał prymas Stefan Wyszyński w  1956 r., potem były one ponawiane 3 maja i rozpoczęły wielką nowennę narodu Polskiego trwającą do milenium 1966r. A my 50 lat później moglibyśmy to przyrzeczenie powtórzyć w tym samym brzmieniu.


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas - Witan i Przemysław Goławski.

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas - Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 01.05.2016 r.

Godzina emisji: 06.00