Redakcja Programów Katolickich

Emigracja to część Polski!

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2016 11:00
Religijność Polaków z Wysp Brytyjskich nie różni się specjalnie od Polonii w innych krajach Europy Zachodniej, ma jednak swój wyjątkowy charakter. Jak dzisiaj wygląda sytuacja Polaków w tym kraju? Opowiemy na przykładzie Szkocji.
Audio
Emigracja to część Polski
Foto: Atomicjeep/Flickr, lic. CC BY 2.0 (fragm.)

Wraz ze wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku pojawiły się szanse na pracę zarobkową w krajach, które są członkami Unii. Jednym z krajów, który jako pierwszy przyznał Polakom prawo do pracy bez żadnych ograniczeń była Wielka Brytania.

Funkcjonują tam obecnie dwie misje katolickie. Jedna mieści się w Londynie i obejmuje Anglię i Walię, Druga obejmuje Szkocję. Podział wynika z istnienia dwóch episkopatów: angielskiego i szkockiego. - Polska misja utworzyła się tu zaraz po wojnie, na polecenie kard. Hlonda. Nasi żołnierze przyjechali tu już w roku 1940, a ilość wszystkich Polaków liczona była w owym czasie na około 64 tys. Rektorzy byli wyznaczani  spośród kapelanów wojskowych, a pierwszą misję rozpoczął tam infułat Bombas. – powiedział ks. Marian Łękawa – Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Szkocji . – Dziś brytyjskie dane podają, że na całej wyspie mieszka około 60 tys. Polaków, ja myślę że jest ich około milina. Są to głównie ludzie, którzy przyjechali w ciągu ostatnich lat lub potomkowie naszych rodaków z Polesia, Wołynia, wysiedleńcy lub Sybiracy.

Najliczniejszą mniejszość narodowościową, Polacy stanowią obecnie w Szkocji. Wielu z nich aktywnie uczestniczy w życiu religijnym tego kraju. W prężnie działającej Polskiej Misji Katolickiej w Glasgow nasi rodacy mogą, z jednej strony kultywować swoje życie religijne, z drugiej zaś - nie brak tam miejsca na spotkania integracyjne z historią i kulturą Szkocji.

Mozaika religijna szkockiego kościoła to jednak zarówno bogactwo jak i wyzwanie dla Szkotów oraz Polaków, tak licznie tam emigrujących. John Chalmers, Główny Kierownik Zgromadzenia Ogólnego Kościoła w Szkocji tłumaczył na czym polega ta specyfika. – Konstytucyjnie jesteśmy Kościołem narodowym i zgodnie z naszą Konstytucją musimy zapewnić obrzędy religijne dla całej Szkocji poprzez geograficzny system parafialny. Jesteśmy również odpowiedzialni za prawa i rytuały życia religijnego dla wszystkich tych, którzy należą do innych Kościołów –powiedział John Chalmers, po czym dodał, że relacje pomiędzy Kościołem katolickim a protestanckim poprawiły się szczególnie po wizycie Jana Pawła II. – Mamy też bardzo dobre stosunki z większością innych wyznań – oświadczył.

Już od 120 lat głosem katolickiej wspólnoty w Szkocji i jej centrum informacyjnym jest tygodnik Scottish Catholic Observer. Jest on jedynym katolickim czasopismem w Szkocji. Jak twierdzi Liz Leydon redaktorka tego pisma, podkreślamy w nim jak istotne jest katolickie nauczanie społeczne w różnych aspektach życia. - Dziś jego rola polega głównie na walce tam, gdzie pojawiają się nowe kampanie i ustawy przeciwko katolickiemu nauczaniu. Jesteśmy głosem broniącym wartości i wolności religijnej. Warto jednak dodać, że pismo jest niezależne od Kościoła, a nasze związki polegają na współpracy – dodała Liz Leydon.

Jej zdaniem największym wyzwaniem Kościoła w Szkocji jest obecnie kontynuowanie tradycji oraz dotarcie do młodych ludzi, żeby nie stracili wiary i angażowanie ich w życie religijne. Dużym problemem jest także malejąca liczba księży i powołań kapłańskich. - Należy dawać więc swoim życiem świadectwo wiary – powiedziała dziennikarka.

O pracy księży na wyspach brytyjskich, zadaniach i szczególnych wyzwaniach, które skupiają obecnie największą (po USA) Polonię na świecie, opowiedział bp. Wiesław Lechowicz - delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. - Polacy w Szkocji nie różnią się znacząco od innych grup, w krajach Europy Zachodniej. Stąd większość Polaków koncentruje się bardziej na swojej pracy i na zarobkach, a łączność z Kościołem utrzymują sporadycznie. Wyzwaniem tamtejszych księży, a oprócz pallotynów są to także chrystusowcy, jest docieranie do naszych rodaków mieszkających w Szkocji. Zadaniem Polskiej Misji Katolickiej jest więc troska o rodziny i te środowiska emigracyjne, które nie dają sobie rady i żyją na marginesie.

- Kiedyś Jan Paweł II powiedział o tamtejszych Polakach że to nie jest emigracja, ani Polonia. To jest część Polski  i trzeba się o nich również bardzo troszczyć – dodał ks. Marian Łękawa.


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza Jan Pniewski.

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadził: Jan Pniewski

Data emisji: 26.06.2016 r.

Godzina emisji: 06.00