Redakcja Programów Katolickich

Śladami św. Jacka

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2016 11:00
W tym roku zakon kaznodziejski dominikanów obchodzi swoje 800 - lecie powstania. Razem z Familijną Jedynką zapraszamy do miejsca, skąd pochodził jeden z najbardziej znanych polskich zakonników.
Audio
Pałac w Kamieniu Śląskim
Pałac w Kamieniu ŚląskimFoto: Wikimedia Commons/Paweł Grzywocz

Kamień Śląski, to perła Śląska Opolskiego. Nieduża, ale bardzo malownicza miejscowość, która zasłynęła przede wszystkim jako miejsce urodzenia św. Jacka, a także bł. Czesława i bł. Bronisławy. W średniowieczu miejsce to należało to znamienitego rodu Odrowążów. Tutaj koło roku 1183 urodził się Jacek Odrowąż, pierwszy polski dominikanin i patron naszego kraju, a także diecezji opolskiej i metropolii górnośląskiej.

Jego wspomnienie liturgiczne przeżywaliśmy 17 sierpnia. Był założycielem pierwszych na ziemiach polskich klasztorów dominikańskich w: Gdańsku, Chełmie, Elblągu i Toruniu. W 1594 r. został wyniesiony na ołtarze przez papieża Klemens VIII, jako siódmego dominikanina i piątego naszego rodaka.

Wizerunek św. Jacka, jako jedynego Polaka, znalazł się wśród 140 rzeźb, stojących na kolumnadzie wokół Placu Św. Piotra w Rzymie.

- To jest niezwykłe, bo dominikanów na całym świecie łączy w tym roku jedno święto – rocznica 800 lat istnienia zakonu. To buduje na nowo naszą tożsamość i pomaga odpowiedzieć na pytanie: jaka jest nasza misja w Polsce i na świecie – powiedział o. Jacek Szymczak, dominikanin.  – Podczas jubileuszu odkrywamy, że trwa ona cały czas. Warto także dodać, że ciągu tak długiego czasu wciąż zajmujemy się tym samym – szukaniem ludzi, którzy są na pograniczu wiary. Św. Dominik, powtarzając po Panu Jezusie, posłał ludzi na krańce świata. Mówił: „idźcie po nich, nie czekajcie!” Po VIII wiekach musimy sobie jednak uzmysłowić gdzie są obecnie krańce świata? – dodał zakonnik.

 

Dom, w którym urodził się święty jest dziś miejscem gdzie zatrzymuje się wiele pielgrzymek idących na Jasną Górę. Dawniej był on siedzibą wielkich rodów rycerskich i szlacheckich. Pod koniec II wojny światowej pałac został jednak splądrowany przez wojska sowieckie. W 1994 r., biskup opolski odbudował go z ruin i ustanowił tu Sanktuarium św. Jacka Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Odtąd ranga Kamienia Śląskiego z roku na rok szybko wzrasta. Nie jest on już tylko miejscem pielgrzymkowym, ale także centrum konferencyjno - naukowym przy Uniwersytecie, zaś kompleks pałacowo - parkowy w Kamieniu Śląskim to jedno z największy dóbr kultury Śląska. Jest on znany i chętnie odwiedzany nie tylko przez tutejeszych mieszkańców i pielgrzymów, ale także przez licznych gości z całego świata, którzy chcą zregenerować swoje siły fizyczne i duchowe.

Sercem tego obiektu jest Sanktuarium ku czci św. Jacka i choć nie jest to wielki kompleks, a jedynie niewielka kaplica, stworzona z malutkiego pokoiku, w którym urodził się Jacek, to jak podkreśla ks. dr Albert Glaeser sanktuarium powinno być miejscem wyjątkowym, a nie wielkim - tak jak serce ludzkie, które związane jest z bliższym kultem Pana Boga. – Ogromną troską abp Nossola było stworzyć miejsce, aby mogli z niego korzystać wszyscy – powiedział ks. dr Albert Glaeser, dyrektor Zespołu Turystyczno – Wypoczynkowo - Rehabilitacyjnego Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim.

Jest tu też centrum konferencyjno naukowe, gdzie przyjeżdżają nie tylko teologowie, ale ludzie różnych wyznań i mogą spojrzeć na Kościół szeroko, ponieważ choć wierzymy inaczej, to w tego samego Boga – dodał dyrektor.

- Św. Jacka charakteryzowała głęboka pobożność rozumna. On nam mocno pomaga, bo zasłynął jako „Światło ze Śląska” które miało charakter nowej ewangelizacji, zainicjowanej już w XIII w wieku i trwającej do dziś. Powinniśmy być dzisiaj wdzięczni św. Dominikowi i naszemu patronowi, że ta diecezja jest ściśle związana z dominikanami – powiedział abp Alfons Nossol, emerytowany ordynariusz diecezji opolskiej. - Jesteśmy na Śląsku dumni, że światło z naszego Śląska ma dominikański blask i rozświetla współczesne, europejskie zakątki ciemności – dodał.


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza: Przemysław Goławski.

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Przemysław Goławski

Data emisji: 21.08.2016 r.

Godzina emisji: 06.00