Redakcja Programów Katolickich

Święta z Kalkuty

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2016 11:00
Była to jedna z najbardziej charyzmatycznych i wpływowych postaci XX wieku. Opowiemy o życiu, nawróceniu i misji - kobiety niezwykłej, a teraz także świętej. Kim była i dlaczego poruszyła świat?
Audio
Matka Teresa z Kalkuty
Matka Teresa z KalkutyFoto: Túrelio/Wikipedia/CC BY-SA 2.0 de

4 września, na dzień przed 19 rocznicą śmierci, w roku miłosierdzia, w Watykanie Papież Franciszek kanonizował Matkę Teresę z Kalkuty, która przeszła do historii jako „matka ubogich”, pomagająca biednym, bezdomnym, chorym i umierającym, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla.

Podczas mszy na placu Św. Piotra na kanonizację "matki ubogich" przybyło około 120 tys. osób, m.in. czcicieli Matki Teresy oraz wolontariuszy i pracowników dzieł miłosierdzia, dla których kanonizacja założycielki Misjonarek Miłości była kulminacyjnym punktem ich Jubileuszu.

- Niech Matka Teresa z Kalkuty będzie wzorem dla całego świata wolontariatu. Niech ta niestrudzona służebnica miłosierdzia pomaga nam zrozumieć coraz bardziej, że naszym jedynym kryterium działania ma być bezinteresowna miłość, wolna od wszelkiej ideologii i od wszelkich ograniczeń, skierowana do wszystkich niezależnie od języka, kultury, rasy czy religii – mówił Franciszek podczas Eucharystii.

Matka Teresa otworzyła w Kalkucie dom starców i centrum dla trędowatych, a podobne placówki zaczęły powstawać w wielu dużych miastach Indii i w innych krajach. Ogółem Matka Teresa do śmierci w 1997 r. założyła 594 domy w 120 krajach. Założony przez nią w 1985 roku dom dla chorych na AIDS w Nowym Jorku był pierwszą tego typu placówką na świecie.
Obok Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości Matka Teresa założyła w 1965 roku wspólnotę Misjonarzy Miłości oraz dwie wspólnoty kontemplacyjne: w 1976 r. Misjonarek Miłości i w 1979 – Misjonarzy Miłości. Zainicjowała także Międzynarodowe Stowarzyszenie Współpracowników Matki Teresy.

Matka Teresa to święta kościoła katolickiego, ale dla wielu także ikona popkultury. Miała wpływ na podejście do cierpienia. Powiedziała, że jeśli kiedyś będzie świętą, będzie „świętą od ciemności”: „Będę ciągle nieobecna w niebie, aby zapalać światło tym, którzy są w ciemności na ziemi”.

Elżbieta Wiater, autorka wydanej właśnie biografii Matki Teresy p.t.: „Matka Teresa z Kalkuty. Święta od ubogich i ciemności”, wyjaśniła, że dzięki ciemności Matka Teresa bardzo dobrze rozumiała ubogich i wchodziła w ich doświadczenie.

- W życiu św. Teresy wyjątkowe było to, że przez 50 lat nie czuła obecności Boga, a jednocześnie dawała świadectwo wobec ubogich. Pisała, że czuje się jak hipokrytka, ponieważ mówi siostrom o Bogu, wierze, potrzebie zjednoczenia z Nim, a sama w swoim sercu nie czuje niczego – powiedziała Elżbieta Wiater. – Miała późne powołanie, bo wychodząc na ulicę miała około 40 lat, a prawie 20 lat spędziła w zgromadzeniu klauzurowym loretanek, które pracowało z ubogimi.

Później w kolejnych latach w „niesieniu światła” głodnym, chorym, umierającym i opuszczonym wsparły ją założone przez nią zgromadzenie sióstr misjonarek miłości

Zdaniem ks. Ryszard Halwa, pallotyna z fundacji S.O.S. Obrony Poczętego Życia, który pracował u Matki Teresy w Indiach, to była wyjątkowa osoba oddana biednym, która zajęła się biednymi i chorymi ludźmi bez żadnej ideologii, chociaż chciała swoim przykładem zarażać ludzi miłością do Chrystusa. - Nie dbała o swój wizerunek medialny i zawsze była sobą. Dla niej najważniejsi byli ludzie. Wiele wymagała od sióstr i współpracowników. Powtarzała wielokrotnie, że problemem tego świata nie jest trąd, ani gruźlica ale to, że człowiek może być niechciany - dodał ks. Ryszard Halwa.

– Wyjechałem żeby posługiwać u Matki Teresy rok po wyborze Karola Wojtyły na stolice piotrową, w ramach Maitri czyli studenckiego konwersatorium Wymiany z Krajami Trzeciego Świata. - Pracowaliśmy na slumsach, zbieraliśmy ludzi umierających, w sierocińcu . Spotkanie się za życia ze świętą, to było wielkie doświadczenie. Naszym zadaniem było pomoc. Odwiedzała nas, kiedy myliśmy, karmiliśmy, opatrywaliśmy rany pacjentów. Matka Teresa podchodziła i przytulała ich sponiewierane głowy i kikuty. Naszym zadaniem było dostrzegać w tych ludziach cierpiącego Chrystusa – opowiadała ks. Ryszard Halwa.


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza: Jan Pniewski.

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadził: Jan Pniewski

Data emisji: 4.09.2016 r.

Godzina emisji: 06.00