Redakcja Programów Katolickich

Posłani na cały świat

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2016 12:00
Rozpoczął się Tydzień Misyjny. To okazja do przypomnienia o tym, że każdy z nas jest posłany do głoszenia Ewangelii, ale także wsparcia duchowego i finansowego misji działających na całym świecie.
Audio
Posłani na cały świat
Foto: Pixabay.com/

„Ochrzczony to znaczy posłany” to hasło 90. Światowego Dnia Misyjnego, który obchodzimy 23 października. W tym roku szczególnie wybrzmiewa misyjne posłanie każdego ochrzczonego, co wiele razy podkreślane jest w wypowiedziach Stolicy Apostolskiej. Ma nam to uświadomić, że każdy ochrzczony jest misjonarzem. - Na mocy chrztu staliśmy się uczniami – misjonarzami. To przez taką posługę i pracę, ktoś inny może spotkać Chrystusa i jego Miłosierdzie - podkreślił ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych.

W Polsce, Niedziela Misyjna otwiera Tydzień Misyjny.

Polscy misjonarze pracują w posłudze duszpasterskiej, jako kapłani, sprawując sakramenty św., w katechizacji, w szpitalach, szkołach, przytułkach. Zdarza się także, że pracują jako wykładowcy, ojcowie duchowni, ekonomowie lub zakładając nowe misje tam, gdzie Ewangelia i struktury Kościoła jeszcze nie dotarły.

- Misjonarze są ważnymi ambasadorami swojego kraju w świecie – podkreślił ks. Krzysztof Ołdakowski. - Dzięki nim Polska jest bliżej znana. Jak dodał o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Referatu Misyjnego Księży Werbistów z Pieniężna, tam gdzie Polska nie ma swoich przedstawicieli dyplomatycznych, to nasz kraj reprezentuje misjonarz swoją obecnością i pracą – powiedział o. Wiesław Dudar, dyrektor Referatu Misyjnego Księży Werbistów z Pieniężna i dodał, że wzrasta też świadomość misyjna katolików w Polsce, co jest też dużą zasługą m.in. mediów.

Najnowsze dane pokazują, że na terytoriach misyjnych pracuje 32435 kapłanów diecezjalnych, 11242 zakonników, 8374 braci zakonnych i 62524 sióstr zakonnych. To potężna armia ludzi, wśród których jest wiele Polaków.

Lista dzieł misyjnych jest bardzo długa jak podkreślił ks. Tomasz Atłas, ale do najważniejszych należą: Kolędnicy Misyjni, AdoMiS – Adopcja Misyjnych Seminarzystów, Misyjny Budzik, Żywy Różaniec dla Misji, Misyjne Apostolstwo Chorych i oczywiście Dzień Misyjny to jest nasza największa inicjatywa, a jednocześnie największe święto Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce – powiedział dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych.

Ojciec Wiesław Dudar zaznaczył, że w tym tygodniu w wielu parafiach w Polsce goszczą alumni, klerycy, ale także współbracia, którzy opowiadają o dziełach misyjnych. – Pieniężno staje się zaś od jakiegoś czasu miejscem, gdzie ludzie przesyłają obrazy Jezusa Miłosiernego z prośbą o podarowaniu ich misjom na całym świecie, do dziś zostało wysłanych już ponad 80 wielkich obrazów.

               

W audycji przenieśliśmy się również na Papuę Nową Gwineę, gdzie Sylwia Sułkowska rozmawiała o życiu i pracy misjonarzy, którzy tam pracują:

- Ks. Roberta Ablewicza, ks. Krzysztofa Sokoła, ks. Damiana Szumskiego - Misjonarzy Świętej Rodziny i br. Jerzego Kuźmy, werbisty i lekarza chirurga.


W czwartek 20 października Msza Święta w Bazylice Matki Bożej Większej rozpoczęła Narodową Pielgrzymkę do Rzymu z okazji 1050 Chrztu Polski. Wczorajsza audiencja zgromadziła około 100 tys. wiernych a wśród nich była ponad 7 tys. grupa Polaków  – Spotkanie z papieżem Franciszkiem było ogromnym przeżyciem dla wszystkich uczestników powiedziała Małgorzatą Glabisz – Pniewska, która uczestniczyła w tym wydarzeniu. – Jak podkreślali pielgrzymi w dzisiejszych czasach problemem jest nie brak wiary, ale wytrwałość w wierze, którą nasz naród przyjął 1050 lat temu.

 

W audycji przedstawimy jak co tydzień stałe pozycje: Kalendarium, „Kochane życia”, „Abyś dzień święty święcił”, audycję dziecięcą, przypomnimy słowa Św. Jana Pawła II. W magazynie „Z życia Kościoła” powiemy także o Tygodniu Misyjnym, o wystawie 100 na 100, czyli o ekspozycji z okazji 100-lecia KUL-u na Zamku Królewskim w Warszawie, opowiemy o Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów Niepokalanów 2016 we Wrocławiu oraz o nagrodzie Ekumenicznej 32. Warszawskiego Festiwalu Filmowego Będzie także rozmowa o miejscu osób starszych w Kościele i społeczeństwie, a to z okazji obchodzonego w dniu 19 października Dnia Osób Starszych.

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Sylwia Sułkowska, ks. Krzysztof Ołdakowski.

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Sylwia Sułkowska, ks. Krzysztof Ołdakowski

Data emisji: 23.10.2016 r.

Godzina emisji: 06.00