Redakcja Programów Katolickich

Zmartwychwstanie - na wszystkich kontynentach

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 14:00
Na świętowanie ogłoszonej wczoraj radości zmartwychwstania, nie wystarczy w Polsce jeden dzień. Jak Wielkanoc i miłość jaką Chrystus obdarował ludzi można czcić w różnych częściach świata? Zapraszamy do Ameryki Południowej, Afryki, na Papuę Nową Gwineę, Madagaskar, Syberię oraz do Albanii.
Audio
Święta Zmartwychwstania Pańskiego
Święta Zmartwychwstania PańskiegoFoto: IAR/Krystian Dobuszyński

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie. Przeżywać ją można jednak na wiele różnych sposobów. Obrzędy łączą ze sobą nie tylko tradycje biblijne, ale zachowują także koloryt zwyczajów danego regionu, ekspresję wyznawania wiary przez ludzi zamieszkujących dany obszar, a także wiele osobistych doświadczeń.

Choć ludność większości państw Ameryki Południowej ma hiszpańskie korzenie i w tym języku najczęściej się też porozumiewają, to jednak kultura, tradycja, obyczaje, a przede wszystkim mentalność mieszkańców kontynentu jest bardzo zróżnicowana.

Jak zauważył o. Tomasz Szyszka, werbista - Wielki Tydzień w Polsce jest przeżywany raczej wstrzemięźliwie i poważnie. - Dla mieszkańców Boliwii, Wielki Piątek kojarzy się tymczasem z ucztą, podczas której serwowane jest 12 skromnych potraw, spożywanych w dużych grupach okolicznych mieszkańców. Wcześniej wszyscy uczestniczą w kościelnych obchodach tej uroczystości. Ta tradycja ma swoje odniesienie do Biblii, a zarazem tradycji hiszpańskiej – dodał misjonarz.

Jak podkreśliła s. Franciszka Polaczek, elżbietanka, bardzo dużo miejscowej ludności przychodzi na celebrację wigilii paschalnej z powodu wody święconej. - Woda święcona musi być, bo jest dla Boliwijczyków niezwykle cenna – podkreśliła misjonarka.

W Peru najsłynniejsze obchody odbywają się na południu kraju, gdzie mają miejsce kolorowe i rozśpiewane procesje.  Jak podkreśliła Agnieszka, misjonarka świecka, w stolicy Peru – Limie mieszkańcy odwiedzają aż siedem najważniejszych kościołów w obrębie kolonialnej części miasta. Są też miejsca, gdzie nie tylko Triduum, ale cały Wielki Tydzień obchodzi się bardzo uroczyście – dodała - misjonarka.

Religią Albańczyków jest albańskość to motto państwowe, które ma też swoje podłoże polityczne. Do 1990 r. nie możliwe było w tym kraju wyznawanie jakiekolwiek religii. Lata przymusowego ateizmu pozostawiły więc głęboki rys w świadomości tego społeczeństwa.

Obchodzenie świąt i urządzanie tradycyjnych obrzędów w Rosji, za pasmem gór Uralu, sprawia kapłanom wiele trudności. Obszar Syberii jest kilkanaście razy większy od Polski, jednak swoją posługę sprawuje tam zaledwie 30 księży. Tylko ci, którzy mieszkają w pobliżu, mogą przeżywać liturgię całego Wielkiego Tygodnia. Na Syberii, w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Abakanie w diecezji Irkuckiej pracuje ks. Radosław Kwarciński. Jego parafia jest rozległa, większa nawet od Polski, dlatego jeździ on zaledwie do kilku do wiosek, aby ich mieszkańcy rózniweż mogli przeżyć te święta. - Czasami trudno jest wyjść z procesją na dwór lub zorganizować liturgię światła, ponieważ wszędzie leży jeszcze w tym czasie dużo  śniegu – dodał duszpasterz.

Na Papui Nowej Gwinei Wielkanoc, to wielkie wydarzenie, które poprzedzają intensywne przygotowania. Są procesje, dekoracje, śpiewy i wiele elementów lokalnej tradycji, do których Papuasi angażują się całymi rodzinami. – W Papui Nowej Gwinei ludzie kochają odgrywanie biblijnych scen. Nie ma tam osłów, więc w Niedzielę Palmową aktor, wcielający się w postać Jezusa wjeżdża do Jerozolimy, na dwóch innych mężczyznach, przykrytych płótnem – powiedziała Sylwia Sułkowska, która odwiedziła ten kraj osobiście.

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Sylwia Sułkowska i Przemysław Goławski

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Sylwia Sułkowska i Przemysław Goławski

Data emisji: 17.04.2017 r.

Godzina emisji: 06.00