Redakcja Programów Katolickich

Przywrócić pamięci Księcia niezłomnego

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2017 11:00
150 temu, w maju, przyszedł na świat książę Adam Sapieha, przyszły metropolita krakowski, kardynał, Wielki Jałmużnik i Książe niezłomny. Czym zasłużył sobie na takie tytuły, jakim był człowiekiem oraz dlaczego okupanci i powojenne władze czuły przed nim respekt?  
Audio
Kardynał Adam Stefan Sapieha (1867 - 1951)
Kardynał Adam Stefan Sapieha (1867 - 1951)Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Rocznica urodzin ks. kard. Adama Stefana Sapiehy to okazja do przypomnienia sylwetki jednego z największych hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce.


Posłuchaj
01:56 kz.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

 

- Moja babcia rozumiała wartość dokumentacji – tłumaczyła Maria Osterwa-Czekaj, dla której ks. Adam  Sapieha, był bratem dziadka. Do dziś przechowuje ona zbiór rodzinnych pamiątek, wśród których jest wiele zdjęć z tamtych czasów. - Był bardzo rodzinny, a przy tym nieśmiały, nie łatwo zawierał przyjaźnie. Imponowało mi zawsze, że taki dostojnik kościelny słuchał tego, co  ja, jako dziecko mówię do niego. Mówiliśmy do niego „wujciu” – wspominała Maria Osterwa-Czekaj.

Po śmierci ks. Sapiehy, papież Pius XII w liście do Episkopatu Polski w 1951 r. napisał: "Był On mężem jak drzewo zasadzone nad strumieniem wód, drzewo owocodajne i niezachwiane, którego widok nie tylko dla Polaków, ale dla całego chrześcijaństwa był podstawą nadziei i radości". - Jest przekonanie wśród wielu osób, że nie dość go znamy i rozumiemy jego wiekopomną rolę, jaką odegrał zwłaszcza w okresie obydwu wojen – powiedział ks. prof. Jacek Urban- historyk, archiwista.

Jak zauważył prof. Jan Żaryn, znawca historii kościoła XX wieku, biorąc pod uwagę bogactwo życia ks. Adama Sapiehy nigdy dość przywracania pamięci i wgłębiania się w tak bogaty życiorys. - To kapłan, biskup, arcybiskup, kardynał, który sam jest współtwórcą okresu w dziejach kościoła i Polski a także świadkiem, który pozostawia pamięć o tamtych czasach – dodał gość audycji.

Kochał Kraków i wszystko co się z tym miastem wiąże. Jak podkreślił ks. prof. Jacek Urban, na początku nic nie wskazywało jednak, że poświęci się stanowi duchownemu, ponieważ wybrał studia prawnicze. W archiwum rodzinnym zachowały się jednak zapiski, że chciał wstąpić do benedyktynów. - To on wiele lat później sprowadził zakon w 1939 r. do Tyńca, ponieważ miał z nimi kontakt już w młodości. Ostatecznie wybrał jednak seminarium prowadzone przez jezuitów w Innsbrucku  - dodał ks. prof. Jacek Urban.

- W czasie okupacji niemieckiej Adam Stefan Sapeha, jako arcybiskup, metropolita krakowski staje się naturalnym przewodnikiem życia religijnego, kościoła hierarchicznego i w dużej mierze przewodnikiem duchowym narodu, który jest pozbawiony reprezentacji politycznej – powiedział prof. Jan Żaryn.

Jak wspominał bp. Tadeusz Pieronek pozbył się postawy księcia, a ze wszystkich relacji można wysnuć wniosek, że był to człowiek bardzo skromny.

Od 13 maja br. do 2 lipca w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej trwa wystawa pt.: „Przywrócić pamięci. 150 rocznica urodzin księcia kardynała Adama Stefana Sapiehy, 1867-1951”.

Polskie Radio objęło patronatem medialnym uroczystości upamiętniające postać księcia kardynała Adama Sapiehy.


Posłuchaj
03:33 roz.mp3 Rozważania do czytań

 


Posłuchaj
11:52 ws.mp3 Ważne sprawy

 

 

Oprócz tego w audycji o:

 - konferencji: „Ku trzeźwości Narodu, odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Sejmu RP,

 - XXI Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 oraz

- X Święcie Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej,

Opowiedzieliśmy również o spotkaniu Ojca Świętego z Prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem oraz o sobotniej wizycie w Genui.

Zaprezentowaliśmy też w rozmowie z abp. Mieczysławem Mokrzyckim i Krzysztofem Tadejem książkę: „Sekretarz dwóch Papieży”.

Było także o konferencji na UKSW: „Współpraca międzyreligijna w kontekście migracji i zagrożenia bezpieczeństwa w Europie. 

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowscy

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowscy

Data emisji: 28.05.2017 r.

Godzina emisji: 06.00