Redakcja Programów Katolickich

Róża z Limy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 11:00
Róża to pierwszy kwiat świętości darowany światu przez Amerykę Południową. W tym roku obchodzimy 400-lecie jej śmierci. Co ma do powiedzenia współczesnym ludziom - patronka Ameryki Łacińskiej, a także kwiaciarek i ogrodników?
Audio
św. Róża z Limy
św. Róża z LimyFoto: wikipedia.pl

Pochodziła z wysoko postawionej rodziny. Zrezygnowała jednak z tego, co świat mógł dać pięknej i uzdolnionej dziewczynie oraz wbrew radom bliskich oddała się kontemplacji i miłości Boga. Zafascynowała się Jezusem już jako dziecko, kiedy to złożyła ślub czystości. W wieku 20 lat została zaś tercjarką dominikańską. We dnie i nocy, oddawała się postom, umartwieniu i modlitwie. Odzwierciedleniem jej miłości do Jezusa była służba względem bliźnich. Za swój ideał i patronkę uważała św. Katarzynę ze Sieny. Mówiło się o niej, że przemierzała ulice Limy w poszukiwaniu: chorych, nędzarzy, porzuconych i nieszczęśliwych. Obchody jubileuszowe jej śmierci trwają pod hasłem: „od 400 lat wstawiam się za tobą”, co nawiązuje do tysięcy próśb zanoszonych i wysłuchanych przez Boga za pośrednictwem pierwszej peruwiańskiej świętej.

– Św. Róża to pierwsza kanonizowana osoba z Ameryki Łacińskiej. Urodziła się w Limie, stolicy w Peru, na chrzcie otrzymała zaś imię Izabela Flores Oliwa. Była dziesiątą z trzynaściorga dzieci. Rodzice przekazali jej wiarę, głęboką i żywą oraz zadbali o jej wykształcenie. Zasłynęła jako orędowniczka miejscowej ludności, która często spychana była na margines – tłumaczyła s. Gabriela Wistuba ze Zgromadzenia Sióstr Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi.

- To dobry przykład, jak można zapatrzeć się w Jezusa i całe życie iść za nim - powiedziała Zofia Sokołowska – misjonarka świecka, która pracowała w Peru. Jak dodała gość audycji, najbardziej popularnym sposobem modlitwy do świętej jest w tamtym rejonie pisanie listów. - Niemal każdy, kto odwiedza sanktuarium św. Róży, pisze list i wrzuca go do studni, prosząc o wstawiennictwo - powiedziała Zofia Sokołowska.

Jak stwierdził o. Stanisław Tasiemski, dominikanin - całej jej życie chociaż krótkie, było bardzo piękne. - Ukazane jako kwiat Ewangelii, który rozkwitł na ziemi w XVI w. - dodała dominikanin.

O obchodach uroczystości 400 lat od śmierci św. Róży w Peru powiedział o. Dariusz Mazurek, misjonarz z Peru – 30 sierpnia br. będzie odprawiona Msza Święta dziękczynna, prawdopodobnie będą w nim uczestniczyć tysiące wiernych. W samym muzeum klasztoru św. Dominika, gdzie jest pochowana św. Róża zostaną w tym czasie otwarte bramy jej grobu – powiedział misjonarz.

W całej Ameryce, w Azji, nawet w Europie wiele jest kościołów, kaplic, szkół, kolegiów, mających za patronkę św. Różę z Limy. W Polsce jej wizerunki też nie należą do rzadkości: na uwagę zasługują kościoły dominikańskie w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu oraz św. Jakuba w Toruniu, czy bazylika w Trzemesznie. Miastem związanym ze św. Różą jest zaś Łańcut, gdzie w kościele farnym znajduje się rzadki w świątyniach parafialnych obraz świętej. Róża z Limy najczęściej przedstawiana jest jako młoda dominikanka w habicie. Jej atrybuty to dziecię Jezus w ramionach, korona z cierni, kotwica, krzyż, wianek z róż lub wiązanka. Ta egzotyczna dla nas święta wciąż fascynuje, mimo, że żyła wieki temu.

Zmarła mając 31 lat, w roku 1617. U jej grobu działy się liczne cuda. Rodzina dopiero po śmierci poznała jej niezwykłą świętość. Kanonizowana została już w 1671 roku. Jest patronką Ameryki Południowej i Filipin.

 

Oprócz tego w audycji:

- obchody 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

- dni modlitw o pojednanie Polsko-Ukraińskie

- pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich.

- IV Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

- Międzynarodowa Pielgrzymka Grekokatolików do Sanktuarium Maryjnego „Brama Miłosierdzia” w Jarosławiu.

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Sylwia Sułkowska i Krzysztof Ołdakowski.

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Sylwia Sułkowska i Krzysztof Ołdakowski

Data emisji: 20.08.2017 r.

Godzina emisji: 06.00