Papieska modlitwa o pokój w Asyżu

Jedynka
Magdalena Matasek 21.10.2011
Papieska modlitwa o pokój w Asyżu
Asyż, Bazylika św. Franciszka, foto: Fot. Beyond Forgetting, lic. CC, źr. Flicr

25 lat temu, 27 października 1986 r., z inicjatywy Jana Pawła II w Asyżu miało miejsce wielkie międzyreligijne spotkanie modlitewne w intencji pokoju na świecie. Kolejne takie spotkanie odbyło się w mieście św. Franciszka w 2002 r.

W najbliższy czwartek, dokładnie w rocznicę pierwszego spotkania, papież Benedykt XVI uda się do Asyżu, by spotkać się z zaproszonymi przedstawicielami wielkich religii świata. W audycji opowiemy o tych papieskich inicjatywach wykorzystując archiwalne nagrania z Asyżu ze spotkań Jana Pawła II, zapowiadając spotkanie Benedykta XVI. Przywołamy także spotkanie przekładające ideę modlitewnych spotkań ekumenicznych na polski grunt - "Asyż we Wrocławiu", które odbyło się na początku października b.r.

Ważne sprawy – rozporządzenie dotyczące zakazu odprawiania mszy świętej pogrzebowej przy urnie. Różne problemy związane z pochówkiem. Gość Jana Pniewskiego: o. Marek Blaza - liturgista.

Ponadto w audycji:

Kalendarium historyczne

Przegląd prasy – o. Grzegorz Dobroczyński

Kochane życie – felieton Elżbiety Nowak

Abyś dzień święty święcił” – o. Józef Kulisz.

Audycja dla dzieci: Wota Jasnogórskie - czym są i dlaczego odgrywają tak ważną rolę. Dzieci z Częstochowy opowiadają także o związkach Jana Pawła II z Jasną Górą.

Magazyn informacyjny „Z życia Kościoła w Polsce i na świecie

Prowadzenie: Małgorzata Bartas-Witan i Marcin Witan

Wydawca: Małgorzata Glabisz-Pniewska

Niedziela, 23 października, godz. 6.00-9.00

Familijna Jedynka

Lumen

Świętość – wczoraj i dziś

Przez całe wieki kolejnym pokoleniom stawiano za wzór postaci różnych świętych. Jednak dzisiaj w coraz mniejszym stopniu przemawiają one do wyobraźni młodego człowieka.

Muzyczne rozmowy

Carmina Burana

Zbiór najstarszych manuskryptów muzycznych i poetyckich z początku XIII w. odnalezionych w niemieckim benedyktyńskim opactwie i rozsławionych przez grupy specjalizujące się w odtwarzaniu piękna pieśni dawnych epok.

Nocne czaty

Przystanek Jezus czy Woodstock?

Wakacje to czas pewnego oderwania się od tego co zajmuje nasz codzienny czas. To szansa, by odpocząć ale też "zaszaleć". Czy to możliwe na spotkaniach, które organizuje Kościół?

W dobrych zawodach

Bezpieczne i trzeźwe podróże

1 grosz za 1 kilometr bezpiecznej jazdy - w takiej akcji mogą wziąć udział kierowcy z okazji rozpoczętego w niedzielę tygodnia św. Krzysztofa - patrona kierowców i podróżujących.