Redakcja Programów Katolickich

Duchowość maryjna na Czarnym Lądzie

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 07:00
Maj to w Kościele katolickim miesiąc poświęcony postaci Matki Bożej. W Polsce wierni gromadzą się w kościołach i przy kapliczkach na nabożeństwach majowych śpiewając Litanię loretańską i pieśni maryjne. A czy duchowość maryjna jest równie popularna w Afryce?
Audio
  • Ks. Leszek Czeluśniak, ks. Andrzej Tokarczyk i ks. Marek Ciebień o pobożności maryjnej w krajach afrykańskich
Duchowość maryjna na Czarnym Lądzie
Foto: mat.prasowe

Maryjny wymiar Kościoła domaga się, aby mariologia miała właściwe miejsce i udział w formacji duchowej i intelektualnej zarówno pasterzy Kościoła, jak i wiernych świeckich, dlatego w Rwandzie, na wzgórzu Nyarushishi, 2 km od Kibeho - miejsca maryjnych objawień - marianie wybudowali dom rekolekcyjny i Centrum Formacji Maryjnej „Cana”.

Charyzmat Zgromadzenia nakazuje, aby jego członkowie podejmowali pracę wszędzie tam, gdzie potrzeby są największe. Dlatego też marianie mają za sobą długą historię pracy misyjnej. Prawie wszystkie prowincje wysyłają misjonarzy do posługi bądź do afrykańskich państw takich jak Rwanda.

Przeszczep mariańskiego charyzmatu na Czarny Ląd widoczny jest w miejscowych, afrykańskich powołaniach. W Nyakinamie na północy kraju znajduje się mariański dom formacyjny postulatu i nowicjatu.

Goście audycji: ks. Leszek Czeluśniak, ks. Andrzej Tokarczyk, ks. Marek Ciebień

Zaprasza Sylwia Sułkowska

Środa, 20 maja, godz. 23.15