Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

50 lat "W drodze"

We wrześniu 1973 r. ukazał się pierwszy numer dominikańskiego miesięcznika <W drodze>. Jako cel pisma jego twórca o. Marcin Babraj wskazał formowanie katolika prawidłowo wkomponowanego w układ Bóg-człowiek-świat. Nie gotowe recepty i formuły. lecz dochodzenie do prawdy. Gościem audycji jest o. Roman Bielecki OP - redaktor naczelny <W drodze>
play_arrow

czytaj więcej

Co kryją archiwa?

W poniedziałek 16 października odbyła się w Toruniu  Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Karol Wojtyła w świetle archiwów Kościelnych i Państwowych”. Zaproszeni prelegenci podkreślali, że zawierają one bardzo liczne nieprzebadane,  a nawet nieskatalogowane dokumenty  z czasu  krakowskiego. 
play_arrow

czytaj więcej

Papież światu - 45 lecie pontyfikatu Jana Pawła II

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprasza na konferencję naukową „Papież światu - 45 lecie pontyfikatu Jana Pawła II”. 17 października w Warszawie spotkają się wybitni przedstawiciele świata nauki, wiary i kultury, którzy pochylą się nad globalnym znaczeniem wyboru i przesłania Papieża Polaka. Gościem audycji będzie prof. Dominika Żukowska-Gardzińska z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, wykładowca UKSW w Warszawie.  
play_arrow

czytaj więcej

Współczesna apologia chrześcijaństwa

Po soborze Watykańskim II otoczona złą sławą apologetyka przekształciła się w teologię fundamentalną - dział teologii mający ukazywać wiarygodność chrześcijańskiego objawienia. O dobrej i złej apologii chrześcijaństwa mówi w audycji ks. prof. Przemysław Artemiuk, redaktor książki <Hermeneutyka i apologia. W kręgu myśli teologicznej ks. Henryka Seweryniaka>
play_arrow

czytaj więcej

Etyka a problem podmiotu

Etyka w świecie współczesnym Kształt etyki zależy od tego, jakie rozumienie człowieka leży u jej podstaw. O tym, w jaki sposób na rozumienie człowieka wpłynęło społeczeństwo masowe oraz filozoficzna krytyka i jakie ma to konsekwencje dla naszego myślenia o moralności traktuje praca zbiorowa „Etyka a problem podmiotu”. Gościem audycji jest ks. prof. Andrzej Kobyliński - współautor książki.
play_arrow

czytaj więcej

O chrześcijańskiej filozofii politycznej

Edycję dzieł wszystkich Tomasza Z Akwinu zainaugurował tom przynoszący komentarz Akwinaty do <Polityki> Arystotelesa. O kształtowaniu się chrześcijańskiej filozofii politycznej mówi w audycji prof. Mikołaj Olszewski z PAN
play_arrow

czytaj więcej

Nasze obyczaje

Współczesny świat coraz częściej postrzega chrześcijaństwo jako system nakazów i zakazów, który ogranicza ludzką wolność. Przeciw tak rozumianej moralności chrześcijańskiej od lat występuje w swoich tekstach o. Jacek Salij OP starając się pokazywać przykazania jako dar, dzięki któremu człowiek ma wzrastać w miłości. O czwartym tomie Dzieł Wybranych o. Salija „Nasze obyczaje” omówi w audycji o. Janusz Pyda OP
play_arrow

czytaj więcej

Ulmowie. Sprawiedliwi i błogosławieni

Niejedna polska rodzina straciła życie ratując Żydów przed śmiercią. Dlaczego Kościół właśnie Ulmów ogłasza błogosławionymi. Na to pytanie stara się odpowiedzieć książka <Ulmowie. Sprawiedliwi i błogosławieni>, która powstała na podstawie dokumentów oraz rozmów ze świadkami tamtego czasu. Gościem audycji jest autorka książki Agnieszka Bugała.
play_arrow

czytaj więcej

Relacje polsko-ukraińskie

Jak pokazują ostatnie miesiące, obchody rocznicy ludobójstwa ludności polskiej na Wołyniu i dawnych Kresów południowo-wschodnich II Rzeczypospolitej, są świadectwem zmian w relacjach polsko-ukraińskich
play_arrow

czytaj więcej

Dokąd zmierza Zachód?

Współczesny człowiek w coraz mniejszym stopniu pozostaje zainteresowany kwestią Boga, zbawienia i życia wiecznego. Jednocześnie towarzyszy temu doświadczenie braku doświadczenia religijnego. Jak ludziom nieczułym na to, co nadprzyrodzone mówić o wierze i gdzie wskazywać im możliwość doświadczenie Boga? - to podstawowe pytanie, jakie stawia sobie w książce < Dokąd zmierza Zachód? Prorocza wizja Bernharda Weltego> abp Zbigniew Stankiewicz - filozof, teolog i duszpasterz.
play_arrow

czytaj więcej

Eseje o misji Kościoła

Zmiany kulturowe, jakie dokonały się w ostatnich stuleciach sprawiają, że dla wielu ludzi tradycyjne orędzie chrześcijańskie staje się coraz mniej wiarygodne. Słynny amerykański apologeta   Robert Barron analizuje mentalność współczesnego człowieka i zastanawia się, w jaki sposób można  dotrzeć dzisiaj  do niego z przesłaniem Ewangelii. O jego książce <Odnowiona nadzieja. Eseje o misji Kościoła> mówi w audycji ks. prof. Przemysław Artemiuk.
play_arrow

czytaj więcej

Lwów. Historia – kultura – sztuka – literatura

W Galerii Oficyna przy Muzeum Kresów w Lubaczowie odbyło się seminarium „Lwów. Historia – kultura – sztuka – literatura”, połączone z niezwykłą wystawą „Grafika lwowska. Miasto – ludzie – wydarzenia. Pamięci Janusza Wasylkowskiego (1933–2020)”. O wydarzeniu promującym kulturę i tożsamość Kresów oraz sylwetki duchownych z nimi związanych, opowie poeta i prozaik - Mariusz Olbromski - wiceprezes Instytutu Lwowskiego.
play_arrow

czytaj więcej

Section21