Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Pomiędzy wiedzą a wiarą

Konflikty, napięcia i dysonanse pomiędzy teoriami współczesnej wiedzy, a doktrynami tradycyjnych religii, to obecnie przedmiot niekończących się dyskusji. O tym co dzieje się obecnie w skomplikowanej sferze debat i pseudodebat o religii i nauce opowiada książka Willema Dreesa "Nauka wobec wiary. Spory, debaty, konteksty".
play_arrow

czytaj więcej

Kolacja z papieżem Jasia Gawrońskiego

Jaś Gawroński - włoski dziennikarz i polityk, syn dyplomaty polskiego w Wiedniu - Jana Gawrońskiego. Dzięki charyzmie dotarł do miejsc i ludzi, do których dotrzeć udało się niewielu.
play_arrow

czytaj więcej

Od rzeczy zgubionych i hafciarzy

Rozmowa z ks. Janem Nowakiem z wydawnictwa Jedność o albumie „Ekumeniczna encyklopedia świętych i wielkich postaci chrześcijaństwa”.
play_arrow

czytaj więcej

Aleppo - miasto ruin i świtu

Aleppo to drugie pod względem wielkości miasto w Syrii. Lata wojny zamieniło je w ruinę a jego mieszkańcy, którzy nie zginęli od wybuchu bomb i kul karabinów zostali pozbawieni w nim normalnego życia. 
play_arrow

czytaj więcej

św.Klemens Hofbauer - misjonarz troski

Mówi się o nim: drugi założyciel. Św. Klemens Maria Hofbauer przybył do Warszawy 230 lat temu, w lutym 1787 roku, i założył przy kościele św. Benona na Nowym Mieście pierwszy dom Zgromadzenia  Najświętszego Odkupiciela za Alpami. 
play_arrow

czytaj więcej

Strój na wieczność

Habit "strój na wieczność"- od tkaniny do symbolu - to tytuł wystawy otwartej w opactwie tynieckim. Ekspozycja skupia się na pokazaniu ubiorów mnichów żyjących według reguły św. Benedykta we współczesnej Polsce.
play_arrow

czytaj więcej

Najdroższej Dianie...

play_arrow

czytaj więcej

"Sekretarz dwóch Papieży"

Książka: „Sekretarz dwóch Papieży” - to wywiad-rzeka Krzysztofa Tadeja z Abp Mieczysławem Mokrzyckim prezentujący, między innymi - ostatnie chwile życia Jana Pawła II, abdykację Benedykta XVI czy codzienność za murami Watykanu.
play_arrow

czytaj więcej

Między Bogiem a złem w świecie

Rozmowa z prof. Mikołajem Olszewskim z Instytutu Filozogii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk o książce "Wyjaśnienie racji dzieł Bożych". To pierwsze poważniejsze dzieło filozoficzno-teologiczne, które wyszło spod pióra polskiego autora, a którym był Mateusz z Krakowa.
play_arrow

czytaj więcej

Islam i chrześcijaństwo: wyzwania

"Współpraca międzyreligijna  w kontekście migracji i zagrożenia bezpieczeństwa w Europie. Wyzwania dla islamu i chrześcijaństwa" to hasło międzynarodowej konferencji, która pod konec maja, odbyła się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
play_arrow

czytaj więcej

Od nicości do teraźniejszości

Rozmowa z ks. prof. Jackiem Grzybowskim o książce  "Stworzenie. Od nicości do teraźniejszości". Jej autorem jest Willem Dres - fizyk, teolog i filozof.
play_arrow

czytaj więcej

Brat powszechny - Karol de Foucauld

Spotkanie z ludźmi pustyni - mowa o duchowej przygodzie, która wzbudza zainteresowanie współczesnego świata. A wszystko zaczęło się od francuskiego arystokraty Karola de Foucauld, dziś błogosławionego Kościoła katolickiego- hulaki, żołnierza, zakonnika i przede wszystkim brata.
play_arrow

czytaj więcej

Section21