Redakcja Programów Katolickich

Symbole Światowych Dni Młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2016 15:00
Na ten krzyż patrzyło miliony oczu. Miliony osób modliło się do niego. W tym roku, w Krakowie, znów będzie w centrum niezwykłych wydarzeń wraz z ikoną Salus Populi Romani.
Audio
Symbole Światowych Dni Młodzieży
Foto: PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Od 32 lat świadkiem wszystkich Światowych Dni Młodzieży jest Krzyż Roku Świętego zwany „Krzyżem Młodych”. Został on przekazany młodzieży przez Ojca Świętego Jana Pawła II na zakończenie Wielkiego Jubileuszu Odkupienia w dniu 22 kwietnia 1984 r. Od 2003 wraz z nim, wędruje po świecie także ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.

- Obraz Matki Bożej przypomina nam, że jest ona pomocą i ocaleniem. Uczy także wierności. To dlatego papież dał młodym ludziom Maryję, aby była z nimi podczas ich trudnych chwil, pytań i wątpliwości. Żeby w niej znajdowali  odpowiedź i pocieszenie – powiedział ks. Jakub Biliński, koordynator Światowych Dni Młodzieży w Dekanacie Otwockim.

Jak powiedział kiedyś Jan Paweł II: widzicie jednak, że w trudnych chwilach, których nie brakuje w życiu każdego człowieka, nie jesteście sami.

Delegaci z Polski odebrali te symbole w 2014 r. w Niedzielę Palmową. Od tego czasu symbole peregrynują kolejno po polskich diecezjach. Ideą peregrynacji jest bowiem ukazanie krzyża nie tylko w przestrzeni sakralnej, ale w szkołach, szpitalach, zakładach karnych.

Jak podkreślił Przemysław Misior, gość audycji „Kierunek Kraków”, w Polsce wciąż żywa jest pobożność maryjna. - Często wybieramy się do sanktuariów maryjnych razem z młodzieżą z naszej parafii i jeżdżąc, modląc się za jej wstawiennictwem doświadczamy różnych łask. Cieszymy się, że możemy to robić – dodał.

Radosław Janowski zauważył z kolei, że pobożność maryjna to w Polsce rzecz oczywista. - Każdy widzi, jak związana ona jest z naszym narodem, który zawierzamy Maryi.

- Jako opiekun służby liturgicznej, postawiłem sobie za jeden z celów, żebyśmy odwiedzali miejsca związane z Matką Bożą, po to aby uczyć pewnej postawy, pokory i otwartości do pełnienia woli Bożej – powiedział ks. Jakub Biliński -  niemal w każdym domu jest wizerunek Maryi, a sam papież przyjeżdżając na Światowe Dni Młodzieży ma w planie odwiedzić w Polsce m.in. Częstochowę.

Krajowy duszpasterz młodzieży ordynariusz radomski bp. Henryk Tomasik  zauważył, że szczególnym znakiem zaangażowania jest peregrynacja symboli po Polsce. – ŚDM w Krakowie już trwa, ponieważ trwa pielgrzymka Krzyża po Polsce, który niesie dziękczynienie za tajemnice odkupienia. Z racji 1950 rocznicy śmierci Jezusa, Krzyż przypomina nam również wydarzenia z 1983 i 1984 roku, które przeżywał Kościół w ówczesnym Roku Jubileuszowym.


Na audycję „Kierunek Kraków" w Czwórce, zaprasza Sylwia Sułkowska.

***

Tytuł audycji: „Kierunek Kraków"

Prowadził: Sylwia Sułkowska

Data emisji: 22.05.2016 r.

Godzina emisji: 07.00

kawa