Section00
Nowa Tradycja 2019Konkurs
Section01
22. Festiwal Folkowy Polskiego Radia

Nowa Tradycja

16-19 MAJA 2019

Section05

Werdykt jury Konkursu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2019

Jury 22. Konkursu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja w składzie: Józef Broda (przewodniczący), Magdalena Tejchma, Tomasz Janas, Piotr Kędziorek, Remigiusz Mazur-Hanaj i Maciej Szajkowski przyznało następujące nagrody:

· Grand Prix – nagrodę ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 15 tysięcy złotych – zespołowi Lumpeks za swobodną, odważną, pełną wyobraźni i wyczucia interpretację tradycji muzycznych

· pierwszą nagrodę ufundowaną przez Polskie Radio w wysokości 10 tysięcy złotych zespołowi kakofoNIKT & Chór Pogłosy za połączenie wyrafinowanej elektronicznej przestrzeni z archaicznymi formami wokalnymi w postaci rytualnego teatrum

· drugą nagrodę ufundowaną przez Polskie Radio w wysokości 6 tysięcy złotych zespołowi Trimagine za wysoki kunszt muzyczny i spójną wizję artystyczną

· trzecią nagrodę ufundowaną przez Polskie Radio w wysokości 4 tysięcy złotych zespołowi Krzikopa za współczesne odczytanie wielowiekowych tradycji Górnego Śląska

· wyróżnienie zespołowi Projekt SWADA za śmiałe zderzenie odległych zjawisk muzycznych i kulturowych

· nagrodę specjalną im. Czesława Niemena zespołowi Trimagine za oryginalność, szlachetność i liryczność interpretacji

· nagrodę dla najlepszego instrumentalisty „Złote Gęśle” dla Michała Jońca z zespołu kakofoNIKT & Chór Pogłosy za przekraczanie utartych ścieżek sztuki perkusyjnej.

Nagrodę publiczności „Burza Braw” otrzymał zespół Karuzela.

Termin zgłaszania się do Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" minął 1 kwietnia.

Spośród nadesłanych nagrań dziennikarze Radiowego Centrum Kultury Ludowej wybiorą wykonawców, którzy zakwalifikują się do przesłuchań konkursowych. Drugi, końcowy etap zmagań odbędzie się 17 i 18 maja w czasie drugiego i trzeciego dnia 22. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2019. Wtedy to jury wybierze zwycięzców konkursu, którzy wystąpią 19 maja na uroczystym koncercie laureatów, przed głównymi gwiazdami festiwalu.

Section013

Uczestnicy Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2019

ETNOS ENSEMBLE  

To etnojazzowy kwartet instrumentalny. Czerpie muzyczne inspiracje z polskich tradycyjnych i folkowych brzmień oraz gatunku etno i world music.

Więcej

KAKOFONIKT & CHÓR POGŁOSY

kakofoNIKT to styk stylów: free improvisation, noise, industrial, field recording, muzyki konkretnej czy elektronicznej.

Więcej

KARUZELA

To fascynacja tradycyjną, polską muzyką i tańcem, rytmami prostych, dziecięcych wyliczanek, melodyką wzniosłych chorałów, pieśni i każdą piękną nutą.

Więcej

KWARTET GALICYJSKI

To synteza małopolskiego folkloru i muzyki klasycznej, inspirowana melodiami i krajobrazami Podhala, Beskidu Sądeckiego, Pogórza i Łemkowszczyzny.

Więcej

LUMPEKS

Muzyka grana przez Lumpeks to mazurki, oberki, polki oraz ballady w nowej odsłonie, to znaczy - z jazzowym twistem.

Więcej

PIEŚNI PIĘKNE

Repertuar zespołu stanowią „pieśni piękne” — utwory powstałe z inspiracji miejskim stylem śpiewu i muzyki, które zebrane zostały na wsiach i w archiwach.

Więcej

PROJEKT SWADA

Swada to wyraz fascynacji Wiktora Szczygła muzyką Podlasia, skąd pochodzi jego matka i muzyką Amazonas w Kolumbii, gdzie urodził się jego ojciec. 

Więcej

TORBAN

Torban to zespół eksperymentujący z muzyką tradycyjną w bardzo subtelny sposób. Nazwa zespołu nawiązuje do pańskiej bandury, czyli teorbanu.

Więcej

TRIMAGINE

Spotkanie Marizy Nawrockiej z muzykami Royal String Quartet — altowiolistą Pawłem Czarnym i wiolonczelistą Michałem Pepolem, nie było przypadkowe.

Więcej

UGLA

ugla to kwartet grający muzykę z pogranicza snu i baśni, kreujący dźwiękiem oniryczne przestrzenie.

Więcej

KRZIKOPA

Sentymentalne echo ginącego języka, myślenie magiczne i pieśni pełne tajemnic i symboli – to śląska muzyka tradycyjna oczami Krzikopy.

Więcej