Historia

To na nim prezydent USA kąpał się w wannie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 10:29
Statek, na którego pokładzie prezydent Franklin D. Roosevelt udał się na spotkanie ze Stalinem i Churchillem w Teheranie, będzie na stałe zacumowany w porcie w Los Angeles jako pływające muzeum.
Pancernik USS Iowa
Pancernik USS IowaFoto: United States Navy/wikipedia

- Tego rodzaju okrętów nie ma już w żadnej z marynarek wojennych na świecie. Zostały albo zatopione, albo pocięte na złom, albo służą jako muzea. Iowa jest ostatnim pancernikiem, który znalazł swój dom – tłumaczył decyzję Robert Kent, prezes Pacific Battleship Center.

Pancernik USS Iowa, który rozpoczął służbę w marynarce wojennej USA w 1943 roku uczestniczył w czasach II wojny światowej w walkach z Japończykami na Pacyfiku.

Jedną z ciekawostek na pokładzie pancernika jest specjalna wanna, która zamontowano dla prezydenta Roosevelta, który cierpiał na chorobę Heinego-Mediny i był częściowo sparaliżowany.

Zobacz serwis specjalny II WOJNA ŚWIATOWA >>>

W czasie wojny pancernik ostrzeliwał m.in. pozycje japońskie przed desantami żołnierzy na wyspach Pacyfiku. Był świadkiem podpisania aktu kapitulacji Japonii w Zatoce Tokijskiej w 1945 roku, a później brał udział w wojnie koreańskiej.

W 1989 roku potężna eksplozja amunicji u wybrzeży Portoryko zniszczyła jedną z wież okrętu i kosztowała życie 47 marynarzy. W 1990 roku USS Iowa został ostatecznie wycofany ze służby i był zacumowany w bazie marynarki w stanie Rhode Island.

Obecnie okręt poddawany jest w Richmond, w północnej Kalifornii, gruntownemu remontowi kosztem 7 mln dolarów.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

(pp)

Czytaj także

Papier wszystko wytrzyma

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2012 06:00
71 lat temu podpisano Kartę Atlantycką, dokument miał się stać podstawą powojennych stosunków międzynarodowych. Pozostał modelowym przykładem ignorowania przez ZSRR wszelkich zobowiązań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprzedani komunistom

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2012 00:00
4 lutego 1945 roku rozpoczęła się konferencja w Jałcie. Jej decyzje przesądziły o przynależności Polski do bloku sowieckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozdzieleni przez Holocaust odnaleźli się po 70 latach

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 13:11
Brytyjski dziennik "Dali Mail" opisuje historię dwóch kuzynów z Polski, którzy przeżyli Auschwitz i odnaleźli się... 70 lat później na Florydzie.
rozwiń zwiń