Historia

Machiny oblężnicze na zamku w Czersku

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2012 16:00
Miotacze pocisków, taran z okutą belką, hak niszczycielski i wiele innych ciekawostek można obejrzeć na ekspozycji średniowiecznych machin oblężniczych na zamku w Czersku pod Warszawą.
Zamek w Czersku
Zamek w CzerskuFoto: wikipedia

Prezentowane na czerskim zamku machiny zostały zrekonstruowane przy zastosowaniu średniowiecznych technik rzemieślniczych w oparciu o dawne opisy i ikonografię. "Od lat zajmujemy się unikatowymi na skalę światową projektami, szczegółowo odtwarzając najróżniejsze konstrukcje w oparciu o dostępne źródła" - wyjaśnił Bartosz Styszyński, właściciel poznańskiej firmy Siege Studio, która odtwarzała machiny.

 

Jak mówił, rekonstrukcja machin ma także cel edukacyjny. "Dbamy, aby powstałe dzieła były nie tylko wierne historycznie, ale też interaktywne i jednocześnie bezpieczne - wyznajemy zasadę, że dla dzieci i młodzieży zabawa jest najlepszym sposobem na naukę" - tłumaczył.

 

Na dziedzińcu zamkowym obejrzeć można miotacze pocisków: trebusz i perrier, taran z okutą belką, hak niszczycielski, oraz chroniące przed ostrzałem wineję i pluteję, a w komnacie na wieży bramnej zamontowano ogromną kuszę wałową.

Przy każdej z eksponowanych machin zamieszczono opis, ilustracje i fragmenty tekstów źródłowych, na których oparto prace rekonstruktorskie. Według Beaty Polaczyńskiej, dyrektor Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii, który jest administratorem czerskiego zamku, dziedziniec gotyckiej budowli w naturalny sposób stanowi doskonałą przestrzeń dla ekspozycji. "Bardzo chcieliśmy, żeby nasz piękny zamek ożył, żeby działo się w nim coś wartościowego, co przyciągnie ludzi, co przypomni o dawnej świetności" - wyraziła nadzieję Polaczyńska. Jak dodała, na zamku organizowanych jest także wiele innych atrakcji, m.in. turnieje rycerskie.

Wystawa w Czersku jest drugą w Polsce, po Malborku, ekspozycją machin oblężniczych odtworzonych w naturalnej wielkości. Możną ją zwiedzać do końca października.

 

Przy pomocy machin oblężniczych walczono już w starożytności. W miarę ulepszania fortyfikacji tworzono coraz doskonalsze machiny, które miały je niszczyć. Choć skutecznie kruszyły grube mury, machiny nie przetrwały do dziś. Zbudowane z drewna nie oparły się czasowi, zostały jednak ich dokładne opisy umieszczane w kronikach, traktatach oraz innych pismach wynalazców i teoretyków wojskowości.

Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku został zbudowany na miejscu drewnianego grodu na przełomie XIV i XV w. przez księcia Janusza I. Od 1526 r. był własnością królów Polski. W 1656 r. został zniszczony przez wojska szwedzkie. W XVIII stuleciu próbowano go odbudować, jednak plany te spotkały się ze sprzeciwem pruskiego zaborcy.