Historia

Pola Katalaunijskie - klęska Hunów

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2023 05:30
- Najstraszniejszy ze wszystkich ludów ze względu na swoją dzikość. Plemię najokrutniejsze, wstrętne i karłowate. Możliwe do uznania za rodzaj ludzki, tylko dlatego, że wydawało z siebie kwilenie podobne do ludzkiej mowy – zapisał rzymski kronikarz Jordanes.
Hunowie podczas bitwy na Polach Katalaunijskich
Hunowie podczas bitwy na Polach Katalaunijskich Foto: Wikimedia Commons/dp

20 czerwca 451 roku na Polach Katalaunijskich w dzisiejszej Szampanii rozegrała się jedna z najważniejszych bitew w dziejach Europy. Rzymianie i Wizygoci pod wodzą Flawiusza Aecjusza rozbili prowadzonych przez Attylę Hunów.

Wielka wędrówka ludów

W Europie Hunowie pojawili się u schyłku IV wieku. Hordy wojowników siały popłoch wśród kolejno podbijanych plemion. Ruszyła lawina, jaką dziś nazywamy wielką wędrówką ludów. Barbarzyńcy zaczęli masowo uciekać w granice podzielonego i słabego w tym czasie Imperium Rzymskiego.

Okres świetności Hunów przypada na czas panowania Attyli, który w 434 roku zjednoczył pod swoją wodzą plemiona huńskie, koczujące na terytorium sięgającym od Kaukazu do Renu.

"Ostatni Rzymianin"

Człowiekiem, który okazał się godnym przeciwnikiem Attyli był Flawiusz Aecjusz. Urodzony nad dolnym Dunajem, był przez szereg lata zakładnikiem u Hunów. W tym czasie dobrze poznał język, obyczaj i sposób wojowania tego ludu. Po powrocie do Rzymu, dzięki niezwykłym talentom militarnym i politycznym doszedł do najwyższych godności w państwie. Nazywany jest "ostatnim Rzymianinem".

Decydujące starcie

Gdy wiosną 451 roku wojska Hunów i sprzymierzonych z nimi plemion ruszyły na zachód, Aecjusz był głównodowodzącym sił rzymskich. Razem ze sprzymierzonymi Wizygotami pod wodzą króla Teodoryka ruszył do Galii, gdzie w dzisiejszej Szampanii, na Polach Katalaunijskich doszło do wielkiej bitwy. Jednej z najważniejszych w dziejach Europy.

- Starcie słusznie przedstawiane jako ostatni wysiłek zbrojny zachodniej części Imperium Rzymskiego nie może być jednak jednoznacznie traktowane jako zmaganie świata cywilizowanego ze złowrogimi siłami barbarzyńskiej dzikości, ani zwycięstwo świata chrześcijańskiego nad światem pogańskim – mówił na antenie Polskiego Radia dr Jan Trynkowski – plemiona, które z nadmierną łatwością obdarzamy epitetem barbarzyńskich, walczyły po obu stronach.


Posłuchaj
03:14 starożytność - lata 440-460___218_00_iv_tr_0-0_10798182ae6c2bd0[00].mp3 Pola Katalaunijskie - fragment audycji z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci". (PR, 24.01.2000)

 

Na Polach Katalaunijskich Hunowie zostali pokonani. Legendarny wódz zmarł dwa lata po bitwie, a wraz z jego śmiercią rozpadło się stworzone przez niego imperium.

mjm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Rzym starożytność
Czytaj także

Marek Antoniusz - dał się “opętać” Kleopatrze

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 06:20
“Antoniusza magicznym napojem pozbawiono rozumu, wojskom jego wydaje rozkazy egipski eunuch, a główne dowództwo spoczywa w rzeczywistości w rękach Harmiony, garderobianej Kleopatry i Iraz jej fryzjerki”. Takie zarzuty stawiał Oktawian na trybunach w Rzymie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oktawian August – twórca Cesarstwa Rzymskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 06:00
- Dlaczego ten człowiek, który przecież doszedł do władzy poprzez niezwykle krwawe wojny domowe, zapisał się później tak dobrze w historii nie tylko politycznej, ale też kultury europejskiej – pytał na antenie PR prof. Aleksander Krawczuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyceron - "groch", który niejednemu stanął w gardle

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2014 07:00
- I z jego listów, i z jego mów jasno wynika, że był człowiekiem, który do końca bronił jednej opcji. Jego ideałem była republika i za ten ideał oddał życie – mówiła o Marku Tuliuszu Cyceronie filolog klasyczna Barbara Strycharczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dioklecjan - reformator i prześladowca

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 05:40
- Jego wielkość można mierzyć umiejętnością narzucenia swojego przewodnictwa - mówiła o Dioklecjanie prof. Ewa Wipszycka-Bravo. - Cesarz stanowić powinien wzór dla polityków: zrobił, co było w jego mocy dla uzdrowienia sytuacji w państwie, po czym odsunął się od życia publicznego.
rozwiń zwiń