Historia

Legia Cudzoziemska – maszeruj albo giń

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 05:40
- Jednostka opiera się na honorze i tradycji. Nie rozumiem, dlaczego uważa się tych ludzi za gorszych, nazywa się najemnikami. Są znacznie lepiej szkoleni i przygotowani do służby. To nie są mordercy, tylko wojsko o wysokiej kulturze – mówił na antenie Polskiego Radia były legionista.
Legioniści w Algierii w 1958 roku
Legioniści w Algierii w 1958 rokuFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

10 marca 1831 roku dekretem króla Ludwika Filipa I powstała francuska Legia Cudzoziemska.

Była to odpowiedź na toczącą się wówczas kolonialną wojnę w Algierii. Nowo utworzona armia najemna miała chronić francuskie terytoria zamorskie oraz interweniować wszędzie, gdzie istnieje zagrożenie dla francuskich obywateli poza granicami kraju. Legioniści mają zakaz prowadzenia jakichkolwiek działań na terenie Francji.

Przez 185 lat swojego istnienia Legia Cudzoziemska brała udział we wszystkich znaczących konfliktach. Magenta, Solferino, Sewastopol, Verdun, Narwik, Linia Gotów – to tylko niektóre z historycznych bitew, które widnieją na pułkowych sztandarach. Legioniści brali też udział w walkach o Indochiny, wojnie w Algierii na przełomie lat 50. i 60. XX wieku, wojnie w Zatoce Perskiej, czy misjach pokojowych ONZ w Libanie, Somalii i Bośni. Od chwili powstania we wszystkich konfliktach poległo ponad 300 tysięcy legionistów.

Służyć w Legii mogą, zgodnie z nazwą, wyłącznie cudzoziemcy. Aczkolwiek około 10 proc. rekrutów stanowią rodowici Francuzi, którym nadaje się fikcyjne obywatelstwo kanadyjskie lub belgijskie. Obecnie w jej szeregach jest 8000 tysięcy ludzi ze 110 krajów. Większość pochodzi z Europy Wschodniej. Także z Polski, pomimo że służba w obcych armiach jest karana.

Mit Legii powstał szybko. Roznoszony po całej Europie rodził wśród młodych ludzi ciekawość i żądzę przygody. Jednocześnie proponował rozwiązanie tym, którzy poszukiwali bezpiecznego schronienia – różnej maści kryminalistom i politycznym dysydentom.

Dziś z tych motywów zostało niewiele. - Jednostka opiera się na honorze i tradycji. Nie rozumiem, dlaczego uważa się tych ludzi za gorszych, nazywa się najemnikami. Są znacznie lepiej szkoleni i przygotowani do służby. To nie są mordercy, tylko wojsko o wysokiej kulturze – mówił na antenie Polskiego Radia były legionista.

Współcześnie Francja traktuje Legię Cudzoziemską jako elitarną jednostkę i wykorzystuje do najbardziej odpowiedzialnych zadań - ochrony poligonów atomowych, baz rakietowych czy kosmodromów.


Posłuchaj
18:52 benek legionista___273_02_i_tr_0-0_1122697446132a54[00].mp3 Reportaż Lecha Muszyńskiego o Legii Cudzoziemskiej. (PR, 26.11.2001)

 

mjm

Zobacz więcej na temat: Francja HISTORIA wojsko