Historia

Sirimavo Bandaranaike – premier wdowich łez

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 06:08
- Była dla Cejlonu tym, czym Indira Gandhi dla Indii. Pewnym symbolem wolności, nowej polityki państwa – mówił na antenie Polskiego Radia dr Bogusław Zaleski.
Audio
  • Sirimavo Bandaranaike - audycja Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku". (PR, 10.09.1995)
Sirimavo Bandaranaike z premierem ZSRR Alexeiem Kosyginem.
Sirimavo Bandaranaike z premierem ZSRR Alexeiem Kosyginem.Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

17 kwietnia 1916 urodziła się Sirimavo Bandaranaike, lankijska polityk, pierwsza na świecie kobieta premier. Z jej inicjatywy wprowadzono na Cejlonie ustrój republikański i zmieniono nazwę państwa na Sri Lanka.

Cejlon to jedno z najstarszych państw na świecie. Przez blisko pięć wieków było kolonią. Najpierw po wyspie panoszyli się Portugalczycy, potem Holendrze, a wreszcie Brytyjczycy, którzy w 1815 roku zlikwidowali tradycyjne królestwo Kandy. Niepodległość Cejlon uzyskał w 1948 roku.

Sirimavo Bandaranaike pochodziła z rodziny królewskiej, była potomkinią ostatnich królów Cejlonu. Swoją osobą uosabiała pradawne tradycje i była ich kontynuatorką w innych czasach i w odmienionym świecie

Pierwsza kobieta premier ery nowożytnej stanowisko objęła przypadkowo. W 1959 roku zamordowano jej męża, Salomona Bandaranaike, dotychczasowego premiera. – Mówiono o niej premier wdowich łez. Wybory wygrała na fali sympatii do jej rodu, sama nie miała żadnego doświadczenia w polityce – komentował dr Bogusław Zaleski, gość audycji z cyklu "Postacie XX wieku". Posłuchaj.

Na arenę światowej polityki wkroczyła w szczególnym momencie rodzenia się nowych państw i zmiany geografii politycznej ówczesnego świata, czego symbolem była słynna konferencja w Bandungu, gdzie tworzono podwaliny pod ruch państw niezaangażowanych.

Sirimavo Bandaranaike wkrótce stała się osobą znaną, popularną i podziwianą na całym niemal świecie. Była jednym ze współtwórców Ruchu Państw Niezaangażowanych. – Bandaranaike bliżej była do stolic państw socjalistycznych, aniżeli kapitalistycznych, co było naturalnym odruchem odreagowania epoki kolonialnej – mówił dyplomata.

Większość swojej kariery politycznej poświęciła na rozwiązywanie problemów społecznych. Sama będąc zamożną z racji pochodzenia, interesowała się losem biednym grup społecznych, kultywowała tradycje narodowe i wprowadzała idee postępowe.

Kariera polityczna Bandaranaike załamała się nagle. W 1977 roku przegrała wybory i przez długie lata działała w opozycji. Do władzy powróciła w 1994 roku. Trzecią kadencję na stanowisku premiera przerwała w 2000 roku, na dwa miesiące przed śmiercią.

Dowiedz się więcej o postaci Sirimavo Bandaranaike, słuchając audycji Sławomira Szofa.

Zobacz więcej na temat: Cejlon HISTORIA Sri Lanka
Czytaj także

Spojrzenie na Sri Lankę

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2007 09:00
Razem z Polską Akcją Humanitarną na Sri Lankę poleciała nasza reporterka Julia Prus. Dziś w programie jej relacje z tej wyspy.
rozwiń zwiń