Historia

Getúlio Vargas - modernizator Brazylii

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2016 06:00
"Byłem niewolnikiem ludu" - powiedział o sobie w ostatnich słowach brazylijski prezydent, który mimo sprawowania władzy dyktatorskiej, zdaniem prof. Marcina Kuli otoczony był szacunkiem jeszcze wiele lat po śmierci.
Audio
  • Getúlio Dornelles Vargas - audycja Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku". (PR, 9.03.1993)
Getlio Dornelles Vargas, źr. Wikimedia Commonsdp
Getúlio Dornelles Vargas, źr. Wikimedia Commons/dp

24 sierpnia 1954 Getúlio Vargas, prezydent Brazylii, został zmuszony przez wojsko do ustąpienia ze stanowiska, tego samego dnia popełnił samobójstwo.

Posłuchaj audycji Sławomira Szofa poświęconej Getúlio Vargasowi.

Przyszedł na świat w południowej części Brazylii, w rodzinie wielkich posiadaczy ziemskich. Karierę polityczną rozpoczął w parlamencie swojego rodzinnego stanu. Po tym, jak został gubernatorem jednej z prowincji kraju, jego wpływy znacznie wzrosły.

Wkrótce stał się jedną z głównych postaci opozycji. Postulował modernizację kraju, uprzemysłowienie i unowocześnienie Brazylii. Władzę przyniósł mu wojskowy pucz, nazwany później rewolucją, który obalił rządzącego dotąd prezydenta Julio Prestesa. Vargas został mianowany prezydentem 3 listopada 1930.  

Wielki modernizator

Jego rządy, choć upływały pod znakiem unowocześniania kraju, nie należały do spokojnych. Próby uprzemysłowienia kraju spotkały się z oporem wpływowej kasty plantatorów kawy. Wielki Kryzys pogłębił problemy społeczne najuboższych warstw ludności.

Trzykrotnie próbowano pozbawić go władzy. Ostatnia próba miała miejsce w 1935 roku, kiedy wybuchła rewolucja komunistyczna. Vargas stłumił powstanie i wykorzystał je, by poszerzyć swoją władzę.

- Mówiono, że konstytucja brazylijska z 1937 roku była wzorowana na konstytucji polskiej z 1935 roku – mówił prof. Marcin Kula, gość audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku".

Faszyzujący dyktator przeciwko Hitlerowi

Vargas z czasem coraz bardziej pchał kraj ku faszyzmowi. Wszystko wskazywało na to, że opowie się w II wojnie światowej po stronie Niemiec. Mimo silnych więzi gospodarczych, jakie łączyły oba kraje, Vargas długo zachowywał neutralność. Przystąpił do wojny po stronie aliantów dopiero, kiedy włączyły się do niej Stany Zjednoczone. Choć Brazylia znalazła się w obozie zwycięzców, jej przywódca musiał zrezygnować z godności prezydenckiej.

- Na tle triumfu demokracji, jakim było zwycięstwo w II wojnie światowej, Vargas nie mógł utrzymać władzy – wyjaśniał historyk.

Koniec Getúlio

Do władzy powrócił po 5 latach. Tym razem zdobył ją całkowicie legalnie, w drodze demokratycznych wyborów. Jego hasła naprawy kraju trafiły na podatny grunt, jednak założenia programu szybko zaczęły rozmijać się z rzeczywistością. Administrację Vargasa zaczęła przeżerać korupcja, uaktywniło się środowisko konserwatywnych wojskowych. To właśnie armia zmusiła Vargasa do ustąpienia ze stanowiska.

Prezydent uznał się za zdradzonego. Dostrzegł tylko jedno wyjście z sytuacji, odebrał sobie życie.

Zobacz więcej na temat: Brazylia HISTORIA
Czytaj także

Brazylia - koniec portugalskiej kolonii

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 06:00
Portugalczycy na terenach Brazylii rządzili ponad 300 lat. 7 września 1822 Brazylia proklamowała niepodległość, jednak związki z Portugalią przetrwały do dziś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Arciszewski. Pierwszy Polak w Brazylii

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2024 05:45
- Był jednym z wielu Polaków, którzy doczekali się międzynarodowej sławy, ale chyba jedynym, który doczekał się pomnika w miejscu tak dla nas egzotycznym jak Pernambuco - mówiła prof. Jolanta Choińska-Mika.
rozwiń zwiń