Historia

Gen. Maćkowiak spoczął na Powązkach. Prezydent: gorąco kochał Polskę

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 17:33
- Gen. Maćkowiak od młodości Polskę gorąco kochał i chciał jej służyć. Mężnie stawał w jej obronie, walcząc z niemieckimi najeźdźcami - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas uroczystości pogrzebowych gen. Alfonsa Maćkowiaka, które w sobotę odbyły się w Warszawie. 
Audio
  • Barbara Walker z Londynu znała gen. Alana Maćkowiaka przeszło 40 lat (IAR)
  • Ksiądz podpułkownik Mariusz Tołwiński w homilii powiedział, że generałowi Maćkowiakowi przyszło żyć w niezwykle trudnych czasach istnienia totalitaryzmów (IAR)
  • Pogrzeb instruktora Cichociemnych generała Maćkowiaka. Relacja Dawida Grygorcewicza (IAR)
Uroczystość złożenia prochów generała w Kwaterze Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach
Uroczystość złożenia prochów generała w Kwaterze Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie na Cmentarzu Wojskowym na PowązkachFoto: PAP/Rafał Guz

Gen. brygady WP Jarosław Kraszewski odczytał list od Andrzeja Dudy, w którym prezydent podkreślił, że gen. Maćkowiak był dzielnym żołnierzem Rzeczypospolitej, niezłomnym patriotą oraz zasłużonym działaczem Polonii brytyjskiej.

- Żegnamy ze smutkiem, jaki towarzyszy nam zawsze, gdy odchodzi bliski naszym sercom rodak i dobry człowiek. Przede wszystkim żegnamy z głęboką czcią, bo swoje życie gen. Maćkowiak wypełnił zasługami, które stawiają go w szeregu bohaterów wolnej Polski. Jego losy były ściśle związane z doświadczeniami całej jego generacji. Od młodości Polskę gorąco kochał i chciał jej służyć - napisał prezydent.

- Jako młody oficer WP stał się świadkiem dramatycznych wydarzeń 1939 r. RP padła ofiarą agresji dwóch zbrodniczych totalitaryzmów. Mężnie stawał w jej obronie, walcząc z niemieckimi najeźdźcami. Mimo klęski i niewoli nie ustał w wysiłkach, by dalej bić się o odzyskanie utraconej wolności - podkreślił Andrzej Duda.

Alfons Maćkowiak zmarł 31 stycznia w Londynie. Miał 101 lat. 16 lutego prezydent Duda pośmiertnie awansował gen. Maćkowiaka na stopień generała brygady.

Msza żałobna i złożenie prochów

Uroczystości pogrzebowe zakończyły się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

- Śp. Alfons Maćkowiak należał do elity polskich spadochroniarzy, którzy walcząc na frontach II wojny światowej dali świadectwo męstwa - napisał w liście do uczestników pogrzebu Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego.

- Całe życie po cichu i spokojnie, tak jak należy, jak niestrudzony siewca poświęcał się ojczyźnie - takie słowa padły podczas mszy żałobnej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Prochy generała spoczęły na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Po ceremonii pochówku nastąpiło złożenie kwiatów przez delegację Ministerstwa Obrony Narodowej na grobie gen. Stanisława Sosabowskiego, twórcy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej i dowódcy gen. Alfonsa Maćkowiaka.

Instruktor cichociemnych, uczestnik "Market Garden"

Alan Maćkowiak, właściwie Alfons Wiktor Maćkowiak, przyszedł na świat 29 marca 1916 roku. Brał udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku. Po agresji ZSRR na Polskę dostał się do niewoli, z której zbiegł i przedostał się przez Węgry do Francji. Tam wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W 1943 roku w Wielkiej Brytanii zgłosił się na kurs cichociemnych, elitarnej grupy skoczków, którzy byli zrzucani do okupowanej ojczyzny.

Cichociemni-zobacz serwis specjalny

Maćkowiak przeszedł przeszkolenie, jednak nie wykonał skoku do kraju. Pozostał w Szkocji, gdzie został instruktorem i szkolił innych cichociemnych. Wziął udział w operacji Market Garden jako żołnierz 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej pod dowództwem gen. Stanisława Sosabowskiego.

TVP Info


50. rocznica śmierci gen. Stanisława Sosabowskiego

Uroczystości pogrzebowe gen. Alfonsa Maćkowiaka odbyły się w Dniu Spadochroniarza. Dziś zorganizowano również festyn przed Muzeum Wojska Polskiego. Wśród atrakcji są prezentacje historycznego i współczesnego sprzętu wojsk powietrznodesantowych, wystawy historyczne oraz pokazy wyszkolenia żołnierzy 6 Brygady i grup rekonstrukcyjnych. Miało również miejsce odsłonięcie popiersia gen. Stanisława Sosabowskiego na Placu Inwalidów.

25 września mija 50. rocznica śmierci twórcy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej.


Generał Sosabowski-zobacz serwis specjalny

Mieli wrócić najkrótszą drogą

Gen. Stanisław Sosabowski był jednym z dowódców Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy walczyli w II wojnie światowej u boku aliantów. Do historii przeszedł jako twórca i pierwszy dowódca 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Celem, który mu przyświecał podczas formowania elitarnej jednostki było przedostanie się samolotami do Warszawy i pomoc walczącej stolicy. Sosabowskiemu nigdy nie udało się spełnić tego założenia.

Zamiast tego, jego żołnierze wzięli udział w "Market Garden" - największej operacji powietrznodesantowej II wojny światowej. 1. Samodzielna Brygada Spadochronowa osłaniała odwrót Brytyjczyków w rejonie holenderskiego Arnhem. Operacja zakończyła się fiaskiem i śmiercią ponad 15 tysięcy alianckich żołnierzy. Winą za katastrofę brytyjskie dowództwo obarczyło polskiego generała. Po wojnie Sosabowski nie otrzymał przysługującej mu renty generalskiej i przez 17 lat zarabiał na życie jako magazynier. Został zwolniony bez prawa do emerytury. Zmarł w ubóstwie.

Przywracanie pamięci

O polskiej brygadzie spadochronowej i gen. Sosabowskim nie zapomnieli Holendrzy. W 1960 roku w Driel, gdzie walczyli Polacy, odsłonięto pomnik ku czci brygady z napisem "Surge Polonia", czyli "Powstań Polsko", takie hasło było wyszyte na sztandarze 1. Polskiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Powrócono do historycznych dyskusji o wkładzie polskiej brygady w bitwie o Arnhem.

W Holadii pojawiły się książki, publikacje i filmy na ten temat. Holenderski film "Zapomniani bohaterowie bitwy pod Arnhem" wyemitowany został w 2004 roku. Autorzy podkreślali bohaterski udział Polaków i postawę gen. Sosabowskiego. W maju 2006 roku królowa Beatrix uhonorowała pośmiertnie generała Medalem Brązowego Lwa, a brygadę Orderem Wojennym Wilhelma I, najwyższym holenderskiem odznaczeniem wojskowym. W 2007 roku powstał film "Honor generała" Joanny Pieciukiewicz o generale i jego żołnierzach. Tradycje 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej dziedziczy 6. Brygada Powietrznodesantowa. 


Portal Polskieradio.pl przygotował specjalny serwis internetowy poświęcony postaci gen. Stanisława Sosabowskiego i dziejom 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Na stronie Sosabowski.polskieradio.pl można znaleźć archiwalne nagrania głosów twórcy jednostki i jego żołnierzy oraz rozmowy wideo z ostatnimi żyjącymi żołnierzami gen. Sosabowskiego.

W 2007 roku powstał film Joanny Pieciukiewicz "Honor generała" o Sosabowskim i jego żołnierzach. 

bm/IAR

Czytaj także

Stanisław Sosabowski - rehabilitacja po latach

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 06:04
Stworzył elitarną jednostkę powietrzno-desantową - pierwszą w historii Wojska Polskiego. Po wojnie, odarty z honoru, pracował w Anglii jako zwykły robotnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Market Garden" – największa akcja powietrzno-lądowa II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 06:04
– Operacja desantowa pod Arnhem  miała za zadanie przyspieszyć klęskę Niemiec już do końca grudnia 1944 roku. W tym celu, w Holandii zrzucono 30 tysięcy żołnierzy amerykańskich i brytyjskich – słyszymy w audycji Jacka Stawiskiego z 1994 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cichociemni – "wywalcz Polsce wolność lub zgiń"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 05:58
Nazywano ich cichociemnymi. 316 doskonale wyszkolonych spadochroniarzy. Przybywali nocą i byli uczeni zabijać po cichu. Wysyłani do najbardziej niebezpiecznych zadań na terenie okupowanej przez Niemców Polski, postępowali zgodnie z maksymą: "Wywalcz Polsce wolność lub zgiń".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rocznica operacji "Market Garden". Holandia pamięta polskich bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 03:00
W okolicach holenderskiego Arnhem trwają obchody 73. rocznicy operacji "Market Garden". W uroczystościach biorą udział polscy weterani z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego, którzy walczyli w bitwie.
rozwiń zwiń