Historia

Münchner Abkommen, czyli aneksja Czechosłowacji

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2012 08:15
Podpisany został 30 września 1938 roku (z datą 29 września 1938), ale jego przyczyny sięgają znacznie głębiej, bo przynajmniej końca I Wojny Światowej.
Audio
  • Europa w przededniu II Wojny Światowej - audycja archiwalna z udziałem prof. Janusza Żarnowskiego i doc Piotra Łosowskiego
Układ monachijski. Od lewej: Neville Chamberlain, douard Daladier, Adolf Hitler i Benito Mussolini - sygnatariusze układu monachijskiego. Z prawej Galeazzo Ciano, 29 września 1938. fot. Vikipedia
Układ monachijski. Od lewej: Neville Chamberlain, Édouard Daladier, Adolf Hitler i Benito Mussolini - sygnatariusze układu monachijskiego. Z prawej Galeazzo Ciano, 29 września 1938. fot. Vikipedia

Sudety, zamieszkałe w znacznej mierze przez etnicznych Niemców, należały przed I wojną do Austro-Węgier, zaś w 1918 roku przyłączone zostały do Czechosłowacji. Ale już wówczas tamtejsza ludność opowiadała się za przynależnością do tzw. Niemco-Austrii - tworu, który upadł w 1919 roku.

W marcu 1938 Hitler rozpoczął swoją politykę ekspansji poza granice Rzeszy (Anschluss Austrii) i niemal pewne stało się, że Sudety - ze swoją niemiecką ludnością, na której czele stał nazista Konrad Heinlen - podążą tym samym śladem. Führer wygłaszał płomienne mowy, żądając powrotu ziem niemieckich do ich macierzy.

Czechosłowacy, związani sojuszem z Francją, liczyli na pomoc tamtejszego rządu i dysponowali atutem w postaci Związku Radzieckiego. Ale mocarstwa zachodnioeuropejskie, Francja i Wielka Brytania, nie chcąc dopuścić do wybuchu nowej wojny, prowadziły politykę ustępstw wobec Hitlera.

I tak w dniach 15-16 września doszło do spotkania kanclerza Rzeszy z premierem Wielkiej Brytanii, Chamberlainem. Hitler obiecał, że nie podejmie działań zbrojnych bez uprzedniej konferencji, Chamberlain zdeklarował, że postara się przekonać Francuzów do zgody na plebiscyt w Sudetenlandzie. Już wcześniej Francja i Anglia uzgodniły bez konsultacji z Czechosłowacją, że tereny, zamieszkałe w ponad 50% przez Niemców, trafią do Rzeszy.

Ale dla Hitlera nie było to wystarczające rozwiązanie. 22 września doszło do kolejnego spotkania z Chamberlainem. Kanclerz zażądał wycofania się Czechosłowaków z Sudetów przed 28 września. Brytyjski premier obiecał przekazać propozycję dalej. Została ona odrzucona zarówno przez gabinet brytyjski, francuski, jak i czechosłowacki. 24 września Francja ogłosiła częściową mobilizację, a dzień wcześniej czechosłowacki rząd zadecydował o mobilizacji pełnej.Wojna stawała się coraz realniejsza, więc Chamberlain zaproponował konferencję czterech mocarstw w celu jej uniknięcia. Do spotkania doszło 29 września, kiedy Hitler, Mussolini, Daladier i Chamberlain przyjechali do Monachium.

30 września godzinie 1:30 podpisany został układ monachijski. Czechosłowakom pozostawiono dwie możliwości - walczyć z Rzeszą w pojedynkę lub też ustąpić. Układ monachijski, godzący w niepodległość i integralność Czechosłowacji, był jedną z zapowiedzi największego konfliktu zbrojnego w historii świata - II Wojny Światowej.

Więcej na ten temat przyczyn wybuchu II Wojny Światowej  w nagraniach archiwalnych >>>

W wyniku układu monachijskiego przyłączono do III Rzeszy 28 943 km² wykrojone z Czech, Moraw i Śląska, co stanowiło niemal 40% ich powierzchni. Zamieszkiwało tam 2 819 000 Niemców i 727 000 Czechów. Na terenie Czechosłowacji pozostało ok. 360 000 Niemców, z tego 156 000 na Słowacji i Rusi Zakarpackiej. Granicę czechosłowacko-niemiecką III Rzesza wytyczyła arbitralnie.

Z końcem roku 1938 terytorium III Rzeszy liczyło już 583 200 km², zamieszkiwane zaś było przez ludność liczącą 79 milionów. Jednocześnie Adolf Hitler zaczął wystosowywać coraz to nowsze roszczenia; już trzy tygodnie po układzie monachijskim - 19 października 1938 roku - zażądał od Polski zgody na wcielenie Gdańska do Rzeszy, na przeprowadzenie przez polskie Pomorze eksterytorialnej autostrady niemieckiej i równie eksterytorialnej dwutorowej linii kolejowej do Prus Wschodnich, a także przystąpienia do niemiecko-włoskiego paktu antykominternowskiego, co oznaczało przyszłą wspólną wyprawę na Związek Sowiecki.

Układ monachijski po roku 1945 został uznany przez państwa koalicji antyhitlerowskiej za nielegalny.

Czytaj także

Hitler uprzedza Stalina?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 00:00
22 czerwca 1941 Niemcy zaatakowały Związek Radziecki, przekraczając linię graniczną ustaloną w pakcie Ribbentrop - Mołotow, była to największa operacja sił lądowych w historii, wzięło w niej udział prawie 4 miliony żołnierzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Manewr, który był początkiem końca Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 09:14
Pod koniec czerwca 1941 roku Niemcy nazistowskie zaatakowały Związek Radziecki. Operacja Barbarossa była największym i najważniejszym przedsięwzięciem II wojny światowej. Stanowiła również jej punkt zwrotny.
rozwiń zwiń