Śmierć Adolfa Hitlera – prawda i mistyfikacja

Polskie Radio
Bożena Sarnowska 30.04.2014
Adolf Hitler. Wikimedia Commonscc. Źr.: Bundesarchiv
Adolf Hitler. Wikimedia Commons/cc. Źr.: Bundesarchiv

”Żona moja i ja sam postanawiamy umrzeć w taki sposób, który nam pozwoli uniknąć wstydu upadku i kapitulacji. Życzeniem naszym jest, by zwłoki nasze zostały spalone natychmiast w miejscu, w którym spędzałem większość mych codziennych prac w ciągu 12 lat mej służby dla narodu" - napisał Adolf Hitler.

30 kwietnia o godz. 15.30, w dziesięć dni po swoich 56. urodzinach, po dwunastu latach i trzech miesiącach od objęcia funkcji kanclerza III Rzeszy, gdy Berlin był już całkowicie okrążony przez wojska radzieckie, a nad Łabą spotkali się żołnierze Armii Czerwonej i USA, Adolf Hitler odebrał sobie życie w swym berlińskim bunkrze. Wieść tę oznajmił światu spiker radia niemieckiego.

"Hitler

Nz.: "Hitler nie żyje" - nagłówek w gazecie amerykańskiej "The Stars and Stripes". 2 maja 1945. Wikimedia Commons/cc. Źr. US Army

Ale dopiero 25 października 1956 Adolf Hitler został urzędowo uznany za zmarłego. Dlaczego z tą decyzją czekano ponad 11 lat?

Wersja historyka Hugh Trevora-Ropera

W audycji dokumentalnej Zygmunta Jabłońskiego z Rozgłośni Polskiej RWE ”Zmierzch bogów” opowiadającej o ostatnich dniach II wojny światowej słyszymy opis końcowych chwil życia wodza, autorstwa angielskiego historyka i pisarza Hugh Trevor-Ropera:

"Hitler kończy obiad i odprawia swych gości. Przez chwilę pozostaje sam, po czym wychodzi ze swego pokoju w towarzystwie Ewy Braun. Następuje ceremonia pożegnania, ściskają ręce obecnym i wycofują się do swoich pokoi. Pada pojedynczy strzał, obecni w schronie czekają na drugi. Kiedy nie pada, wchodzą do pokoju. Hitler leży na tapczanie zalany krwią – strzelił sobie w usta. Ewa Braun leży również na łóżku. Jest martwa, koło niej niewystrzelony rewolwer, zażyła truciznę. Zegar na ścianie wskazuje 3. 30 po południu. Dwóch esesmanów, ordynansów wchodzi do pokoju. Zawijają zwłoki Hitlera w koc i wynoszą ze schronu do ogrodu. Zwłoki Ewy Braun niesie Bormann. Leżą obok siebie, niedaleko wyjścia. Jeden z żołnierzy oblewa je benzyną, moczy kawał szmaty, zapala i rzuca na zwłoki. Obecni stają na baczność, oddając salut hitlerowski.

Winston
Winston Churchill siedzi na jednym z krzeseł wyniesionych ze zniszczonego bunkru Hitlera w Berlinie. Wikimedia Commons/dp. Źr.: British Imperial War Museums

Co widział radziecki korespondent?

Kiedy grupa radzieckich żołnierzy zdobyła kancelarię Rzeszy i wdarła się do schronu znalazła na dziedzińcu dwa zwęglone ciała. Nie można ich było zidentyfikować. Natomiast dwa inne ciała, niespalone zidentyfikowano. Byli to Goebbels i jego żona.

- Osobą, która przesądziła kwestię śmierci Hitlera był radziecki badacz, a wcześniej wojenny korespondent Lew Bezymienski, który opublikował wiadomość, że wodza spalono, a podstawą identyfikacji szczątków wodza III Rzeszy były zachowane karty stomatologiczne. Jego zdaniem pozwalały one ponad wszelka wątpliwość potwierdzić tożsamość Adolfa Hitlera - komentował historyk, dr Jerzy Eisler w audycji Sławomira Szofa  z cyklu "Prawdy, mity, mistyfikacje", nadanej w Polskim Radiu w październiku 1992 roku.

Berlin,
Berlin, Kancelaria Rzeszy, zburzony bunkier Hitlera. Wikimedia Commons/cc. Fot.: Otto Donath (1898–1971). Źr.: Bundesarchiv

Samobójstwo? Może nie...

- Chodziłem śladami, można by powiedzieć śmierci Hitlera - mówił Marian Podkowiński, który w 1945 był korespondentem wojennym i jako jeden z nielicznych zwiedzał kancelarię Rzeszy wkrótce po kapitulacji. - Interesowało mnie to, o czym tak wiele pisano i muszę powiedzieć, że w rozmowach, które prowadziłem z Rosjanami, a także później Amerykanami, jego ciało zostało spalone.

Na temat śmierci wodza III Rzeszy powstało wiele teorii. Mówiono, że był widziany w Ameryce Południowej, głośno było o jego sobowtórze. Czy istniała możliwość mistyfikacji? Komu zależało, by latami utrzymywać wersję, że Hitler żyje? Dlaczego jeszcze na początku lat 90. rosyjska telewizja pokazała zdjęcie, na którym ponoć było widać niezwęglone ciało führera? Na te pytania szukali odpowiedzi goście audycji  ”Prawdy, mity, mistyfikacje”.

Posłuchaj, jakie tajemnice kryje śmierć jednego z największych zbrodniarzy w historii ludzkości.

Zajrzyj na strony serwisu "II wojna światowa">>>

bs

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Najczęściej słuchane

Bolesław Chrobry - pierwszy król Polski

Przeszedł do historii jako doskonały wojownik. Bolesław Chrobry ...

Czy Romulus i Remus założyli Rzym?

Według legendy ich ojcem był Mars, matką - kapłanka Westy, skaza...

Bona jako cudzoziemka i kobieta była bez szans

- To historia kobiety, która próbowała przeprowadzić wielką refo...

Wojciecha Korfantego kochały kobiety i lud śląski

- Gdyby nie moje starania, to by dziś Katowice nie były polskie ...

Franciszek Dąbrowski – skromny obrońca Westerplatte

Był potomkiem twórcy Legionów Polskich we Włoszech, generała Hen...