Historia

Który król polski ma najwięcej pomników? Jan III Sobieski

21.05.2015 06:03
- Jan III Sobieski był wodzem wielkim. Kochał wojsko, na polu bitewnym odznaczał się niesłychanym refleksem, ale w polityce brakowało mu talentu – stwierdziła historyk dr Teresa Chynczewska-Hennel.
Portret Jana III Sobieskiego - reprod. fot. obrazu Daniela Schultza (16151683). Wikimedia Commonsdp. Źr.: Marek Rostworowski (1983). Polaków portret własny, Arkady. Nieborów Palace
"Portret Jana III Sobieskiego" - reprod. fot. obrazu Daniela Schultza (1615–1683). Wikimedia Commons/dp. Źr.: Marek Rostworowski (1983). Polaków portret własny, Arkady. Nieborów Palace
Posłuchaj
18'01 Spór o Jana III Sobieskiego - audycja Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie". Komentarz historyków; prof. Henryka Wisnera i dr Teresy Chynczewskiej-Hennel (24.09.1994)
więcej

21 maja 1674 Jan Sobieski został wybrany na króla Polski. ”Nakreślił plan zasadniczej reformy wewnętrznej państwa, pomyślanej w ten sposób, by wzmocniwszy władzę królewską, nie wprowadzała ona do Rzeczypospolitej absolutyzmu” – pisał biograf Jana III Sobieskiego prof. Zbigniew Wójcik.

Bohater czy zdrajca?

Wielu uważa, że zwycięzca spod Wiednia był nie tylko wielkim wodzem, ale również wybitnym politykiem i mężem stanu. Czy rzeczywiście? Spór w tej sprawie prowadzili goście Andrzeja Sowy w audycji z cyklu ”Na historycznej wokandzie” nadanej we wrześniu 1994 r. Krytykiem króla Jana III Sobieskiego był prof. Henryk Wisner. Dokonań władcy broniła dr Teresa Chynczewska-Hennel.
Prof. Wisner przypomniał mniej chlubne fakty z życia Sobieskiego. Mówił o jego współpracy ze Szwedami, o tym, że Sobieski przyczynił się do przejścia na stronę szwedzką elity armii koronnej, dowodzonej przez Aleksandra Koniecpolskiego. - W zamian za rękę Marysieńki sprzeniewierzył się też swemu przyjacielowi Jerzemu Sebastianowi Lubomirskiemu - mówił historyk.
Prof. Wisner zwrócił również uwagę na zakulisowe gry, jakie prowadził Sobieski z prymasem Mikołajem Prażmowskim w celu obalenia króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego.

W panteonie chwały

Dlaczego w takim razie Jan III Sobieski wszedł do panteonu narodowego? Czy jego obecność jest tam zasadna?

Postawy króla broniła dr Teresa Chynczewska-Hennel. - 16 listopada 1655 r., kiedy złożył przysięgę królowi szwedzkiemu, nie był jedynym, który to uczynił. Czy wszystkie wybitne postaci nie mogą mieć swoich cieni? - pytała. - Była to skaza na życiorysie, ale późniejsze fakty, dokonania, walki w obronie Rzeczypospolitej przed Szwedami przekreśliły ten haniebny czyn.

"Portret
"Portret Jana III Sobieskiego" - reprod. fot. obrazu Jerzego Siemiginowskiego-Eleutera (1660–1711). Wikimedia Commons/dp. Źr.: www.wilanow-palac.art.pl

Jan III Sobieski urodził się w 1629 r. Królem został w wieku 45 lat, panował 22 lata. Zwyciężył w wieku ważnych bitwach: pod Chocimiem, Żurawnem, Wiedniem. Jan III Sobieski zmarł w 1696 r. Jego legenda zaczęła rodzić się w wieku XVIII. Dlaczego?
- Legendę stworzyli potomni – powiedział prof. Henryk Wisner. – Szukając wzorów, wzięto tego, który zwyciężał i z niego uczyniono bohatera.

Odsiecz wiedeńska

Czy słusznie Sobieski poszedł pod Wiedeń? – pytał autor audycji Andrzej Sowa. - To było właściwe posunięcie – odpowiedział gość programu. – Konflikt polsko-turecki był od lat i się rozpalał, tylko, co dzieje się później. W 1684 r., w rok po zwycięstwie pod Wiedniem zostaje zawarta Liga Święta, do której przystępuje również Polska. Sobieski pakuje się w beznadziejną walkę na stepach mołdawskich i wołoskich. Nie mieliśmy z tego praktycznie żadnych korzyści – dodał Wiesner.

Odsiecz wiedeńska, Wilanów, Marysieńka - posłuchaj sporu historyków na temat najpopularniejszego polskiego króla - Jana III Sobieskiego.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Wielkie zwycięstwo bez żadnych korzyści

19.10.2012 10:54
Temat bitwy wiedeńskiej 1683 roku powrócił za sprawą filmu włosko-polskiej koprodukcji. Historycy na wiedeńską wiktorię patrzą chłodnym okiem. Tłumaczą też dlaczego Polska nie odniosła z tego zwycięstwa żadnych korzyści.
Jan III Sobieski
Jan III SobieskiFoto: WikipediaCC/Muzeum Narodowe w Warszawie
Posłuchaj
31'28 Bitwa pod Wiedniem w oczach historyków
więcej

Przed bitwa sytuacja polityczna w Europie była skomplikowana. turcja atakowała cesarstwo Habsburgów, które działało przeciwko Polsce. Polska była związana sojuszem z Francją, bo obawiali sie Brandenburgii. Z kolei Francja była sojusznikiem Turcji.

Czy zwycięstwo wojsk koalicyjnych pod dowództwem Jana III Sobieskiego przyniosło Rzeczypospolitej wymierne korzyści? Jakie plany polityczne przyświecały Turcji, która zdecydowała się na tę europejską ofensywę?

Czy pokonanie armii Kary Mustafy pod Wiedniem miało rzeczywiście przełomowe znaczenia dla dalszych losów kontynentu? A może my - Polacy - przeceniamy wagę tej bitwy? Bo poza sławą i chwałą nie przyniosła nic.

Historycy zwracają jednak uwagę, że Sobieski był przewidującym politykiem. Wiedział, że jeśli Turcy zwyciężą pod Wiedniem, to następnym celem ich ataku będzie Kraków. Wolał więc podjąć walkę wcześniej i na obcym terytorium. Choć wojna z Turcją zakończyła się na dobre dopiero kilkanaście lat po wiedeńskiej wiktorii.
O tym dyskutowali dr Konrad Bobiatyński z Instytutu Historycznego UW oraz Marta Gołąbek i Konrad Pyzel z Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Audycję prowadziła Katarzyna Kobylecka.

(ag)

Czytaj także

Sobieski i Kara Mustafa walczyli w imię tego samego Boga

18.02.2013 16:50
Żołnierze krzyczeli "Jezus Maria!" i "Allah Akbar!". Książka "Turczyn pod Wiedniem" daje nową perspektywę w postrzeganiu słynnej polskiej odsieczy z roku 1683.
Jan III Sobieski i Kara Mustafa
Jan III Sobieski i Kara MustafaFoto: wikipedia/domena publiczna
Posłuchaj
17'08 Odsiecz pod Wiedniem z włoskiej perspektywy
więcej

To czas, kiedy kształtuje się cywilizacja zachodnia we współczesnym tego słowa znaczeniu i bardzo wyraźnie rysuje się rywalizacja: wschód a świat nowożytny. - Odsiecz była wydarzeniem, może nawet nie tyle w wymiarze politycznym i wojskowym, co umysłowym. Wiedeń zmienił europejski sposób myślenia. Mit niezwyciężonego Turczyna upada raz na zawsze - mówi profesor Cardini w Dwójce.

Dzieło wybitnego włoskiego mediewisty jest kolejnym głosem w dyskusji o wpływie zwycięstwa Jana III Sobieskiego na kształt współczesnej Europy. Czy Wiedeń 1683 roku, podobnie jak Lepanto 1571, Jerozolima 1099, czy Poitiers 732, były kolejnymi etapami "starcia dwóch cywilizacji”? Czy raczej tylko epizodami w, mającym ponad tysiącletnią tradycję, współistnieniu nad brzegami "płynnego kontynentu", jakim było Morze Śródziemne, kultur, które żyły tymi samymi wartościami?
Posłuchaj rozmowy Hanny Marii Gizy z prof. Franco Cardinim.

Czytaj także

Bolesław Chrobry - pierwszy król Polski

18.04.2016 06:13
Przeszedł do historii jako doskonały wojownik. Bolesław Chrobry jest symbolem Polski silnej, z którą Europa musiała się liczyć.
Koronacja pierwszego króla Polski - reprodukcja fotogr. obrazu Jana Matejki (18381893). Wikimedia Commons
"Koronacja pierwszego króla Polski" - reprodukcja fotogr. obrazu Jana Matejki (1838–1893). Wikimedia Commons
Posłuchaj
15'00 Bolesław Chrobry - spór historyków: dr Grzegorza Myśliwskiego i dr Pawła Żmudzkiego na tema pierwszego króla Polski. Aud. Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" (05.09.2001)
więcej

- Bolesław Chrobry uważany jest za najwybitniejszego władcę Polski – mówił we wstępie do swej audycji "Na historycznej wokandzie" Andrzej Sowa. - To on wprowadził Polskę do XI-wiecznej Europy, ale w naszej dyskusji, nawet tak wybitną postać będziemy oceniać i dobrze, i źle.

Gośćmi programu, nadanego we wrześniu 2001 roku byli historycy: dr Grzegorz Myśliwski i dr Paweł Żmudzki. Pierwszy wcielił się w rolę oskarżyciela Chrobrego, drugi bronił tez o wielkości pierwszego polskiego monarchy.

Wojna ze wszystkimi

- Wydaje mi się, że Chrobry prowadził zbyt ambitną politykę jak na możliwości państwa polskiego - przekonywał dr Grzegorz Myśliwski. - Wojny polsko-niemieckie prowadzone za czasów jego panowania, które weszły na trwałe do polskiej świadomości historycznej, były prowadzone, przynajmniej w części, niepotrzebnie. Z jednej strony chciał on uzyskać pewne tereny i być ich niepodzielnym władcą, ale wydaje się, że byłoby lepiej, gdyby pewne z nich przyjął w lenno i zaoszczędził krajowi kilkunastu lat ciężkich wojen.

Ekspansja na Zachód i Wschód - takie były cele polityki zewnętrznej Bolesława Chrobrego. Zajął Milsko i Łużyce, dotarł do Kijowa. Swym następcom wyznaczył pułap, który należało osiągnąć, jeśli chciało się znaleźć w gronie wybitnych władców.

Zdaniem dr Myśliwskiego można jednak w jego polityce wykazać pewne błędy.

- Nie zabezpieczył sobie sojuszy, walczył ze wszystkimi - komentował historyk. - Wierzył w potęgę swojego wojska, w potęgę państwa polskiego, ale brak sojuszy zemścił się na nim.

Pierwszy król Polski

Koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski odbyła się w Gnieźnie 18 kwietnia 1025.

- Wiemy, że Chrobry się koronował, co było niewątpliwie wielkim sukcesem – stwierdził dr Myśliwski. - Ale część historyków uważa, że utracił Pomorze Zachodnie, region strategiczny, znacznie ważniejszy niż Łużyce czy Milsko. Pod koniec panowania miało dojść też do buntu przeciw niemu.

Zdaniem Myśliwskiego, polityka ruska prowadzona przez Chrobrego zakończyła się tylko częściowym sukcesem. Odzyskał on co prawda Grody Czerwieńskie, ale trwałych wpływów na tych terenach nie uzyskał.

Ambitny polityk

Odmiennie na postać pierwszego polskiego króla patrzył dr Paweł Żmudzki.

O ostatnich latach panowania Chrobrego nie wiemy praktycznie nic - powiedział drugi gość programu. - Zmarł bowiem kronikarz tamtych czasów Thietmar z Merseburga. - Nie mamy kroniki, czyli podstawowego źródła, które wcześniej zapewniało nam wiele szczegółów. Nie możemy zatem oskarżać Chrobrego o coś, o czym nie mamy żadnych danych. I dodał:

- Koronacja Chrobrego, to fakt, potwierdzający prężność, siłę i dynamikę tego panowania. Trudno sobie wyobrazić koronację monarchy, który musi pacyfikować kraj, walczyć z jakimś buntem poddanych czy wojną domową. Poza tym wojna na Rusi przynosiła mu potężne zyski - stwierdził historyk.

Bolesław Chrobry zmarł 17 czerwca 1025. Miejscem spoczynku króla została katedra poznańska. Grobowiec znajduje się w Złotej Kaplicy tej świątyni.

Posłuchaj sporu historyków na temat pierwszego króla Polski.

bs