Światowe Dni Młodzieży – inicjatywa Jana Pawła II

Polskie Radio
Martyna Konopka 18.07.2013
Jan Paweł II, foto: PAPpicture alliance
Jan Paweł II, foto: PAP/picture alliance

Kiedy Jan Paweł II w 1984 roku zaprosił do Rzymu młodzież, wszyscy w Kurii Rzymskiej powątpiewali w powodzenie tej inicjatywy.

W 1984 roku na placu św. Piotra w Watykanie, podczas obchodów Jubileuszu Odkupienia, odbyło się międzynarodowe spotkanie młodzieży z papieżem Janem Pawłem II. Przyjechało na nie około 300 tys. osób. Ojciec Święty wręczył wtedy młodzieży krzyż i powiedział: "ponieście ten krzyż przez wszystkie kontynenty świata”. Krzyż ten znany jest dziś jako Krzyż Światowych Dni Młodzieży.
- Rozpoczęła się przygoda szukania Jezusa. Papież włączył się w tę przygodę wędrowania wraz z młodymi po kontynentach – mówił ks. Krzysztof Pawlina.

Archiwalne dźwięki z licznych podróży apostolskich  Jana Pawła II znajdziesz na moje.polskieradio.pl >>>

Pierwsze Światowe Dni Młodzieży
Gdy Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 1985 Międzynarodowym Rokiem Młodzieży, Ojciec Święty postanowił, żeby również Kościół katolicki przygotował jakąś propozycję dla młodych ludzi. W tym roku Jan Paweł II oficjalnie ogłosił ustanowienie Światowych Dni Młodzieży.
- Ich celem jest ukierunkowanie młodzieży na bardzo konkretne zadania życiowe. Z każdym Światowym Dniem Młodzieży związane jest orędzie Ojca Świętego, w którym papież akcentuje najważniejsze sprawy, jakie stoją w tym momencie przed młodymi – mówił biskup Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży.

Więcej materiałów dotyczących pontyfikatu Jana Pawła II zgromadziliśmy w serwisie specjalnym Beatyfikacja Jana Pawła II.
Osobiste relacje uczestników
Te spotkania pozwalają młodym poznać innych ludzi, osoby wychowane w odmiennych kulturach, na różnych kontynentach, z innym spojrzeniem na wiarę.
Uczestnicy międzynarodowych zjazdów młodzieży katolickiej opowiadają o roli jaką odegrały one w ich życiu. – Były to niezapomniane chwile. Zdziwiło mnie to, że jest tylu ludzi, którzy są w pewien sposób połączeni jedną ideą i jedną myślą. Mimo że jest ich tak dużo, potrafią się razem skupić, razem modlić i cieszyć – wspominała Monika Sadowska.
- Człowiek, który jest wierzący, często w swoim środowisku spotyka się z niezrozumieniem. Czuje, że wyznaje poglądy, które są niepopularne. Na Światowych Dniach Młodzieży spotyka ludzi podobnie myślących. Widzi, że tak samo myślą miliony ludzi na całym świecie i przez to czuje się członkiem wspólnoty – dodaje Anna Matuszewska.
Program spotkań
Światowe Dni Młodzieży odbywają się co roku w Niedzielę Palmową w poszczególnych diecezjach, natomiast co dwa, trzy lata organizowane są spotkania o wymiarze międzynarodowym.
Główne spotkanie ŚDM poprzedzają dni diecezjalne, jest to czas poświęcony poznawaniu lokalnej kultury i religijności. Zaznajomieniu się z tym, jak żyją ludzie w miejscu, gdzie odbywają się spotkania, jak praktykują i jak wygląda ich wiara.
Różne miasta, różne kraje
Pierwsze ŚDM odbyły się w Rzymie w 1986 roku. Ich hasłem były słowa: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was” (1 P 3, 15). Spotkanie miało wymiar diecezjalny.
Następne spotkanie, a zarazem pierwsze, które odbyło się poza Rzymem, miało miejsce w 1987 roku w Buenos Aires, w Argentynie. Uczestniczyło w nim milion pielgrzymów.
Kolejne miasta, które dotychczas gościły młodych z całego globu to: Santiago de Compostela (Hiszpania, 1989), Częstochowa (Polska, 1991), Denver (Stany Zjednoczone, 1993), Manila (Filipiny, 1995), Paryż (Francja, 1997), Włochy (Rzym, 2000), Toronto (Kanada, 2002), Kolonia (Niemcy, 2005), Sydney (Australia, 2008), Madryt (Hiszpania, 2011).
Najbliższe Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 23-28 lipca 20013 roku w Rio de Janeiro w Brazylii.
mk

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
Podziemne Radio Solidarność

Najczęściej słuchane

Rudolf Hoess - zbrodniarz, ludobójca, bestia…

- Ginęło się w kloace, ginęło się pod murem, ginęło się w piwnic...

Bolesław Chrobry - pierwszy król Polski

Przeszedł do historii jako doskonały wojownik. Bolesław Chrobry ...

Titanic - najsłynniejsza morska katastrofa

Na pokładzie, nazwanego niezatapialnym, statku było około 2200 o...

Tadeusz Kutrzeba - całe życie w okopach

- Co prawda Kutrzebie nie udało się wygrać bitwy nad Bzurą, ale ...

Bona jako cudzoziemka i kobieta była bez szans

- To historia kobiety, która próbowała przeprowadzić wielką refo...