Historia

Szymon, który zamieszkał na słupie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 07:00
- Szymon Słupnik spędził tu ponad 40 lat. Tu wzniesiona została kolumna, na której postawił swój mały drewniany domek. Tu żył, spał, modlił się – mówił przewodnik oprowadzający po ruinach bazyliki w Qala'at Samaan, miejscu, które wybrał święty eremita.
Audio
  • "Tu żył Szymon Słupnik" - wizyta w ruinach bazyliki wzniesionej w miejscu, które wybrał święty eremita. Opowieść przewodnika w jęz. ang. "Niedziela syryjska" (2001)
Ruiny bazyliki Szymona Słupnika leżące koło Aleppo w Syrii. Wikimedia Commonscc
Ruiny bazyliki Szymona Słupnika leżące koło Aleppo w Syrii. Wikimedia Commons/ccFoto: Aotearoa

Szymon (Symeon) Słupnik Starszy urodził się w końcu IV wieku w rodzinie pasterskiej w Sis na pograniczu Cylicji i Syrii. Dziś tereny te należą do Turcji. W krótkim czasie stracił całą rodzinę. Sprzedał owce, a sam udał się w góry.

”Szymon

Nz.: ”Szymon Słupnik” – ikona z 2 połowy XVI wieku, pochodząca z Kostarowiec. Miejsce ekspozycji - Muzeum Historyczne w Sanoku. Wikimedia Commons/dp. Fot.: Przykuta
Eremita z wyboru
O życiu Symeona opowiadał przewodnik, który ponad 40 lat opiekował się miejscem, upamiętniającym przyszłego świętego.
Początkowo, jako trzynastoletni chłopiec przystąpił do eremitów w Teleda. - Przebywał z nimi dziewięć lat - mówił syryjski przewodnik. - Później Symeon przeniósł się do Telanissus (obecnie Dair Sem'an).

Umartwianie

Wiódł niezwykle ascetyczny styl życia. Z zapisów hagiografów wynika, że krępował ciało sznurem z łyka palmowego, gęsto przetykanym cierniami, kazał zamknąć się w kamiennej cysternie na wodę, mieszkał w tak ciasnej pieczarze, że nie mógł w niej rozprostować nóg, przykuł się do głazu kilkumetrowym łańcuchem.

Żywot na słupie
Ostatecznie trafił w pobliże Antiochii Syryjskiej. - Tu zbudował kolumnę - opowiadał opiekun miejsca. - Na szczycie wzniesiony został malutki drewniany domek. Tu Symeon jadł, spał, modlił się, spędzał tu całe dnie i noce. 42 lata żył tak między dołem i górą tej kolumny.
Kamienny słup początkowo miał 3 m wysokości. Z czasem został podwyższony do ok. 18 m. Z tej wysokości Szymon głosił kazania wiernym, którzy gromadnie przychodzili się tu modlić. Ale nie tylko. Wielu przychodziło pod słup, by porozmawiać z pustelnikiem. Trafiali się pielgrzymi z Arabii, Persji a nawet Rzymu, prosząc o rady, wskazówki  i modlitwę. Szymon żywił się tym, co przynieśli mu okoliczni mieszkańcy. Przed deszczem i upalnym słońcem chronił go jedynie płaszcz z kapturem.

Ikona

Nz.: Ikona przedstawiająca sceny z życia św. Szymona Słupnika, 1550-1575. Wikimedia Commons/dp. Obecnie w zbiorach Trietiakowskiej Galerii
Prawosławna hagiografia nazwała świętego Antiocheńskim w odróżnieniu od żyjącego w VI wieku św. Symeona Słupnika Młodszego.
Śmierć
Szymon był pierwszym, który wybrał tak szczególny sposób ascezy, wiodąc życie na słupie. Zmarł 28 sierpnia 459 roku. W jego pogrzebie wziął udział patriarcha Antiochii, sześciu biskupów, gubernator cesarski, wielu mnichów i niezliczone rzesze wiernych. Jego ciało uroczyście przeniesione zostało do Konstantynopola.
Wierzy się, że czaszka Szymona Słupnika znajduje się od 1204 r. w klasztorze kamedułów w Arezzo. Na miejscu, gdzie stał słup, wybudowano świątynię (474-491), do której przybywali pątnicy do XVII wieku. Najazd na te ziemie Arabów i trzęsienie ziemi, które nawiedziło te strony sprawiły, że dziś po okazałej bazylice pozostały jedynie ruiny.
bs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Całun turyński i jego tajemnica

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2017 07:00
Dla chrześcijan Całun Turyński jest relikwią i potwierdzeniem słów zapisanych na kartach Ewangelii, dla niewierzących kawałkiem płótna, na którym pojawia się jakieś malowidło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1700 lat temu chrześcijanie uzyskali wolność wyznania

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 07:00
Przed decydującym starciem o Rzym cesarz Konstantyn miał ujrzeć na niebie krzyż i napis: ”Pod tym znakiem zwyciężysz”. Czy tak było? Faktem jest, że rok po bitwie, w 313 r. przyznał chrześcijanom całkowitą swobodę kultu.
rozwiń zwiń