Historia

70. rocznica urodzin Lecha Wałęsy

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2013 07:00
Człowiek – legenda, były prezydent, przewodniczący "Solidarności", laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Człowiek Roku 1981 tygodnika "Time” oraz jeden ze stu najważniejszych ludzi na świecie, po wprowadzeniu stanu wojennego – najsłynniejszy więzień polityczny świata.
Audio
  • Lech Wałęsa dla BBC, styczeń 1981 po spotkaniu w Rzymie z Janem Pawłem II: Papież podniósł w czasie audiencji te problemy ludzi, które "S" ma w swym programie.
  • Lech Wałęsa, BBC, 30 sierpnia 1980 po podpisaniu porozumienia strajkujących robotników z władzą PRL: Ufaliście mi cały czas, więc wierzcie w to, co powiem teraz. Uzyskaliśmy wszystko, co w obecnej sytuacji mogliśmy uzyskać.
  • List Lecha Wałęsy do Komitetu Noblowskiego odczytała Danuta Wałęsa w czasie wręczenia mu Pokojowej Nagrody Nobla, BBC, 10.12.1983 r.: Jestem szczęśliwy i dumny, że ideały solidarności zrosły się w ostatnich latach z imieniem mojej ojczyzny.
  • Lech Wałęsa na pogrzebie ks. Jerzego Popiełuszki, BBC, 03.11.1984 r.: Żegnamy cię, sługo boży, przyrzekając, że nie ugniemy się nigdy przed przemocą, prawdą na kłamstwo i dobrem na zło będziemy odpowiadać.
  • Lech Wałęsa, 22.12.1990, złożył przysięgę prezydencką przed Zgromadzeniem Narodowym i wygłosił pierwsze orędzie do narodu.
Wystąpienie Lecha Wałęsy w warszawskiej siedzibie Business Centre Club, gdzie zorganizowano debatę o kondycji sojuszu północnoatlantyckiego. Były prezydent Lech Wałęsa otrzymał Medal Euro-Atlantycki, przyznany za działania na rzecz przyjęcia Polski do NATO i UE oraz za krzewienie idei euroatlantyckiej (27.04.2011).
Wystąpienie Lecha Wałęsy w warszawskiej siedzibie Business Centre Club, gdzie zorganizowano debatę o kondycji sojuszu północnoatlantyckiego. Były prezydent Lech Wałęsa otrzymał Medal Euro-Atlantycki, przyznany za działania na rzecz przyjęcia Polski do NATO i UE oraz za krzewienie idei euroatlantyckiej (27.04.2011).Foto: Bartłomiej Zborowski/PAP

Obejrzyj wywiad, który Lech Wałęsa udzielił portalowi polskieradio.pl z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Na stronie stanwojenny.polskieradio.pl posłuchaj archiwalnych dźwięków z tamtych czasów nadawanych przez radia znajdujące się po dwóch przeciwnych stronach żelaznej kurtyny.

Wejdź na stronę specjalnego serwisu sierpien80.polskieradio.pl, który powstał z okazji 30. rocznicy powstania "Solidarności” Znajdują się tu archiwalne nagrania, zdjęcia, dokumenty, które przenoszą nas do czasów, kiedy powstał 10 milionowy ruch społeczny "Solidarność". Związek odmienił Polskę, a konsekwencją tych zmian była środkowoeuropejska jesień ludów '89 i upadek komunistycznego reżimu. Solidarność wyzwoliła Europę.

Zobacz także serwis specjalny Radia Wolności, gdzie znajduje się 16845 minut nagrań z Radia Wolna Europa i BBC z informacjami o Lechu Wałęsie, jego komentarzami do bieżących zdarzeń politycznych oraz wywiadami z lat 80. i 90.