Warszawska Syrenka

Polskie Radio
migrator migrator 23.03.2009

95 lat temu urodziła się Krystyna Krahelska.

Harcerka, poetka, żołnierz ZWZ - AK autorka popularnej pieśni „Hej chłopcy, bagnet na broń!". Jej twarz uwieczniona została w stojącym nad Wisłą pomniku warszawskiej Syreny, do którego pozowała przed wojną Ludwice Nitschowej.

''

Krystyna Krahelska. Źr. wikipedia.

Krystyna Krahelska urodziła się 24 marca 1914 r. w Mazurkach nad Szczarą na Ziemi Nowogródzkiej W 1926 roku rodzina przeniosła się do Brześcia. Tam Krahelska rozpoczęła naukęgimnazjum w klasie humanistycznej. Już wtedy przejawiała wyraźne zainteresowanie poezją. Prowadziła notatnik, w którym wierszem opisywała własne emocje i najważniejsze wydarzenia ze swojego życia.

W 1928 roku wstąpiła do harcerstwa, które jak wspominała dało jej siły do działania.
W 1932 roku zdała maturę i rozpoczęła studia na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Geografii, w następnym roku przeniosła się na etnografię.

Jej twórczość poetycka została zauważona w 1936 roku, kiedy to została zaproszona na tzw. „środę literacką" do Wilna. Zaproszenie to było dla niej bardzo dużym wyróżnieniem. Na wileńskich spotkaniach literackich swoje wieczory autorskie mieli między innymi Julian Tuwim i Jan Lechoń.

W 1937 roku rzeźbiarka Ludwika Nitschowa, która wygrała konkurs na nową rzeźbę herbu Warszawy, zaproponowała jej pozowanie do mającego stanąć nad Wisłą pomnika Syreny.

Wybuch II wojny światowej zastał ją w rodzinnych Mazurkach. Po agresji sowieckiej na Polskę cała rodzina wyjechała do Białegostoku. W połowie października 1939 roku przybyli do Warszawy.

W stolicy Krystyna Krahelska zaangażowała się w działalność konspiracyjną ZWZ.

Wiosną 1940 roku cała rodzina Krahelskich znowu opuściła Warszawę i przeniosła się do Pieszej Woli. Poetka jednak zbyt długo tu nie wytrzymała i w połowie 1940 r. wyjechała do Warszawy, a potem do Puław, gdzie rozpoczęła pracę jako pomoc laboratoryjna.

W 1941 roku powstały dwie ważne piosenki Krahelskiej: "Kołysanka" i „Kujawiak". Pod koniec tego roku poetka wróciła na krótko do rodziców, jednak w sierpniu 1942 roku znowu przeniosła się do Warszawy.

W styczniu 1943 roku powstała jej najbardziej znana piosenka "Hej chłopcy bagnet na broń", napisana dla batalionu AK „Baszta”.

28 lipca 1944 roku pod pseudonimem "Danuta" została przydzielona jako sanitariuszka do plutonu 1108, wchodzącego w skład dywizjonu "Jeleń".

1 sierpnia 1944 roku o godzinie „W” jej pluton ruszył do akcji na gmach gadzinowego „Nowego Kuriera Warszawskiego . „Danuta" opatrywała pierwszych rannych. Około godziny 18.00 została ciężko ranna. Z powodu silnego ostrzału dopiero późnym wieczorem została przeniesiona na punkt sanitarny.

Pomimo przeprowadzonej operacji zmarła 2 sierpnia nad ranem. Pochowano ją przy ul. Polnej 36. W kwietniu 1945 roku jej szczątki przeniesione zostały na cmentarz przy kościele św. Katarzyny na warszawskim Służewie. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Walecznych oraz Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

(pap/pd)

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Najczęściej słuchane

Konstytucja 3 maja - dzieło oświeconych monarchistów

- Monarchizm zaproponowany w Konstytucji 3 maja miał wzmocnić po...

Traktat Ryski kończy wojnę z bolszewikami

Ostatecznie w wyniku rokowań granice II Rzeczypospolitej na wsch...

Szpiegowska misja pilota Powersa

- Związek Radziecki nie dopuści do naruszania swej suwerenności ...

Tajne przez poufne. Co wiedział John Edgar Hoover?

- Tajemnica jego wieloletniego panowania w FBI wynikała nie tylk...

Major Hubal - legendarny rycerz kampanii wrześniowej

Nigdy nie uważał się za partyzanta. Major Henryk Dobrzański Huba...