Unikatowe zdjęcia zniszczonej Warszawy

polskieradio.pl
Piotr Dmitrowicz 16.11.2010
Archiwum IPNkolekcja Juliena Bryana w Warszawie
Archiwum IPN/kolekcja Juliena Bryana w Warszawie

„My name is Bryan, Julien Bryan – American photographer” - tak mówił na antenie Polskiego Radia w 1939 roku bohater tej opowieści.

Być jak Bryan to hasło przyświecające wydarzeniom towarzyszącym otwarciu wystawy Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936-1974 w Domu Spotkań z Historią.

Multimedialna wystawa i towarzyszący jej cykl spotkań zadedykowane są amerykańskiemu fotografowi, filmowcowi i korespondentowi wojennemu - Julienowi Bryanowi, którego zdjęcia z oblężonej w 1939 roku Warszawy obiegły świat, a nominowany w 1941 roku do Oscara film „Oblężenie”, ukazujący prawdziwe oblicze „nowoczesnej wojny”, obejrzało w kinach ponad 80 milionów ludzi. Wystawa jest zbudowana z nieznanych dotąd materiałów – zdjęć, filmów oraz dokumentów amerykańskiego fotografa, filmowca i korespondenta. Prezentuje Polskę we wrześniu 1939 roku oraz podczas powrotów Bryana do Warszawy w 1946, 1959 i 1974 roku. Na wystawę złożą się ponadto zdjęcia z nazistowskich Niemiec i sowieckiej Rosji z drugiej połowy lat 30. XX w.

POSŁUCHAJ UNIKALNEGO NAGRANIA PREZYDENTA STEFANA STARZYŃSKIEGO Z WRZEŚNIA 1939 ROKU

Fragment przemówienia Stefana Starzynskiego

/

„(...) Julien Bryan we wrześniu 1939 roku znalazł się w oblężonej Warszawie. (...) Był jedynym zagranicznym korespondentem, którego filmy i zdjęcia przetrwały do dzisiaj. Te materiały stały się rzeczywistym obrazem pierwszych tygodni września 1939 r., ukazują prawdziwe skutki agresji Hitlera na Polskę: cierpienie ludności cywilnej, zrujnowane domy, szpitale, kościoły i tysiące uchodźców. Obalają mit hitlerowskiej propagandy o rycerskości niemieckich żołnierzy. Dodatkowo te filmy i zdjęcia, jak również zapiski literackie wzbogacają ubogi zasób posiadanych w kraju archiwaliów dotyczących początków II wojny światowej. Ich niepowtarzalna wartość zdobywa coraz większe uznanie odbiorców i historyków". (frag. Oblężenie Warszawy w fotografii Juliena Bryana, IPN, 2010)

DNI BRYANA 19–21 listopada 2010

19 listopada (piątek)

12.00 Wernisaż wystawy Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936–74.

Mój ojciec to Julien Bryan 18.00-19.30
Spotkanie z synem Juliena Bryana – Samem Bryanem

20 listopada (sobota)

Wojna na ekranie 14.00-15.30
Spotkanie o fenomenie popularności amerykańskich kronik filmowych z okresu II wojny światowej i opowieść o tym jak wojna w Wietnamie i Zatoce Perskiej wdarła się poprzez ekran do milionów amerykańskich domów. Spotkanie zakończy pokaz nominowanego w 1941 roku do Oscara filmu Juliena Bryana Oblężenie. Wśród gości m.in.: prof. Skurowski (SWPS, Instytut Filologii Angielskiej), dr hab. Urszula Jarecka (PAN, Instytut Filozofii i Socjologii) oraz fotoreporter Newsweeka Filip Ćwik. Rozmowę poprowadzi Cezary Polak.

Jestem na zdjęciu Bryana 16.00-17.30
Premiera albumu Kolory wojny (IPN, Ośrodek KARTA), oraz prezentacja książki Oblężenie Warszawy w fotografii Juliena Bryana (IPN). Gośćmi będą m.in. bohaterowie zdjęć Juliena Bryana – Kazimiera Mika i Zygmunt Aksienow. Spotkanie poprowadzi Piotr Lipiński, reporter historyczny.

Fotograf Wojenny 18.00-19.30
Pokaz filmu dokumentalnego Fotograf Wojenny (2001, reż. Christian Frei) poświęconego Jamesowi Nachtweyowi, jednemu z najwybitniejszych fotografów wojennych. Dzięki kamerze umocowanej na aparacie fotograficznym widz patrzy na świat oczami fotoreportera, towarzyszy mu w trakcie zdjęć na terenie byłej Jugosławii, podczas ekshumacji zwłok pomordowanych w Kosowie oraz Palestynie.

21 listopada (niedziela)

Być dostatecznie blisko14.00-15.30
Spotkanie warsztatowe prowadzone przez Wojciecha Grzędzińskiego – fotoreportera wojennego, laureata World Press Photo za reportaż z konfliktu zbrojnego w Gruzji w 2009 roku. Czym jest fotografia wojenna? Jak blisko trzeba być, aby uchwycić rzeczywistość wojenną w jednym kadrze?

Zawód: korespondent wojenny16.00-17.30
Kim jest korespondent wojenny? Miłośnikiem sportów dla odważnych, podejmującym nieustanne próby zmierzenia się z własną słabością i strachem? Człowiekiem misji, narażającym własne życie dla ujawnienia prawdy o okrucieństwach zbrojnych konfliktów i wojen? W spotkaniu udział wezmą korespondenci wojenni m.in. Jacek Czarnecki (Radio ZET), Jerzy Ernst (TVP), Jacek Kaczmarek (TVN) oraz fotoreporter Wojciech Grzędziński. Rozmowę poprowadzi Roman Kurkiewicz.

Amerykanin w Warszawie.Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936–74
wystawa multimedialna. 19 listopada – 20 lutego 2011
Dni Bryana: 19-21 listopada 2010. WSTĘP WOLNY

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Najczęściej słuchane

Broń chemiczna - mgła niosąca śmierć

- Ci żołnierze jeszcze żywi byli, ale każdy już siny i pianę (w ...

Cyrkowy wóz Drzymały – symbol walki z germanizacją

Walka Drzymały o możliwość zbudowania domu, a zwłaszcza wykorzys...

Philippe Pétain - bohater czy zdrajca?

- Dla mnie nie ulega wątpliwości, że gdyby umarł przed wybuchem ...

Jan Karski: ludzie nie mogą zapomnieć, co to jest Holokaust

Prawnik, historyk i dyplomata, ale przede wszystkim kurier Polsk...

Richard Nixon – w cieniu afery Watergate

Jego kariera pełna była wzlotów i upadków. Rządził w czasach zim...