Historia

Mocne życie Mocnego

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2009 06:07
Barwne życie Augusta II Mocnego, to gotowy scenariusz na film, ale byłaby to raczej tania produkcja klasy B, niż ambitne kino historyczne.

Już w czasach swojego panowania w Rzeczypospolitej uchodził za jednego z najgorszych władców w dziejach. Abstrahując od kwestii politycznych, jego życie prywatne nawet jak na czasy, w których przyszło mu żyć znacznie odbiegało od współczesnych standardów.

Być jak „Król Słońce”

Przyszły król Polski dorastał w kulcie największego władcy swoich czasów, czyli Ludwika XIV. Sposób sprawowania władzy i prowadzenia dworu przez „Króla Słońce” stał się dla elektora saskiego wzorem do naśladowania. Swoją pierwszą podróż po Europie, która zgodnie z ówczesnym kanonem miała być elementem wykształcenia podjął w 1687 roku, miał wtedy 17 lat i… kilka romansów za sobą. Jeżeli jego matka Anna Zofia liczyła, że wojaże po Europie uspokoją młodzieńca, to musiała się srogo zawieść, bowiem kolejne lata przyniosły elektorowi saskiemu cały szereg „niezobowiązujących znajomości”.

Zakochany Fryderyk

W 1693 roku Fryderyk August zapałał podobno prawdziwym i gorącym uczuciem do córki margrabiego Bayreuth, Krystyny Eberhardyny. Związek zakończył się małżeństwem. Wkrótce Fryderyk August został władcą Saksonii. Od tej chwili coraz więcej czasu poświęcał rządzeniu i … kolejnym romansom.

No to cóż, że ze Szwecji

''

Maria Aurora. źr.wikipedia.

W tym czasie Fryderyk związał się między innymi z przepiękną hrabianką ze Szwecji Marią Aurorą, która już wkrótce stała się jego oficjalną metresą. W 1696 roku szwedzka piękność urodziła elektorowi syna Maurycego, a żona Krystyna Eberhardyna późniejszego króla Polski Augusta III… Już wkrótce miejsce Marii Aurory zajęły kolejne faworyty: hrabina Esterle, tajemnicza Fatima, matka kolejnych dzieci Sasa.

Tron Polski

W czerwcu 1697 roku polska szlachta wybrała Fryderyka Augusta na króla. Nowy król jeszcze przed elekcją przeszedł na katolicyzm, co miało decydujący wpływ na losy jego małżeństwa. Krystyna Eberhardyna była luteranką i nie zamierzała zmieniać wyznania. Nigdy też nie odwiedziła Polski i nie została koronowana. August Mocny odebrał jej też syna, którego oddał na wychowanie Jezuitom.

Polskie metresy

W 1700 roku August Mocny związał się z mężatką Urszulą Katarzyną Lubomirską. Cztery lata później żona podkomorzego wielkiego koronnego urodziła królowi syna. Około 1706 roku August przeżył burzliwy romans z córką warszawskiego winiarza, która już wkrótce urodziła mu córkę.

Hrabina Cosel

''

Hrabina Cosel. źr.wikipedia.

Wkrótce król nawiązał kolejny gorący romans. Jego wybranką została córka duńskiego pułkownika Anna Konstancja. Po rozwodzie z mężem została w 1706 roku oficjalną metresą króla. W tym samym roku otrzymała od cesarza Józefa I, za cichym wstawiennictwem Augusta Mocnego, tytuł Hrabiny Rzeszy von Cosel. Przez następnych kilka lat hrabina urodziła królowi syna i trzy córki. Na pałac kochanki w Taschenbergu, August wydawał krocie, a sprytna hrabina wymogła na nim, że w razie śmierci żony, ona zajmie jej miejsce. Związek z hrabiną Cosel zakończył się gwałtownie w 1716 roku, kiedy okazało się, że przedsiębiorcza kochanka spiskuje przeciwko królowi. Resztę życia hrabina Cosel spędziła w zamku Stolpen, jej miejsce przy boku króla zajęły kolejne kochanki: Marianna Bielińska, Zofia von Dieskau….

Jakie życie, taka śmierć
 
Swój przydomek zawdzięczał August Mocny atletycznej budowie i wręcz herkulesowej sile. Bez problemu łamał podkowy i wyginał żelazo. Czynił to najczęściej podczas suto zakrapianych biesiad. Po jednej z takich uczt zmarł w straszliwych cierpieniach.

Podobno tuż przed śmiercią powiedział: „Całe moje życie było jednym nieprzerwanym grzechem. Boże, zlituj się nade mną”.

Według historyków August Mocny pozostawił po sobie ponad trzystu potomków. 


PRZECZYTAJ: Kazimierz Wielki – król Youtube

(dym)

Czytaj także

Odnaleziony testament

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2009 08:14
Odnaleziono testament polityczny Ludwika XVI.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Piekarski na mękach

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2009 09:38
Ręka podniesiona na króla została odcięta, ale wcześniej zgodnie z instrukcją miała być "dobrze przepalona".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Salem

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2010 10:09
W 1775 roku w Doruchowie spalono 14 kobiet oskarżonych o czary i kontakty z diabłem.
rozwiń zwiń