Historia

Tajemnicze latryny

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 06:00
Średniowieczne szalety są dla archeologów prawdziwą kopalnią skarbów.
Audio

Latryny, kopane na głębokość nawet pięciu metrów, użytkowane były przez kilka pokoleń. W ciągu tych kilkudziesięciu lat trafiały do nich przypadkowo zgubione przedmioty oraz te, które nikomu już nie były potrzebne. Miejsca te traktowano bowiem również jako śmietniki, bo innych miejsc składowania odpadków wówczas nie było.

- Rozpoczynając badania na stanowisku miejskim, archeologowie zakładają, że "trafią" kilka latryn. Są one obiektami, które dostarczają tak dużo informacji, że są dla każdego z nas naukową frajdą – powiedział Andrzej Gołembnik, wybitny specjalista od badań średniowiecznych stanowisk miejskich.

W jego opinii tego typu znaleziska dają archeologom możliwość do szerszej współpracy z reprezentantami innych nauk.

Latryny europejskie, pomijając krąg antyczny, pojawiły się w Europie w XII wieku w południowych Niemczech. Zbigniew Polak, z Pracowni Badań Terenowych Instytutu Archeologii UW, zwracał uwagę na to, że średniowieczne miasta były bardzo sensownie budowane. Także każda działka miejska nie była tworzona przez przypadek, latryna zaś nie znajdowała się w dowolnym miejscu tylko z tyłu podwórza, za budynkiem mieszkalnym, za studnią.

Goście "Naukowego Wieczoru z Jedynką" podkreślali, że wśród miast polskich, w których przeprowadzano badania archeologiczne, Gdańsk przyniósł największą ilość odkryć. Wykopaliska prowadzono także w Płocku, Kołobrzegu i Elblągu.

Przygotowała Katarzyna Kobylecka

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Latryna prawdę ci powie" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Czytaj także

Nauka kontra religia

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2011 10:30
Konfrontacja teorii naukowych renesansowych badaczy: Kopernika, Bruna i Galileusza z nauką Kościoła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnica Warneńczyka

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 08:00
Ciała władcy nigdy nie odnaleziono, dlatego wielu sądziło, że Władysławowi udało się przeżyć.
rozwiń zwiń