Historia

Hadrian – (prawie) cesarz pokoju

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2023 05:35
- Jest to rzecz niesłychana na owe czasy, Hadrian oddał ziemie, które zdobył jego poprzednik, bo rozumiał, że zbyt duże rozciągnięcie granic jest niebezpieczne dla Imperium - mówił Jerzy Kaczyński, filolog i popularyzator antyku.
Popiersie Hadriana
Popiersie HadrianaFoto: Marie-Lan Nguyen, źr. Wikimedia Commons/dp

10 lipca 138 roku zmarł cesarz Hadrian, zaliczany w poczet pięciu dobrych cesarzy.

W młodości Hadrian znalazł się pod opieką cesarza Trajana, który go adoptował. Przyszły imperator ożenił się z wnuczką siostry swojego protektora i przybranego ojca. Hadrian pełnił szereg funkcji: był m.in. dowódcą legionów, trybunem ludowym i konsulem. Po śmierci Trajana w 117 roku przejął władzę i został cesarzem.

Posłuchaj
28:14 gdyby hadrian pisał pamiętniki___f 48364_tr_0-0_1178542032d69a28[00].mp3 Audycja Elżbiety Kollat z cyklu "Kulisy historii" poświęcona postaci Hadriana. O cesarzu mówią Jerzy Kaczyński i Bogdan Pawłowski. (PR, 30.09.1989)

Cesarz-podróżnik

W Rzymie Hadrian spędził trzy lata rządów. Później wyruszył w podróż po Cesarstwie. Odwiedzał prowincje, wzmacniał fortyfikacje i lokował miasta. Symbolem jego panowania stał się limes, który odgradzał rzymską Brytanię od północy wyspy nazywany Wałem Hadriana.

- Na 21 lat jego panowania ponad połowę spędził w podróży (...) Hadrian uważał, że istnieje konieczność osobistego nadzoru i kontroli - podkreślał Jerzy Kaczyński w audycji Elżbiety Kollat z cyklu "Kulisy historii".

Mecenas i poeta

W przeciwieństwie do ekspansywnej polityki Trajana, rządy jego następcy charakteryzowała orientacja pokojowa. Był mecenasem sztuki i budowniczym: jego mauzoleum znane jest dziś jako Zamek Św. Anioła.

- Był to człowiek zmieniający się zależnie od chwili i sytuacji, człowiek, którego nazwalibyśmy neurotykiem, bardzo typowy dla naszych czasów. Nam chyba łatwiej jest zrozumieć sylwetkę Hadriana, niż mu współczesnym - wyjaśniał filolog.

Bunt w Judei

Jedyną skazą na gobelinie pokojowego panowania był bunt żydowski, który wybuchł po tym, jak Hadrian postanowił zbudować na miejscu zburzonej Świątyni Jerozolimskiej przybytek poświęcony Jowiszowi i zabronił obrzezania. Krwawe walki toczyły się w latach 132-135.

- To była wojna znacznie bardziej krwawa, niż wojna z roku 70., kiedy zburzono Jerozolimę – zauważał gość audycji z 1989 roku.

Skutki przegranej były dla Żydów opłakane: Judeę poddano hellenizacji, Jerozolimę przemianowano i przekształcono w kolonię dla zasłużonych syryjskich żołnierzy, zaś Żydom zabroniono wstępu do miasta.

Hadrian zmarł trzy lata po stłumieniu buntu. Podobnie jak jego wieloletni, zmarły w 130 roku, kochanek - Antinous - cesarz został po śmierci otoczony boskim kultem.

Posłuchaj audycji Elżbiety Kollat z cyklu "Kulisy historii" poświęconej sylwetce cesarza.

bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Rzym starożytność
Czytaj także

Czy Romulus i Remus założyli Rzym?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 05:50
Według legendy ich ojcem był Mars, matką - kapłanka Westy, skazana na celibat. Za złamanie zakazu zakopano ją żywcem. Oni mieli zostać utopieni w rzece. Tak zaczyna się historia Romulusa i Remusa, o których legenda głosi, że dali początek Rzymowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Justynian Wielki – przywrócić blask Cesarstwu

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 05:30
Zdobycie na nowo całego Zachodu, jedność religijna, kodyfikacja praw, reforma moralności, roboty publiczne, sztuka i literatura – wszystkie te elementy składały się na program, który Justynian starał się realizować przez cały okres swego panowania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Septymiusz Sewer – żelazna ręka w imperium nieładu

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 06:00
W pogrążonym w kryzysie państwie częściowo odbudował autorytet cesarza. Ceną była jednak śmierć przeciwników politycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Aureliusz – filozof na cesarskim tronie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 05:30
– Wolał studiować księgi filozoficzne, niż być cesarzem. Traktował to jako pewną uciążliwość. Mówił o sobie, że z zawodu jest cesarzem, a z zamiłowania filozofem – komentował na antenie Polskiego Radia Tomasz Mazur, założyciel Centrum Praktyki Stoickiej.
rozwiń zwiń