Ksiądz Jerzy Popiełuszko - męczennik wiary

IAR
Martin Ruszkiewicz 19.10.2012
Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko
Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

19 października 1984 roku funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa w bestialski sposób zamordowali kapelana "Solidarności".

Zabójstwo i ujawnienie prawdy o nim wywołało wstrząs oraz falę społecznego oburzenia. Pogrzeb księdza w Warszawie zgromadził wielotysięczne tłumy i przekształcił się w wielką manifestację. Wszędzie były widoczne transparenty zdelegalizowanej wówczas "Solidarności". Ksiądz Popiełuszko został pochowany przy kościele św. Stanisława Kostki, gdzie był wikarym. Miejsce to jest do dziś celem licznych pielgrzymek. 6 czerwca 2010 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany jako męczennik za wiarę.

Zobacz także serwis specjalny Polskiego Radia>>>>

Msze za Ojczyznę odprawiane przez księdza Popiełuszkę w kościele św. Stanisława Kostki gromadziły tysiące ludzi. Publicznie krytykował on nadużycia komunistycznej władzy, mówił o prawach człowieka i obronie ideałów "Solidarności", a także sprzeciwianiu się przemocy i nienawiści. Ksiądz Popiełuszko nazywał "zbrodnią sumienia" zmuszanie rodaków do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.

Bestialskie morderstwo

19 października 1984 roku, po mszy odprawionej w parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, ksiądz Jerzy Popiełuszko wracał do Warszawy. Po drodze samochód prowadzony przez kierowcę-księdza, Waldemara Chrostowskiego został zatrzymany przez funkcjonariuszy bezpieki, ubranych w mundury drogówki. Esbecy uprowadzili milicyjnym autem księdza wraz z jego kierowcą, jednak ten zdołał uciec. Niedługo potem ksiądz Jerzy został bestialsko zamordowany.

Brak odwetu

Na kilka godzin przed śmiercią, podczas rozważań różańcowych w Bydgoszczy, ksiądz Jerzy Popiełuszko modlił się o czyste serce, w którym nie ma chęci odwetu za wyrządzone krzywdy. Tematami rozważań księdza podczas ostatniej modlitwy różańcowej były: wolność, sprawiedliwość, prawda, męstwo, nieuleganie przemocy i nienawiści.

Męczennik komunizmu

Wkrótce po śmierci ksiądz Jerzy Popiełuszko został powszechnie uznany za męczennika okresu komunizmu. W 1997 roku, za pontyfikatu Jana Pawła II, rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny , zakończony wyniesieniem na ołtarze przez Benedykta XVI. Papież Polak wielokrotnie wspominał księdza Popiełuszkę w czasie audiencji generalnych w Watykanie oraz podczas pielgrzymek do ojczyzny. Mówił o nim we Włocławku w 1991 roku, upominając się o miejsce księdza Jerzego w kulturze europejskiej.

Ksiądz Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 roku. Mszy beatyfikacyjnej w Warszawie na Placu Piłsudskiego przewodniczył arcybiskup Angelo Amato, prefekt Kongregacji do spraw kanonizacyjnych, który w imieniu papieża Benedykta XVI odczytał akt beatyfikacyjny. - Kto dał naszemu męczennikowi tak heroiczną siłę do przyjęcia męczeństwa? - pytał, wyjaśniając, że z ewangelii wypływa potęga łaski, która jej wiernych heroldów przemienia w bohaterów.

"Dzień narodzin dla nieba"

Relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki zostały złożone w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej. Znajduje się tam symboliczny grób papieża Jana Pawła II, a także groby Ryszarda Kaczorowskiego, Krzysztofa Skubiszewskiego i księdza Jana Twardowskiego.

W rocznicę śmierci księdza - 19 października - w Kościele w Polsce jest obchodzone wspomnienie liturgiczne błogosławionego Jerzego Popiełuszki. Dzień jego męczeńskiej śmierci został ogłoszony przez papieża Benedykta XVI podczas beatyfikacji "dniem narodzin dla nieba".

Więcej dźwięków na temat najnowszej historii Polski znajdziesz na platformie "moje.polskieradio.pl>>>

mr/bs

sortuj
liczba komentarzy: 1
  1. Bolszewia 150mln Ofiar
    2013-11-21 09:45
    A gdzie są mordercy księdza?

Najczęściej słuchane

Bolesław Chrobry - pierwszy król Polski

Przeszedł do historii jako doskonały wojownik. Bolesław Chrobry ...

Czy Romulus i Remus założyli Rzym?

Według legendy ich ojcem był Mars, matką - kapłanka Westy, skaza...

Bona jako cudzoziemka i kobieta była bez szans

- To historia kobiety, która próbowała przeprowadzić wielką refo...

Wojciecha Korfantego kochały kobiety i lud śląski

- Gdyby nie moje starania, to by dziś Katowice nie były polskie ...

Franciszek Dąbrowski – skromny obrońca Westerplatte

Był potomkiem twórcy Legionów Polskich we Włoszech, generała Hen...