Historia

Polska Walcząca na murach Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 00:00
70 lat temu, 20 marca 1942 roku na ulicach okupowanej Warszawy po raz pierwszy pojawił się znak Polski Walczącej - Kotwica.
Polska Walcząca na murach Warszawy
Foto: wikipedia

Symbolizował nadzieję na odzyskanie niepodległości kraju. W lutym 1943 roku dowódca Armii Krajowej, gen. Stefan Rowecki "Grot", w lutym 1943 roku wydał rozkaz, by Kotwica była znakiem sabotażu i dywersji AK, a Sztab Komendy Głównej AK uznał Kotwicę za znak Polski Walczącej.

Z dziejów Armii Krajowej - POSŁUCHAJ

Autorką projektu Kotwicy była najprawdopodobniej instruktorka harcerska Anna Smoleńska, ps. Hania, studentka historii sztuki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Zgłosiła ona swój projekt na ogłoszony przez Biuro Informacji i Propagandy Komendy Głownej AK konspiracyjny konkurs na najlepszy symbol odzwierciedlający, że Polska walczy. W 1943 roku zginęła w obozie w Auschwitz w wieku 23 lat.

Kotwicę malowali na murach chłopcy i dziewczęta z tajnego harcerstwa, głównie członkowie organizacji "Wawer" w ramach akcji małego sabotażu. Z czasem znak został rozpowszechniony w całej Polsce. Harcerze z organizacji "Wawer" malowali Kotwicę w miejscach dobrze widocznych dla Polaków i okupantów: na murach, tablicach ogłoszeniowych, słupach elektrycznych i na przystankach tramwajowych. Znak malowano zwykle trudno usuwalną farbą smołową.

Pierwszy duży znak Kotwicy można było zobaczyć na werandzie znanej warszawskiej cukierni Lardellego przy ul. Polnej. Był to znany lokal w stolicy, w którym w pierwszych latach okupacji spotykała się jeszcze warszawska inteligencja i sfery artystyczne, do której przychodzili również okupanci. Za wykonawcę tego znaku uchodzi działacz Szarych Szeregów, podharcmistrz Aleksy Dawidowski, legendarny "Alek".

Inną ważną postacią propagującą znak Kotwicy był działacz Szarych Szeregów, harcmistrz Jan Bytnar ps. "Rudy", twórca szablonu i pieczątek ze znakiem Kotwicy. Opracował on też urządzenie do malowania znaku, zwane "wiecznym piórem". W całej Warszawie stał się znany jego wyczyn, polegający na namalowaniu Kotwicy wysoko na cokole pomnika lotnika, stojącego wówczas na placu Unii Lubelskiej. Czyn ten wymagał ogromnej odwagi, ponieważ w pobliżu mieściła w czasie okupacji główna siedziba warszawskiego Gestapo.

Inicjatorem i głównym - obok "Rudego" - wykonawcą akcji malowania Kotwicy na budynkach i pomnikach był też inny bohater Szarych Szeregów Tadeusz Zawadzki, ps. Zośka. Jednym z jego konspiracyjnych pseudonimów był w związku z tą działalnością "Kotwicki".

Czytaj także

63 dni walki o honor i godność

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 06:00
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Celem było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji. Mija 68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń