Amerykanie kupują Alaskę

IAR
Piotr Dmitrowicz 30.03.2012
Amerykanie kupują Alaskę
foto: źr. wikipedia

145 lat temu, 30 marca 1867 roku, Rosja sprzedała Stanom Zjednoczonym Alaskę i Wyspy Aleuckie, po niemal stu latach panowania nad tymi terenami.

Ani Rosjanie, ani Amerykanie nie zdawali sobie wówczas sprawy z bogactw mineralnych tego półwyspu - złoża złota zostały odkryte dopiero w 1896 roku.

Stany Zjednoczone zapłaciły za Alaskę i Aleuty ponad 7 milionów dolarów. Kolonizacja północno-zachodnich terytoriów Ameryki Północnej przez Imperium Rosyjskie, która miała miejsce w drugiej połowie XVIII i w XIX wieku, objęła swym zasięgiem: Alaskę, Aleuty, Archipelag Aleksandra oraz wybrzeża dzisiejszych stanów i prowincji: Kolumbii Brytyjskiej, Waszyngtonu, Oregonu i Kalifornii. Najdalej na południe wysuniętą stanicą rosyjską był Fort Ross w środkowej Kalifornii.

W drugiej połowie XVIII wieku Syberyjscy myśliwi i handlarze w poszukiwaniu futer wydr morskich, wyruszyli na Wyspy Komandorskie, znajdujące się na wschód od Kamczatki. Przemierzyli Wyspy Aleuckie i dotarli aż do Alaski, gdzie w 1784 roku na wyspie Kodiak założyli pierwszą rosyjską kolonię. Ponad 50 lat później Rosjanie założyli osadę Sitka na Wyspie Baranowa, która od początku swojego istnienia aż do roku 1906 była stolicą Alaski. Po tym, jak w 1867 roku, Rosja sprzedała Stanom Zjednoczonym Alaskę i Aleuty, jednym z pierwszych amerykańskich urzędników federalnych Alaski został Polak, Włodzimierz Krzyżanowski.

Alaska to stan w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, nieposiadający bezpośredniego połączenia lądowego z główną częścią kraju. Od wschodu graniczy z Kanadą, a od zachodu przez Cieśninę Beringa z Rosją. Do terytorium Alaski należą też - oprócz zachodniego krańca, który jest częścią Rosji - Aleuty. Na Alasce jest eksploatowana ropa naftowa, są tam jedne z największych złóż na świecie. Ponadto wydobywa się gaz ziemny, złoto, platynę, rudy miedzi, cyny, niklu, uranu. Znajdują się tam zakłady przemysłu petrochemicznego, drzewnego, papierniczego. Rozwinięta jest hodowla reniferów, lisów, a także leśnictwo, myślistwo i rybołówstwo. Są tam także wojskowe bazy lotnicze. Alaska została odkryta w 1640 przez żeglarzy hiszpańskich.

Niecałe sto lat później, w 1732 roku, załoga rosyjskiego okrętu, wysłanego przez dowódcę ekspedycji wojskowej Pawłuckiego - z pochodzenia Polaka - w czasie przejścia przez Cieśninę Beringa - zaobserwowała brzeg Alaski, potwierdzając tym samym bliskość Azji i Ameryki. W 1741 roku odbyła się pierwsza morska ekspedycja naukowa pod dowództwem duńskiego badacza w służbie Rosji Vitusa Beringa i Rosjanina Aleksieja Czirkowa na dwóch statkach "Święty Paweł" i "Święty Piotr". Podczas sztormu zostały one rozdzielone, Czirikow odkrył kilka wschodnich wysp Aleutów, Bering zaś kilka zachodnich.

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
Jan Nowak-Jeziorański
serwis specjalny wrzesień39

Inni słuchali

Józef Franczak "Laluś" - ostatni z wyklętych

Kiedy kończyła się II wojna światowa miał 27 lat. Nie złożył bro...

Albert Einstein - wielki uczony, ekscentryk, samotnik pogrążony w marzeniach

- Gdziekolwiek się odwrócę, widzę swoją podobiznę. Czyżby cały ś...

Fryderyk Chopin: Zabierzcie przynajmniej serce me do Warszawy

- Warszawa przeżywa dziś podniosłe chwile. Oto do stolicy wraca ...

Książę Józef Poniatowski – poległy w Bitwie Narodów

– Koło południa otrzymuje postrzał w piersi kulą pruską, odmawia...

Ksiądz Jerzy Popiełuszko - ofiara zbrodniczego systemu

- Zbrodnią jest wymuszanie groźbą i szantażem podpisywania dekla...