Historia

Kulisy rozwiązania Komunistycznej Partii Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 08:00
- Siedzibą Kominternu był hotel ”Lux” w centrum Moskwy, który w latach 30., po rozpoczęciu przez Stalina wielkiej ”czystki” stał się terenem łowów na komunistów ze wszystkich stron świata – mówił historyk, prof. Paweł Wieczorkiewicz.
Audio
  • Rozwiązanie KPP - komentarz prof. Pawła Wieczorkiewicza
Stalin, Lenin - plakat PAPCAF archiwum
Stalin, Lenin - plakat PAP/CAF archiwum

Lenin przeforsował proklamowanie narodzin Międzynarodówki Komunistycznej w marcu 1919 roku. Jej celem było propagowanie idei komunistycznych i przygotowania do światowej rewolucji. W rzeczywistości chodziło o podporządkowanie ruchu robotniczego partii bolszewickiej.

- Kreml nigdy nie wypuścił Kominternu spod swojej najczujniejszej kontroli. Partie komunistyczne Polski, Niemiec, Francji i innych krajów zostały całkowicie podporządkowane interesom, i to zarówno strategicznym, jak i taktycznym KPZR – słyszymy w audycji ”Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej”.

Prof. Paweł Wieczorkiewicz zdradza kulisy funkcjonowania Kominternu, mówi o działaniach podjętych przez Stalina w latach 30.

- Czystka stalinowska nie oszczędziła żadnej partii, żadnego z liczących się przywódców. Wszyscy padali ofiarą aresztowań, kapturowych procesów i wykonywanych w piwnicach wyroków. Ci, którzy przeżyli lata 1937-1938 byli tymi, którzy później donosili na swych kolegów i podpisywali zgodę na ich aresztowania.

Szczególnie ucierpiała Komunistyczna Partia Polski, została rozwiązana 16 sierpnia 1938, wyniszczono ją praktycznie do cna – mówi historyk.

Posłuchaj komentarza historyka, prof. Pawła Wieczorkiewicza na temat powstania Kominternu i rozwiązania KPP.