Historia

Gdyby wybuchła III Wojna Światowa....

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2014 09:11
Na pierwszej linii NATO-wskich rakiet znalazłby się Poznań - wynika z dokumentów, do jakich dotarł IPN. Plany operacyjne Wojsk Obrony Powietrznej kraju z lat 70-tych nie zostawiają wątpliwości: gdyby Związek Radziecki wypowiedział wojnę Zachodowi, stolica Wielkopolski zostałaby zmieciona w pył.
Audio
  • Plany operacyjne Wojsko Obrony Powietrznej Kraju w Poznańskim IPN. Relacja Piotra Świątkowskiego (Radio Merkury Poznań/IAR)
Flaga NATO
Flaga NATOFoto: Wikipedia/domena publiczna

By zrozumieć tę historię trzeba przenieść się na początek lat 70. Polska Rzeczpospolita Ludowa była wtedy w ścisłym sojuszu ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich. Wraz z innymi państwami z bloku wschodniego tworzyła Układ Warszawski, gdzie wszystko odbywało się pod dyktando Kremla.

Sojusz Północnoatlantycki był wrogiem numer jeden.

W dokumentach Wojsk Obrony Powietrznej Kraju z lat 70-tych szczegółowo opisany jest plan operacyjny na wypadek wybuchu III Wojny Światowej.

W planach z 1974 roku czytamy, że PRL jest dogodnym miejscem przerzutu oddziałów armii radzieckiej i dogodnym zapleczem w wojnie Układu Warszawskiego z NATO.

Do tekstu, który odnaleziono w poznańskim oddziale IPN, dołączone są mapy. Strzałki ataku uprzedzającego wskazują Poznań. Oznacza to tyle, że właśnie w to miasto były wycelowane rakiety baz wojskowych wrogiego wówczas NATO.

Dokumenty są prognozami, ale opierają się na danych polskiego wywiadu. Nasi szpiedzy wiedzieli gdzie w Europie znajdują się bazy NATO i w co są uzbrojone - podkreśla historyk z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Burchardt. Dokumenty są tłumaczone również na język rosyjski i adresowane do wojskowych w Czechosłowacji.

Znajdowały się w jednej z teczek zatytułowanej "Rozpoznanie w wojskach OPK".

Zobacz serwis - Historia>>>

Już po rozpadzie Układu Warszawskiego ujawniono, że jego plany "obronne" zakładały atak na Europę zachodnią. Wojsku Polskiemu wyznaczono zadanie opanowania duńskich cieśnin na Bałtyku. Część tych planów ujawnił NATO płk Ryszard Kukliński.

W Układzie Warszawskim broń jądrową posiadała tylko Armia Radziecka. W chwili powstania Układu dysponowała ona 200 bombami jądrowymi. W tym czasie NATO miało 3067 takich ładunków. Broń jądrowa była rozmieszczona na terenie kilku państw Układu Warszawskiego. Według raportu CIA ujawnionego w 1996 roku ładunki znajdowały się na terytorium NRD, Polski, Czechosłowacji, Węgier i Rumunii.

W 1990 roku siły zbrojne Układu Warszawskiego liczyły 3 573 100 ludzi, w tym 347 000 żołnierzy Wojska Polskiego, które było najliczniejszą, po Armii Czerwonej, siłą paktu. Dla porównania połączone siły zbrojne członków NATO liczyły w 1991 roku 5 174 010 żołnierzy.

 

IAR/asop

Czytaj także

W Gdyni powstanie prywatny pomnik Ryszarda Kuklińskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 15:14
Były radny Gdyni, obecnie deweloper Andrzej Boczek chce, aby na jego prywatnej działce w centrum miasta powstał skwer im. płk. Ryszarda Kuklińskiego wraz z pomnikiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Solidarność" będzie miała pomnik w centrum Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 16:38
Monument stanie u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Kopernika. Ma być gotowy na 4. czerwca - 25 rocznicę pierwszych po wojnie, częściowo wolnych wyborów do Sejmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IPN wznowił śledztwo ws. zbrodni w austriackim Alkoven

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 08:37
Pion śledczy szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej podjął na nowo umorzone śledztwo ws. zbrodni funkcjonariuszy III Rzeszy w ośrodku eutanazji w austriackim Alkoven. Odnaleziono listę osób o polsko brzmiących nazwiskach, które mogły tam zginąć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uratował tysiące Żydów. IPN przypomina postać Henryka Sławika

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 08:21
Katowicki IPN ogłosił konkursy na plakat i film poświęcony Henrykowi Sławikowi. Ten pochodzący z Górnego Śląska dziennikarz i działacz w czasie II wojny światowej uratował na Węgrzech ok. 5 tys. Żydów i pomógł dziesiątkom tysięcy polskich uchodźców.
rozwiń zwiń