Historia

Warszawa uczciła bohaterów getta. Syn Edelmana: chociaż raz odwiedźcie obóz w Treblince

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2014 14:51
W samo południe przed Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego, w 71.rocznicę wybuchu powstania w getcie, rozpoczęły się główne obchody. Złożono wieńce, a wolontariusze rozdawali warszawiakom żonkile.
Audio
  • Aleksander Edelman mówi, że warto pamiętać o ukrytym znaczeniu żonkila/IAR
Powstanie w getcie warszawskim. Skrzyżowanie Nowolipia i Smoczej, 1943 rok
Powstanie w getcie warszawskim. Skrzyżowanie Nowolipia i Smoczej, 1943 rokFoto: Archiwum IPN

Ta akcja nawiązuje do tradycji pielęgnowanej przez jednego z przywódców powstania Marka Edelmana, który w każdą rocznicę wybuchu walk składał przed Pomnikiem Bohaterów Getta właśnie te żółte kwiaty.
Obecny podczas uroczystości jego syn Aleksander Edelman podkreśla, że warto pamiętać o ukrytym znaczeniu żonkila. - Gdy rozłoży się ten kwiat to, przypomina on gwiazdę, którą musieli nosić Żydzi. Powstańcy bili się między innymi dlatego, by nie być tak naznaczanym - przypomina Aleksander Edelman.
Cieszy się, że warszawiacy pamiętają o tragicznej historii sprzed 71 lat. Dodaje jednak, że nadal są miejsca trochę zapomniane. Apeluje by odwiedzić chociaż raz w życiu obóz w Treblince, w którym zginęło 400 tysięcy warszawiaków, a łącznie prawie milion osób.
TVN24/x-news

Uczestnicy uroczystości w hołdzie powstańcom przeszli szlakiem najważniejszych punktów na mapie getta warszawskiego. Po złożeniu wieńców przed Pomnikiem Bohaterów Getta, rozpoczęła się "marszruta" ulicami dawnego getta do Pomnika ku czci Żegoty, następnie do Pomnika Szmula Zygielbojma.

FOTOGRAFIA ŻYDÓW POLSKICH - zobacz serwis specjalny >>>
Uczestnicy marszu odwiedzili również miejsce, gdzie był Bunkier Anielewicza i przeszli na Umschlagplatz. Na koniec odwiedzili miejsce, gdzie znajduje się tablica ku czci Pawła Frenkla - przy ulicy Muranowskiej 1 i enklawy getta przy Siennej 55.
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia i trwało do połowy maja 1943 roku. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. Bezpośrednią przyczyną zrywu była likwidacja getta i stopniowe mordowanie jego mieszkańców, dokonywane w ramach podjętego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów.
Powstanie nie miało najmniejszych szans powodzenia, siły powstańcze składały się z około 1000-1500 słabo uzbrojonych bojowników. Stawili oni opór doskonale uzbrojonym niemieckim oddziałom, które miały za zadanie zlikwidować warszawską dzielnicę żydowską.
pp/IAR

Czytaj także

Getto w Krakowie. "Stąd wiodła ich ostatnia droga do obozów zagłady"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2024 05:45
3 marca 1941 roku Otto Wächter, niemiecki gubernator dystryktu krakowskiego, wydał rozporządzenie, w którym stwierdzał, że "ze względów zdrowotnych i policyjnych" konieczne jest utworzenie "żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archiwum Bundu. Szanse na znalezienie coraz mniejsze

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 15:43
Ręczna wiertarka, okulary, imadła, łyżeczki, kubeczki, miedziane żyrandole udało się odnaleźć. Na razie archeolodzy nie natrafili na dokumenty przedwojennej partii żydowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historyk: mit powstania w getcie odgrywa ogromną rolę w Izraelu

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2014 12:00
19 kwietnia mija 71 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim. O tym wydarzeniu opowiada w radiowej Jedynce dr Hanna Węgrzynek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hitler skazał ich na zagładę. "Nie mieli szans na zwycięstwo"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2014 07:03
19 kwietnia 1944 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Dysproporcja sił był potworna. Z góry byli skazani na porażkę. - Walczyli o godną śmierć - mówią dziś historycy.
rozwiń zwiń