Historia

75. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 13:47
- Było ono fundamentem polskości w czasie II wojny - ocenia prezes IPN, dr Łukasz Kamiński. Mija 75. lat od powołania Służby Zwycięstwu Polski, dającej początek strukturom podziemnego państwa, które w czasie okupacji niemieckiej działały na rzecz podtrzymania polskości i budowały opór przeciwko okupantowi.
Audio
  • - Polskie Państwo Podziemne było fundamentem polskości w czasie II wojny - ocenia prezes Instytutu Pamięci Narodowej, doktor Łukasz Kamiński/IAR
  • Szymon Niedziela z Muzeum Powstania Warszawskiego o działalności Polskiego Państwa Podziemnego/IAR
Prezes IPN Łukasz Kamiński
Prezes IPN Łukasz KamińskiFoto: ipn.gov.pl

SZP powołał generał Michał Karaszewicz-Tokarzewski, z pełnomocnictwa naczelnego wodza.
Dr Łukasz Kamiński przypomina, że Polskie Państwo Podziemne było fundamentalnym elementem tego, że społeczeństwo w okupowanej Polsce w większości nie utraciło "ducha". Konspiracyjne idee były zarówno inspiracją w czasie okupacji jak i, zdaniem doktora Kamińskiego, w latach 40. i 50. w najtrudniejszym czasie stalinowskiego terroru. Z czasem - uważa historyk - działalność PPP stała się też punktem odniesienia dla kolejnych pokoleń walczących z komunistycznym reżimem.

Więcej archiwalnych dźwięków o początkach Polskiego Państwa Podziemnego w serwisie specjalnym - Radia Wolności >>>
Prezes IPN-u przypomina, że Polskie Państwo Podziemne oprócz pionu wojskowego czyli Armii Krajowej stworzyło całą strukturę państwową. Miało ono własny podział administracyjny, szkolnictwo, służby cywilne i sądownictwo. Podczas okupacji wydawano książki, funkcjonowały tajne uczelnie wyższe, organizowano pomoc społeczną.

"Wszystko kipiało"
Rzecznik Światowego Związku Żołnierzy AK podpułkownik Tadeusz Filipkowski pseudonim "Filip" wspomina, że 27 września 1939 roku Polacy podjęli decyzję i rozpoczęli w zorganizowany sposób opór wobec niemieckiego okupanta. Kombatant mówi, że zaangażowanie się w działania konspiracyjne wynikało z potrzeby przeciwstawienia się okupacji, chęci odzyskania niepodległości i bycia we własnym kraju.
Profesor Wojciech Wolski przewodniczący Stowarzyszenia Szarych Szeregów podkreśla, że w działania konspiracyjne włączył się w wieku 12 lat, na rok przed wybuchem Powstania Warszawskiego. Dodaje, że nawet wśród najmłodszych była ogromna nienawiść do Niemców, do tego stopnia, że jak mówi "wszystko kipiało".
Zbigniew Pęczalski działający w konspiracji w Częstochowie ocenia, że Polskie Państwo Podziemne dzięki szerokiej cywilnej działalności i akcjom bojowym Armii Krajowej dawało nadzieję, że wolność i niepodległość uda się odzyskać na naszych warunkach. Kombatant dodał, że choć nie udało się to w 1945 roku, to te idee przetrwały i w 1989 III Rzeczpospolita wypełniała testament Rady Jedności Narodowej Polskiego Państwa Podziemnego.
„Musisz coś robić”
Szymon Niedziela z Muzeum Powstania Warszawskiego przypomina, że ta organizacja szybko rozpoczęła działalność na terenie całej Polski. To nie był jeden rozkaz generała, powstała ona ponieważ społeczeństwo chciało przeciwdziałać okupantowi.

Posłuchaj archiwalnych audycji poświęconych historii i działalności AK opartej na relacjach z walkach i akcji dywersyjnych, a także dokumentacji życia codziennego w okupowanej Polsce >>>
- Polskie Państwo Podziemne świadczy o instynkcie naszego narodu - uważa Szymon Niedziela. - Władza cieszyła się autorytetem - dodaje historyk. Organizacja ta stawiała różne zadania przed obywatelami, każdy był zaangażowany - dodaje historyk. - Zadania przed obywatelem było jedno - nie możesz powiedzieć, że nie interesuje cię co dzieje sie z Polską, musisz coś robić. Ttaka była intencja władz Polskiego państwa Podziemnego - uważa Szymon Niedziela.

Olsztyn pamięta
W Olsztynie odsłonięto w sobotę pomnik AK. Obecni na uroczystości kombatanci i żołnierze AK podkreślali, że na ten dzień czekali całe życie. Wcześniej środowiska te spotkały się na sesji naukowej w urzędzie wojewódzkim.
Monument ustawiony u zbiegu ulic Dąbrowszczaków i Piłsudskiego ma siedem metrów wysokości. Kilka szarych bloków wieńczy orzeł w koronie i symbole AK, niżej znajduje się napis: "Żołnierzom Siły Zbrojnej Polskiego Państwa Podziemnego Rodacy". Autorem projektu pomnika jest olsztyński artysta Janusz Wierzyński. Pomnik powstał dzięki zbiórce publicznej.
Pomysłodawcą ustawienia pomnika AK w Olsztynie jest 94-letni dziś Zygmunt Krzymowski. - To dla mnie jeden z ważniejszych dni w życiu. Winien to jestem tym, co już dziś mówić nie mogą: kolegom z AK, więźniom obozów koncentracyjnych, łagrów - mówił na uroczystościach Krzymowski, który był żołnierzem I wileńskiej brygady AK, a wcześniej przez ponad 3 lata działał w konspiracji.
„Największa armia podziemna”
Tajne struktury ruchu oporu obejmowały działania zbrojne prowadzone przez Armię Krajową, która pod koniec 1942 roku liczyła około 200. tysięcy żołnierzy, i była największą armią podziemną wśród tajnych formacji wojskowych działających wówczas w Europie.
Dzień Polskiego Państwa Podziemnego ustanowił Sejm 11 września 1998 roku, z inicjatywy posłów Akcji Wyborczej Solidarność. Tego samego roku odbyły się pierwsze obchody tego święta.
pp/IAR

Czytaj także

Polskie Państwo Podziemne. Fenomen w skali Europy

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2023 06:00
W nocy z 26 na 27 września 1939 roku, tuż przed kapitulacją Warszawy, grupa oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim, zawiązała konspiracyjną organizację Służba Zwycięstwu Polski. Tak powstał zalążek Polskiego Państwa Podziemnego, które było ewenementem w skali okupowanej Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"My z niego wszyscy…”. 76 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 08:00
76 laty rozpoczęło się tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Stało się to tuż przed kapitulacją Warszawy. Grupa oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem - Tokarzewskim, zawiązała konspiracyjną organizację Służba Zwycięstwu Polski. To był zalążek Polskiego Państwa Podziemnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 18:27
Gdy we wrześniu 1939 roku Wojsko Polskie zakończyło bój w regularnych walkach z Niemcami i Rosjanami, żołnierze usunęli się w cień i wraz z władzami cywilnymi sformowali Polskie Państwo Podziemne. IPN oraz Światowy Związek Żołnierzy AK apelują o zorganizowanie w Polsce lokalnych obchodów rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
rozwiń zwiń